Müren Balığı

Favorilerime
Ekle

Etçil ve yırtıcı bir balık türü olan müren kaya kovuklarında, mercan resiflerinde ve mağaralarda yaşar. Boyu 2 metreye kadar çıkabilen müren balığı, halk arasında merina balığı olarak da adlandırılır. Tahrik edildiğinde oldukça saldırgan bir balık olan müren, bilindiğinin aksine zehirli bir balık değildir.

Müren balığı pişirme yöntemleri ve püf noktaları

Müren avlanması zor ve tehlikeli bir balık olduğu için halk arasında fazla tüketilmez. Buna rağmen lezzetli eti ile ünlü bir balıktır. Izgara ve tava gibi yöntemler ile pişirilir. Balık etleri pişirileceği zaman sirkeli suda 2-3 saat arası bekletilir ve etler süzülmeye bırakılır. Bu arada sos hazırlanır. Yoğurt, yumurta, salça ve çeşitli baharatlarla hazırlanan karışım etlere sürülür ve ister tavada ister ızgarada pişirilebilir. Fakat balığı pişirmeden önce dilimlenmiş etlerin bir gece yoğurtlu sosta bekletilmesi balığın daha lezzetli olmasını sağlar.

Müren balığı nasıl temizlenir?

Müren balığı diğer balıklardan farklı özelliklere sahip olduğu için farklı temizleme yöntemleri kullanılarak temizlenir. İnce, uzun ve oldukça kalın bir derisi olan müren balığının derisi temizlenerek işleme başlanır. Balığın derisini temizlemek için balık başından tel yardımı ile yüksek bir yere asılır. Yüzme işlemi için keskin bir bıçak ve kerpeten kullanmak gerekir. Kerpeten ve bıçak yardımı ile balığın derisi yüzülür. Derisi yüzüldükten sonra iç organlarını ve balığın karin bölgesindeki yumuşak yeri kesilir. Kafası yenilmediği için kafasını kesmek ve kuyruk kısmından bir, bir buçuk karışı kesmek gerekir. İç kısmını temizleyip başını kestikten sonra yüzgecinin çıkarılması gerekir. Yüzgeç her iki yanından bıçakla kesilir, ardından kerpetenle çıkarılır. Balığı temizleme işleminden sonra pişirme yöntemine göre parçalara ayrılır.

Müren balığı nasıl saklanır?

Müren balığının saklaması diğer balıklardan farklı değildir. Temizlenen ve parçalara bölünen balık derin dondurucuda veya buzlukta on beş gün kadar saklanabilir. Müren balığını pişirmeden önce etleri bir gece sosun içinde bekletmek gerekir. Bu işlemi saklama sırasında yapmak mümkündür. Yoğurt, soğan suyu, sarımsak ve karabiberle hazırlanan sosun içine balık dilimleri konup derin dondurucuda saklayabilir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0