en-iyi-icatlar

Gören Herkesi Anında Kendine Hayran Bırakacak Son Dönemlerin En İyi 12 İcadı

Favorilerime
Ekle

Öyle harika tasarımcılar, öyle zeki ve yaratıcı insanlar var ki buluşlarıyla dünyayı olduğundan daha güzel bir yer haline getirmek için ellerinden geleni yapıyorlar.

Hayatlarımızı daha kolay, daha keyifli ve daha ilginç hale getiren icatlara imza atan bu mucitlerin son dönemlerdeki en iyi işlerini derledik.

Gerçekten aklınıza, emeğinize sağlık.

Su tasarrufu da sağlarken akan suyu bile güzelleştiren musluk

Simin Qiu'nun tasarımı olan bu banyo musluğunu açtığınız anda bir görsel şölen başlıyor. Elinizi yıkamayı bırakıp sadece izlemek istemek istediğiniz bu sahne su israfına yol açacak diye üzülmeyin. Zira içindeki özel türbin sıradan bir musluğa göre %15 oranında daha fazla su tasarrufu sağlıyor.

Misafire çıkarmaya kıyamazsın: Ayna fincanlar

Bu gördüğünüz harika tasarım fincanlar Japon tasarım ekibi D-Bros'un işi. Waltz ismi altında markalaşan bu ürünleri farklı kılan fincanların tamamen aynadan yapılmış olması ve altındaki tabağın yansımasının gövdesine yansıması. Yani istediğiniz tabak altını kullanın, fincan onunla takımmış gibi duruyor. İnsan misafire bile çıkarmaya kıyamaz.

Yarın havanın nasıl olacağını gösteren cihaz

Yazılım mühendisi olan Ken Kawamoto'nun icadı olan bu müthiş cihaza bakarak yarın havanın nasıl olacağını gözlerinizle görebiliyorsunuz. Tempescope adı verilen bu cihaz, örneğin yarın hava yağmurlu olacaksa su damlalarıyla doluyor, fırtına çıkacaksa içinde şimşekler çakıyor. Şimdilik tek gösteremediği kar; o da ikinci güncellemeyle gelir belki.

Topuğu çıkabilen ve değiştirilebilen ayakkabılar

Tasarımcı Tanya Heath ise kadınların önemli bir sorununu çözmek için yola çıkıp bir dolu farklı topuğun takılıp çıkarabildiği özel ayakkabılar tasarlamış. Örneğin araba kullanırken topuğu çıkarıp rahat rahat yolculuk yapabilir, sonrasında akşam yemeğine en şık topuğunuzla katılabilirsiniz.

Boynunuzda küçük bahçeler taşımanızı sağlayan kolyeler

Tasarımcı Colin Jordan'ın ellerinden ve hayal gücünden çıkan bu tasarım kolyeler doğaseverler için geliyor. Üç boyutlu yazıcıdan saksılar üreten tasarımcı sonrasında bunların içini gerçek çiçeklerle doldurmuş. Görüntü çok şık.

Kahvenizi içerken sizi öpen kahve kupası

Jang Woo Seok, "Hem kahve hem de öpüşmek dünyanın en güzel şeyi, neden ikisi bir arada olmasın" diye düşünmüş ve kahveyi içerken biriyle öpüşür hissi veren kahve kupaları tasarlamış. Cesur ama yaratıcı.

Ayağınıza birebir uyan elastik spor ayakkabılar

Yine Japon dostlarımızın bir icadıyla karşı karşıyayız. Ayağınızın her kıvrımını saran bu spor ayakkabılar esneyerek dünyanın en rahat ayakkabısına dönüşüyor. Artık öyle "Ay keşke bir numara büyük alsaydım, ayağımı çok sıkıyor" derdi yok.

Kendinden desenli oklavalar

Kurabiye kalıplarını unutun. Üstünde birbirinden minnoş ve şık tasarımların bulunduğu oklavalar hamur işlerinize harika şekiller vermek için hazırlar. Siz sadece tarifi seçin, sunumu onlar halleder.

Parçalarını birleştirdiğinizde adeta canlanan yüzükler

Bu yüzük tasarımları "m e r r y m e" kod adlı sanatçıya ait. Üç farklı parçadan oluşan yüzükleri parmağınıza yerleştirdiğinizde sanki gerçeğe dönüşüyorlar. Hem çok şık, hem de çok farklı.

Görünmez bilgisayar klavyesi

getnoki

http://getnoki.co/ getnoki

Black Mirror bölümlerine benzeyen bu bilgisayar klavyesi aslında YOK! Noki ismi verilen bu klavye ellerinize taktığınız iki bileziğe benzer aletten oluşuyor. Yani gerçekten tuşlara basmadan bu bilezikler sayesinde bilgisayarınızı kullanabiliyorsunuz. Gelecek gerçekten geldi!

Bisiklet kullananların güvenliğini düşünen projektör

Bu güzel tasarım ise bu sefer Uzak Doğu'dan değil komşumuzdan geliyor. Azerbaycanlı tasarımcı Elnur Babayev'in projesi olan Cyclee isimli bu projeksiyon sayesinde özellikle geceleri bisikletçilerin güvenliği artıyor. Bisiklet koltuğuna bağlı olan projeksiyon sürücünün bir şey yapmasına gerek kalmadan otomatik olarak devreye giriyor. Bisikletçinin sırtına yansıyan uyarılar sayesinde trafik daha güvenli bir hal alıyor.

Gerçek ağaç kütüğünden yapılmış lamba

duncanmeerding

duncanmeerding

Görüp görebileceğiniz en şık, en dekoratif ve en yaratıcı lambalar gerçek ağaç kütüklerinden yapılmış durumda. Gördüğünüz çatlaklardan içeri ise ışık emen diyotlar yerleştirilmiş durumda. Özellikle bahçe keyfi yapmaya bayılanlara duyurulur.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0