hasta-bebek-shutter

"Sağlıklı" Beslenme Israrları Yüzünden Bebeklerinin Ölümüne Neden Olan Çift

Favorilerime
Ekle

Sağlıklı beslenme nedir, ne değildir birazdan okuyacağınız bu acı dolu hikayenin ardından kendiniz karar verin.

Hatırlarsınız, daha önce de dünyanın farklı yerlerinde benzer durumlar söz konusu oldu. Mesela, vegan bir ailenin kendileri gibi vegan yiyeceklerle besledikleri 13 aylık bebekleri ellerinden alındı, 11 aylık başka bir bebeğinse annesi, onu sadece meyvelerle beslediği için hapisle yargılandı.

Ancak bu kez durum ne yazık ki diğer iki örnektekinden de beter. Çünkü bu kez küçücük bir bebeğin hayatı sonlandı. Üstelik buna ailesinin onu "sağlıklı" besleme çabasının neden olduğu söyleniyor.

Yeni doğmuş bebeklerini "sağlıklı" bir şekilde beslemeye karar veren çift, bebeklerinin eksik beslenmesine neden oluyor...

wellandgood

Belçika'da yaşayan ve doğal ürünler satan bir işletmenin sahibi olan çift, bebek sahibi olduklarında onu da kendileri gibi "sağlıklı" ürünlerle beslemeye karar verdiler. Lucas adlı bebekleri 3. ayını doldurduktan sonra anne ve babasının "sağlıklı" olduğu gerekçesiyle seçtiği ürünlerden başka bir şey yiyemedi.

Öyle ki anne sütü şöyle dursun, bebeklerine hemen herkesin yaptığı mamaları bile hazırlamadılar ve onu sadece kinoa sütü, mısır sütü, pirinç sütü, yulaf sütü ve siyah buğdayla beslemeye başladılar.

Bu süre zarfında Lucas, beslenme yetersizliği nedeniyle birçok sorun yaşadı. Gelişimi yaşıtlarına göre oldukça gerideydi. Kilo almak şöyle dursun sürekli zayıflıyordu ve geceleri kusmaya başlamıştı. 7 aylık bir bebekken sadece 4 kilo 300 gram kadardı.

7 ayın sonunda Lucas ne yazık ki daha fazla dayanamadı, ailesiyse şimdi mahkemeye hesap verecekleri günü bekliyor...

hasta-bebek-shutter

Lucas'ın ailesi, bebek bir gece kusunca onu tedaviye götürmeye karar verdi. Ama burada da doğru olanı yapmak yerine Lucas'ı yalnızca "alternatif tıp uzmanı"na götürdüler. Alternatif tıp uzmanı olara
k sözü edilen kişi Lucas'ı bir an önce gerçek bir doktora götürmeleri konusunda çifti uyardı. Hastaneye gitmek üzere yola çıkan çift, ne yazık ki çok geç kalmıştı ve sadece 7 aylık bebekleri Lucas yolda hayatını kaybetti. Üstelik beslenme yetersizliği nedeniyle...

Bebeklerinin "sağlıklı beslenme" takıntıları yüzünden bu hale geldiği düşünüldüğü için çifte savcılık tarafından dava açıldı ve çiftin "ölüme sebebiyet vermek" suçundan yargılanmaları, 18 ay hapis cezasına çarptırılmaları istendi.

Tüm bunlara rağmen çiftse yanlış bir şey yapmadıklarını ve sadece bebekleri için en iyisi olacağını düşündükleri şeyi yaptıklarını söylüyormuş. Ne diyelim, umuyoruz ki mahkemeden doğru bir karar çıkar ve zavallı Lucas'ın ölümüne sebep olan her kimse cezasını fazlasıyla öder.

Siz, siz olun, kendi bebeğinizin ya da çevrenizdeki bebeklerin beslenme düzenleriyle oynamayın, oynatmayın. İşinde "gerçekten" uzman olan doktorunuzun önerileri doğrultusunda hareket edin ve kendi kafanıza göre, sağdan soldan duyduklarınızla yola çıkarak, bilinçsizce bebeklerinize, çocuklarınıza, çevrenizdeki tüm insanlara zarar vermeyin. Aman diyelim, candan, sağlıktan önemlisi yok. Yazıktır.

Kaynak: Independent


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?