Fıstık Ezmesi Tarifi

Uçaklarda Yanınızda Taşımanız Yasaklanmış Olan 9 Şaşırtıcı Yiyecek

Favorilerime
Ekle

Uçakla bir yere seyahat edeceksiniz ve yanınızda yiyecek götürmek istediniz. Belki de memleketten dönüyorsunuz ve yanınızda annenizin verdiği yiyecekler var. Ya da tatile çıktınız, oranın meşhur yiyeceklerinden aldınız ve dönüşte hediye olarak arkadaşlarınıza vermeyi düşünüyorsunuz.

Ancak uyaralım bunların birçoğu üzücü bir şekilde çöpe gidebilir. Çünkü uçaklarda bazı yiyeceklerin el ve kabin bagajında taşınması kesinlikle yasak.

Yakın zamanda bir uçak yolculuğuna çıkacaksınız bunları bilmekte fayda var.

Önemli not: Yiyecek kısıtlamaları ve yasakları ülkeden ülkeye değişebiliyor. Aşağıdaki liste Türkiye'de dahil dünya ortalamasını kapsıyor. Siz yine de sürprizlerle karşılaşmak istemiyorsanız havayolu şirketinize ya da havalimanı işletmesine danışmanızda fayda var.

Çünkü tam sıvı değil: Salça

Türkiye'de 1 Nisan 2012'de yayınlanan kararnameye göre tam katı halde olmayan yiyeceklerin kabin bagajında taşınması yasak. Dolayısıyla salça da tam katı yiyecek sayılmıyor ve maalesef uçağın içine alınmıyor.

Memleketten dönerken dikkat: Yoğurt

yogurt-iftar-sofrasi

Yine aynı kararnameye göre yoğurt da sıvı yiyecekler kapsamında değerlendiriliyor ve o el yapımı, güzelce mayalanmış yoğurtlar sizinle birlikte gittiğiniz yere gelemiyor.

Kahvaltılar öksüz: Reçel, bal, pekmez

İzmir-Seferihisar'dan alıp İstanbul'a getirmek istediğimiz o güzel reçeller o güzel uçaklara binip gidemediler. Zira reçel, bal, pekmez gibi yiyecekler de yukarıda bahsettiğimiz kararname içinde yasaklı olarak gözüküyor.

Trabzon'dan dönerken özellikle dikkat: Tereyağı

Özellikle Trabzon Havalimanı'nda yolcuların güvenlik kontrolünde sıklıkla sorun yaşadığı yiyeceklerden biri tereyağı. Sebebi ise tüm iç hat uçuşlarında geçerli olan sıvı kısıtlamalarına yağların da dahil olması. Tereyağı çok da sıvı sayılamasa da havalimanı görevlileri "yağ kapsamına girdiği için" maalesef onları da uçağa almıyorlar.

Patlayıcı özellik taşıyormuş: Dondurma

En ilginç yasaklardan biri bu olabilir. Zira Kahramanmaraş dondurmasının uçağa alınmamasının sebebi patlayıcı özellik taşıma riski! Hemen yetkilerin açıklamalarını alıntılayalım:

"Yetkililer, Kahramanmaraş dondurmasının uzun mesafeli yolculuklarda erimesini engellemek için kuru buzla birlikte paketlendiğini, kuru buzun da saf karbondioksit gazının basınç altında sıkıştırılması ile üretildiğini belirtti. Tek başına yanıcı ya da patlayıcı özelliği bulunmayan karbondioksit gazının farklı maddelerle karıştırılarak patlayıcı yapılabildiğine dikkati çeken yetkililer, dünyada bunun çeşitli örneklerinin yaşandığını kaydetti. Yetkililer, bu nedenle kuru buzla paketlenen dondurmaların el bagajında uçağa alınmadığını bildirdi."

Kaynak

Sürülebilir çikolata kremaları ya da fıstık ezmesi

Maalesef bunlar da sıvı kapsamında değerlendiriyor. Uçuş sırasında yiyeceğin sulanması ve risk oluşturması onun sizinle birlikte kabinde uçamayacağı anlamına geliyor.

Peynirlerin yasaklısı: Krem peynir

Diğer tüm peynirleri yanınızda götürebiliyor olsanız da krem peynir yasaklılar arasında. Sebebi yine tahmin edebileceğiniz üzere krem peynirin sıvı kapsamında sayılması.

Ya erirse?: Buz paketi

Buz paketi içindeki buzlar katıysa sorun yok ama siz havaalanında beklediğiniz süre içinde erimeleri de çok olası. Böyle bir durumda kendileriyle vedalaşmanızda fayda var.

Yine de risk varmış: Konserve çorbalar ve soslar

eatthis

eatthis

Sıvılar tamam ama konserve içinde güvenler ve katı olarak algılanırlar diye düşünmeyin. Maalesef kurallar onları da yanınızda taşımanıza izin vermiyor.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0