siyah-hamburger-manset

Diğer Tüm Renkleri Unutturan Akım: Simsiyah, Geceden Karanlık Yiyecekler

Favorilerime
Ekle

Sosyal medya hesaplarını sulu boya paletine çeviren gökkuşağı rengi gıdalar tarihin tozlu sayfalarında yerini aldı bile. Çünkü rengarenk gıdalar yerini tek bir renge bıraktı: Siyah.

Hindistan'dan Amerika'ya dünyanın pek çok ülkesinde siyah renkli gıdalar uzun bir süredir çok popüler. Bu popülaritenin sebebi de açık aslında, çeşitli renklerde farklı türde gıdalar olsa da siyah renkli gıda sayısı oldukça az. Özellikle renkli olmasına alıştığımız dondurma, burger, kruvasan gibi çeşitli yiyecekleri de siyah görünce derin bir merak kasırgasına kapılmadık değil hani. Bu arada tam da bu noktada altını çizelim. Bu bahsettiğimiz siyah öyle çikolata siyahı, kola siyahı değil. Zifiri siyah. Geceden karanlık. Zaten fotoğraflara bakınca ne demek istediğimiz anlayacaksınız.

Instagram'da veya çeşitli sitelerde hiç beklemediğiniz yiyecekleri simsiyah olarak görüp hem özeniyor, hem de tadını merak ediyorsanız, merakınızı bir nebze olsun gidermek için sizin için araştırdık. Sahi bu siyahlık nereden geliyor, gerçekten faydalı mı, yoksa aslında uzak mı durmalıyız?

Diş macunları bile var: Şimdi moda siyah

instagram

Siyah rengi yiyeceklerde görmeye pek alışkın değiliz. Bir manava girdik mi rengarenk tezgahlar görmeyi bekleriz. Genelde canlı ve birbirinden farklı renklerde yemek yeriz. Hatta bu renklere göre besleniriz kimi zaman. Örneğin daha sağlıklı ve hafif beslenmek için koyu yeşil yapraklıları öğünlere katarız.

Derken bir anda siyah yiyecekler etrafı sarıverdi. Siyah pirinci, siyah fasulyeyi, kinoayı biliyorduk da siyah burgeri, suşiyi bilmiyorduk. Yoktu çünkü, yeni geldi.

Bu çok moda akımın aslında bir başı kömür tozundan yapılan güzellik ürünlerine ve diş macunlarına uzanıyor. Kömür tozu cildi temizlediği, dişleri beyazlattığı ve vücudu toksinlerden temizlediği şekilde reklamlara konu oldu. Bir anda herkes kömür tozu içeren ürünler aramaya başladı. Kozmetik ve bakım ürünlerinde kullanılan kömür tozu, sonrasında gıdalara da girdi. Gıdalara girmeden önce kömür tozundan bahsedelim.

Evet yanlış okumadınız az önce: Siyah rengi aktif kömür veriyor

self.com

Yiyeceklere bu kapkaranlık rengi veren iki şey var. Biri aktif kömür, diğeri de özellikle İtalyan makarnalarında kullanılan mürekkep balığının mürekkebi. Mürekkep balığının mürekkebini kenara alalım, o yeni değil çünkü; bizim konumuz aktif kömür.

Kömür, şurada da anlatıldığı gibi emici etkisi nedeniyle antidot veya mide asiditesini azaltmada kullanılıyor.

Doktorlar zehirlenme ve aşırı doz uyuşturucu tedavisinde aktif kömürü kullanıyor. Çünkü vücut zehri ve uyuşturucuyu bünyesine almadan aktif kömür, zararlı maddeleri absorbe ediyor. Aktif kömürün vücudu toksinlerden temizleme hikayesi tam da buradan geliyor çünkü mide ve bağırsaklardaki maddeler aktif kömür tarafından emiliyor.

Tabii gıdada, tıp alanında kullanılan dozajlardan çok daha düşük miktarda kullanıldığını belirtmemiz lazım. Ancak yine de siz dişleri beyazlatması, sizi toksinlerden arındırması gibi mucizeler beklemeyin. Vadedilenler maalesef biraz reklam. Ancak sağlık için mucize çözümler sunmasa da eğlenceli manzaralar sunduğu kesin.

Aktif kömür hindistan cevizi kabukları, odun, bambu ve bunun gibi doğal diğer bitkilerin yakılmasıyla elde ediliyor. Yani kömür aslında yanmış organik madde. Özel bir işlem esnasında yüksek sıcaklıklarda kimi gazlara maruz kalınca aktif kömür haline geliyor. Elde edilen aktif kömür de gıdalara ekleniyor.

Asıl mesele: Aktif kömür yemek sağlıklı mı, zararlı mı?

instagram

Gece karanlığı rengindeki gıdaların masanıza gelmesi müthiş bir görsel şölen ve farklılık yaratıyor olabilir. Ancak uzmanların uyardığı bir nokta var; aktif kömür gıdalarla alındığında vücuda zarar veriyor.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kömür mide ve bağırsaklardaki maddeleri emiyor, böylece toksinlerden kurtulacağınız söyleniyor. Ancak kömür barındıran gıdalar yediğinizde vücudunuzdan gitmesini istemediğiniz vitamin, mineral gibi yararlı maddelerin de kömür tarafından emilimine neden olabilirsiniz. Ayrıca kullandığınız ilaçları yemekten hemen önce ya da sonra alırsanız, o ilaçların da absorbe olması son derece mümkün.

Neler var neler: Mesela neler siyah?

coolmaterial.com

Bir şey trend oldu mu, hemen farklı türleri de yapılarak yayılır. Bu da öyle oldu. Hem mürekkep balığının mürekkebinden, hem de aktif kömürden yapılan yiyeceklere absürt örnekler...

Örneğin siyah hamburger ekmeği. Genellikle mürekkep balığının mürekkebinden yapılıyor. Yurt dışında pek çok fast food restoranında, burada ise henüz tek tük mekanlarda mevcut. Tabii trend olan hemen her şeyi hemen uygulayan veya kendisi trend yapan Japonya'da olmazsa olmaz. Japonya'da Burger King'in yaptığı siyah burgeri hatırlayan var mı?

dailymail.co.uk

Mürekkep balığının mürekkebini kullanarak yemeğe renk ve hafif bir aroma vermek yeni bir şey değil. Siyah makarna İtalya'da uzun bir süredir mevcut. Ancak makarna ve pirinç harici gıdalarda kullanımı kesinlikle yeni. Melbourne'da bir kafe, tatlı ve tuzlu arasındaki engelleri kırarak mürekkep balığı mürekkepli ve kimyonlu kruvasan hazırladı.

İçecekler, tuzlu yiyecekler derken tatlılar da siyaha büründü. Seattle'da bir mekan, bu trende uydu ve waffle'ı siyah yaptı. Siyah waffle, üstündeki renkli malzemelerle çok tatlı görünmüyor mu?

Henüz Türkiye'de siyah bir tarif görmedik. Gördüğümüzde her yer siyaha bürünür mü ondan da emin değiliz ama size sormadan geçmeyelim.

Simsiyah, normalde siyah olmaması gereken, geceden karanlık bir yiyeceği yer miydiniz?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

berrezeynep12 Mart 2018 18:43
Merhabalar, acaba bu konuda yararlanabileceğim bir kaynak var mı :)
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?