Sokak Lezzetlerini Yeniden Yorumlayıp Harikalar Yaratan 7 Yeni Nesil Mekan

Favorilerime
Ekle

Bu hafta sokak lezzetlerini yeniden yorumlayan mekanlarla huzurlarınızdayız. Çünkü şu sıra namını sıkça duyduğumuz Basta! Street Food sebebiyle bu listeyi yapmak artık görevimiz olmuştu. Biz de sıvadık kolları, çıkardık listeyi!

Köfte, kokoreç, dürüm gibi hem yerel sokak lezzetlerimizin hem de Amerika ve Meksika gibi okyanus ötesi ülkelerin sokak lezzetlerini bulabileceğiniz yeni nesil mekanlar şöyle...

Taco ve bao: Dirty Hands

facebook

Bu yazın yeni açılan en hip mekanlarından Dirty Hands. Sokak lezzeti ve yeni nesil bir araya gelince kendisini atlamak olmazdı. Basta’dan sonra İstanbul’daki bu akımın öncülerinden olacak gibi.

Akatlar’a yeni soluk getiren Dirty Hands’te, özellikle damak tadımıza çok yakın olan Meksika’nın iki leziz yemeği baş rolde; Biri Türkiye’de hala hak ettiği ilgiyi göremeyen taco diğeri de yeni yeni tanıştığımız bao. Müdavimi olduğumuz, her içkinin yanında mumla aradığımız nachoslar da var tabii.

Tez vakitte gidiniz.

Dirty Hands adres: Akat Mahallesi, Zeytinoğlu Caddesi, No 9, Beşiktaş, İstanbul

Geçmişinde Michelin var: Basta! Street Food Bar

instagram

Herhalde listenin en havalı mekanı olur. Yaratıcıları Michelin yıldızlı restoranlarında çalışan Kaan Sakarya ve Derin Arıbaş olunca bize söz söylemek düşmez elbet amma birkaç kelam etmekten de kendimizi alamıyoruz.

Yiyip yiyebileceğiniz en iyi sokak lezzetleri burada. Sucuklu, danalı, tavuklu dürümleri efsane. Lübnan usulü humusları da dürümüzü banacağınız türden! Günlük değişen salataları, sonrasında tatlı yiyip tatlı konuşacağınız sütlacı sevilesi!

Sadece Kadıköylü’yü değil tüm İstanbul’u kısa sürede kendine mest eden bu mekana en yakın zamanda gidile!

Basta! Street Food Bar adres: Caferağa Mahallesi, Sakız Sokak, No 1, Kadıköy, İstanbul

Yeni nesil midye oluyormuş: Midye Mi?

instagram

"Midyenin de yeni nesli mi olur canım" demeyin! Yaptılar, olmuş! Belçika’da yediğimiz o leziz tencerede midye ve yanına servis ettikleri patates kızartması artık İstanbul’da!

Hem dolması hem de tavasıyla haşır neşir olduğumuz midye için yeni bir şey denemekte geç bile kaldılar! Caddesbostan’da açılan Midye Mi?, Avrupa’nın çeşitli yerlerinde bu lezzeti denemiş ve hastası olmuş arkadaşları sevindirecek türden.

Tepside fırınlanmış tereyağlı midye, peynir graten midye, taze otlar ve peynir soslu midye diğer fark yaratan lezzetlerden. Yanına mutlaka çubuk patates de almalı.

Midye Mi? adres: Caddebostan Mahallesi, Beyaz Akasya Sokak, No 1/D, Kadıköy, İstanbul

Alaçatı'dan geldi: Tabla

istanbul.net.tr

Ta Alaçatı’dan gelip NuTeras’ın çatısına konan Tabla da sokak yemeklerini tekrardan yorumlayan mekanlardan.

Kokoreç, kumpir, İzmir’in meşhur kelle paça söğüşü, kuru fasulye, midye gibi bildik lezzetleri en modern halleri ile servis ediyorlar.

Hafta sonu eğlenceleri, Haliç manzarası ve kokteylleriyle zaten gönül verdiğimiz NuTeras’a bir kez daha bağlandığımız doğrudur.

Tabla adres: Asmalı Mescit Mahallesi, Meşrutiyet Caddesi, No 67, Beyoğlu, İstanbul

Sosislinin en güzeli: Beer Hall

facebook

Hot dog mekanlarında yer verdiğimiz Beşiktaş’ın en taze mekanı Beer Hall artık sokak lezzeti denilince akla ilk gelenlerden.

Amerika’nın milli sokak lezzetlerinden corn dog, hot dog; Meksika’nın önünde saygıyla eğildiğimiz taco'ları ve nacho'sunu burada bulabilirsiniz. Bu dört lezzetten birini bile tatmadıysanız en yakın zamanda Beer Hall’de bitmeli!

Mekanın enerjisi, ferahlığı, çeşitliliğiyle kendisini Avrupa’daki bira bahçelerine benzettiğimizi de ekleyelim.

Beer Hall adres: Vişnezade Mahallesi, Süleyman Seba Caddesi, No 46, Beşiktaş, İstanbul

Modern seyyar: Gangon

instagram

Tüm dünyada rağbet gören food truck biz de hala hak ettiği yeri bulamadı. Neyse ki artık sunumu basit ama lezzeti ve içeriği zengin olan yiyecekleri yapan Gangon’umuz var.

Daha da açık konuşursak; "Gangon, aslında köfteci tezgahının, dürümcü minibüsünün, hatta sepetli lahmacuncunun günümüze uyarlanmış ve geliştirilmiş bir hali. Kısacası modern seyyar bir mutfak ve yeri geldiğinde neredeyse tam teşekküllü bir lokanta.”

Menüsünde ise baodan falafele, gözlemeden didilmiş ete kadar birçok ekmek arası seçenek mevcut.

Nerede diye soranlara ise maalesef kesin bir cevabımız yok. Takip etmeli: http://www.gangonmutfak.com/#!nerede/vgzku

Gangon iletişim: http://www.gangonmutfak.com/#!hakkimizda/zvd3g

Evet o bir dürümcü: Dorom.co

facebook

Dorom.co yeni nesil dürümün öncülerinden olur. Biz lezzetlerinden önce felsefelerine tav olduğumuzu baştan söyleyelim: “hızlı yemek pişmanlık vermemeli, hızlı olan yemek değil, mutfak olmalı”

Şimdi geçelim leziz fark yaratan dürümlerine. İster sebzeli, tavuklu, etli, köfteli fix mix dürümlerinden seçebilir isterseniz de lavaşından sosuna hatta yeşilliklerine kadar kendi dürümünüzü kendiniz yaratabilirsiniz.

Patlıcan beğendi, zahterli bezirgani, sotelenmiş mantar, humus, ajvar, sotelenmiş karışık biber de yancılardan. Bizim favorimiz ise Erzincan lavaşından yaptıkları sağlıklı cipsleri.

Dürümü baştan yaratan bu mekan için en yakın zamanda Maslak Windowist Tower’a yola almalı.

Dorom.co adres: Huzur Mahallesi, Eski Büyükdere Caddesi, Windowist Tower, No 16, Sarıyer, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

snob21 Eylül 2016 15:36
Bao ne zamandır meksika yemeği allah aşkına ?
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?