http://www.tadimatolyesi.com/level-updan-saglikli-smoothie-tarifleri/ | tadimatolyesi

Kavurucu Sıcaklara Meydan Okuyan, Soğuk Bir Şeyler İçmelik Mekanlar

Favorilerime
Ekle

Kavurucu sıcaklar kapıda! Latte'ymiş, çaymış, flat white'mış hepsini bir kenara bırakıp içimizi serinletecek içecekleri sıralamak da bize düştü. Daha doğrusu "Hangi içecek nerede içilir?"’in cevabını aramak bize düştü. Halimizden de gayet memnunuz.

Çünkü sahil kenarlarını aratmayacak renkli smoothie ya da en havalı bardaktaki cold brew ile yapılacak keyfin haddi hesabının olmadığını iyi biliyoruz!

Eğer yaza her şekilde hazır girmek istiyorsanız bu listeyi de bir kenarda tutun. Gün gelir limonata, frozen, soğuk çay canınız çeker ama nerede içeceğinizi bilmezsiniz. İşte bu sırada yapmanız gereken tek şey bu listeyi tekrardan pörtletmek.

Soğuk çay

Yazın en popüler içeceklerinden biridir o. Ama gelin görün ki her yerde içemezsiniz. İçseniz bile ömrünüz boyunca soğuk çaya küsmeniz mümkün! Bu sebeple soğuk çayı en iyi yapan 3 mekanı seçtik: Dem, Mum’s ve Naif!

Çay denilince akla şüphesiz akıllara ilk Dem gelir. 60 çeşit çayın yanında, başarıyla bunun da üstesinden geldi. Günlük hazırlanan, taze meyvelerle tatlanan, katkısız buzlu çaylar güneşin yüzünü göstermesiyle tekrar menüye girdi. Yapmanız gereken tek şey Dem Bebek’in rengarenk yastıklarına yaslanıp rahatlamak ya da Dem Karaköy’ün hınca hınç dolu olan sokağında arkadaşlarınızla keyif çatmak. Ellerde soğuk çayı da unutmayalım. Hem öyle tek seçenekleri de yok; ananaslı siyah çay, şeftalili yeşil çay ve çilekli kırmızı çay içinizi bir hayli ferahlatacak.

Limonata

Şimdi geldik en önemli yaz içeceğine. Limon, şeker ve soğuk su. Malzemeler o kadar az ve yapımı gayet kolay. Gelin görün ki her yerde içmek mümkün değil. Biri fazla şekerli olur, diğerinde şeker hiç yoktur, bir diğerinde ise limon tadını neredeyse alamazsınız. Ama biz test ettik onayladık. İşte "Limonata nerede içilir?’in cevabı!

İçmelere doyamayacağınız birçok yer var ama gönlümüzün birincisi Mitte! Nane, bazen de nar ile süsledikleri limonata kelimenin tam anlamıyla şahane! Birçok yerin aksine şekerli de değil. Guluk guluk götürülecek cinsten.

Karaköy’ün her daim festival gibi olan sokağı Kılıç Alipaşa Mescidi Sokak’ın ilklerinden Bando, vejetaryenlerin mabedi niteliğindeki Zencefil, pastörize ve rafine edilmiş gıdalara mesafeli duruşuna vurulduğumuz Datlı Maya ve Kup Griye gibi limonatada da harikalar yaratan Baylan limonata konusunda belli bir uzmanlık kazanmış.

Smoothie

Özellikle yazın yediğine içtiğine dikkat eden, kafein ve şekerden uzak duran arkadaşlara cillop gibi mekan önerilerimiz var. Bi yaklaşın!

Taze ve mevsim meyveleriyle hazırlanan smoothie'yi en iyi yapan mekanlardan bahsediyoruz elbette. Teşvikiye’deki Level Up bu konuda diğerlerine epey bir fark atıyor. Zaten smoothie üzerine kurulmuş bir bar. Şu sıralar sağlıklı yaşam, detoks gibi kavramlara pek bir takan arkadaşlarımız varsa burayı öğrenmesi, gitmesi şart. Favorilerimiz her yerde bulamayacağınız (evde uğraşıp yapmazsanız tabii) ıspanak, kabak, limon, salatalık, nane, zencefilden hazırlanan Alkali; ıspanak, brokoli, limon suyu, keten tohumu, salatalık, yeşil elma, yeşil çay ile hazırlanan Yeşil isimli smoothieleri.

Level Up kadar bol seçenekleri olmasa da Cafe Cuma’nın şeftali, kayısı, muz, süt veya elma, salatalık, nane ile hazırlanana smoothiesi de bir o kadar vazgeçilmeziniz olabilir.

Bir diğer rota ise Cihangir’deki Journey. Orada ne halt ediyorlarsa iyi ediyorlar. Çünkü bu kadar başarılı smoothie yapmak her mekanın harcı değil! Muz ve organik çikolata smoothie, ananas, muz, elma, fesleğen smoothie, nane smoothie bir wooww!

Her içeceğine güvendiğimiz Mum’s’ın da mevsim meyvelerinden yapılan smoothiesini de es geçmemek lazım.

Taze meyve ve sebze suları

Yazı kışı yoktur taze sıkılmış meyve sularının. Her daim içilir, vücudunuz için iyi bir şey yapmışçasına o gün kendinizi kahraman gibi hissetmenize bile sebep olabilir. Öyle bir gücü var işte taze sıkılmış meyve sularının.

Üzüm suyu: Pek yakında Gakkı’nın menüsüne tekrardan girecek. Geçen yazdan biliyoruz üzüm suyu hiç bu kadar lezzetli olmamıştı! Taze, organik ve katkısız üzüm suyu için tek adres Gakkı.

Nar Suyu: Artık yol kenarlarında bile 1 TL'ye satın alabiliyorsunuz ama bu nar organik mi değil mi nereden bileceksiniz di mi ama! Privato Cafe ve Zencefil nar suyu için öncelikli mekanlarınızdan olsun.

Smyrna, Cihangir’linin detoks yapma yeridir. Meyve Sepeti, Bol Beta, Tatlı Karışım, Ağrı Kesici, Akşamdan Kalma gibi pek eğlenceli seçenekleri var. Hepsinin içinde en tazesinden meyveler ve sebzeler var tabii ki. Mesela Bol Beta'nın içinde elma, havuç, nane; Ağrı Kesici'nin içinde ise elma, armut, limon, portakal.

Çukurcuma’daki Julius Meinl isimli kahvenin adresidir Holy Coffee. Ama biz buranın mevsimlik meyve ve sebzeler ile hazırlanan taze meyve suyu ve detoks içeceğinin de hastasıyız! Bunlardan birinin yanında bir kek de patlatmasak o günü olmamış sayarız.

Hatta isterseniz eve bile sipariş verebilirsiniz: Holy Coffee

Frappe

Öyle uzun uzadıya bir mekan listemiz yok frappe için. Tek geçtiğimiz bir yer var sadece; 7Gr. 7Gr.’ın da öyle sade falan değil frappe'si. Halis mulis Oreo var içinde. Hemen korkmayın şekerden falan ölmeyeceksiniz. Sizi bunaltacak kadar şekerli olmuyor her nasılsa. Hem biz de biliriz yaz aylarında ekstra kalori almak istemediğinizi.

Kavurucu sıcaklarda bile bu frappe için İstiklal Caddesi’ni aşıp Çukurcuma’ya doğru yol alıyoruz. Anlayacağınız 7Gr’a gitme sebebimizdir o. Tabii mekanın önüne atılan şezlongları ve yumuşacık, soğukta içimizi ısıtan flat white'ı saymazsak.

Cold brew

Geçen yazın en havalı içeceği cold brew'dü. Bu yaza da damga vuracağı kesin. Viski bardaklarına benzer şekilli bardağıyla bilmeyenleri “bu da neyin nesi” şokuna uğrattığı doğrudur. Şehirde açılan onlarca butik kahveciye karşın artık cold brew'ü bilmeyen yoktur diye düşünüyoruz. Hala içmeyen kafein meraklısı, kahve aşığı arkadaşlarımız var ise hazırlansın çünkü içip içebileceğiz en iyi cold brew mekanlarını sıralıyoruz: Asmalımescit’in yeni sayılabilecek kahvecisi Drip Coffeeist, Cihangir’in gülü, üçüncü dalga kahvenin kitabını yazan Kronotrop, sokağına, sunumuna vurulduğumuz Akaretler’deki Cup, Nişantaşı ahalisinin içinden çıkmadığı M.O.C., sıcak ve samimilikte zirve yapan Coffee Sapiens ve tabii ki Petra!

Frozen

dineanddish

dineanddish

Adeta hararet almak, adeta serinlemek, adeta yaz içeceğidir o. Yapımı her ne kadar basit görünse de öyle değildir. Buzları saniye ile daha fazla mikserden geçirdiniz mi oldu size meyve suyu. Elinizin ayarını iyi bilmeniz lazım. En iyisi siz hiç uğraşmayın Nar Dükkan bunu yeterince iyi biliyor zaten. Burayı eggs benedict'iyle, pancake'iyle kısaca dünya kahvaltılarıyla tanırsınız. Frozenlerı da bir o kadar başarılıdır. Hem Karaköy’de frozen yapan pek bir yer yok. Güneşin bolca selam çaktığı günlerde içiniz yanarsa buraya doğru yol almak yapılacak en mantıklı şey. Frozen limonata, frozen karpuz -ki favorimizidir-, frozen kavun, frozen ice tea şeftali, frozen frappe menüdeki seçeneklerden.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?