kimyonlu-rezene-cayi-faydalari-shutter-2

Hazımsızlık ve Gaz Sorunu Yaşayanlara Pratik ve Doğal Çözüm: Kimyonlu Rezene Çayı

Favorilerime
Ekle

Bitki çaylarını mutfaklarından eksik etmeyenlerin, yaşadığı ufak tefek sorunları olabildiğince doğal yöntemlerle çözmeye çalışanların evlerinde sıklıkla bulunan malzemelerden rezene çayı, bu kez kimyonlu haliyle karşımızda!

Hazımsızlıktan gaz sorununa, sıklıkla yaşanan sağlık problemlerine çözüm olabilen, hatta bebeklerde dahi kullanılabilen kimyonlu rezene çayı nasıl yapılır öğrenin, ihtiyaç duyduğunuzda evde kimyonlu rezene çayı hazırlayıp afiyetle tüketebilin.

Hazırlaması düşündüğünüzden pratik olacak, midenizi rahatlatacak bu şifa dolu çayı sadece bir kez denediğinizde dahi faydalarını hissetmeye başlayacaksınız.

Kimyon ve rezene tohumu nerede bulunur?

kimyonlu-rezene-cayi-faydalari-shutter-1

Kimyonlu rezene çayı nasıl hazırlanır anlatmaya başlamadan önce ihtiyacınız olan malzemelerden söz etmeden olmaz. Bu şifa dolu çayı hazırlamak için kimyon ve rezene tohumuna ve tabii ki bir miktar suya ihtiyacınız olacak. Kimyon ve rezene tohumunu nereden temin edebiliriz derseniz, güvenilir aktarlardan, doğal ürün satışı yapan market ve mağazalardan satın alabilir, online olarak sipariş verebilirsiniz.

Kimyonlu rezene çayı tarifi

kimyonlu-rezene-cayi-faydalari-shutter-2

Kimyonlu rezene çayı için gerekli malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı rezene tohumu
 • 1 tatlı kaşığı tane kimyon
 • 500 ml su

* Bu tarifle yaklaşık 2 bardak kimyonlu rezene çayı elde edebilirsiniz. Malzeme miktarlarını tüketecek kişi sayısına göre aynı oranda artırıp azaltabilirsiniz.

Kimyonlu rezene çayı nasıl yapılır?

 • Tane kimyon ve rezene tohumlarını temiz bir tülbent ya da tekrar tekrar kullanılabilen temiz bir çay poşetine aktarın.
 • Bir bardağın arkasıyla tohumların üzerine yavaşça vurarak kırılmalarını sağlayın.
 • Ardından tülbent ya da çay poşetini bir demliğe veya büyükçe bir sürahi ya da bardağa aktarın.
 • Üzerine kaynattığınız suyu ilave edin ve bu şekilde 10-15 dakika kadar demlendirin.
 • Çayınız hazır olunca bardaklara pay ederek afiyetle tüketin. Şifa olsun.

Kimyonlu rezene çayının faydaları nelerdir?

kimyonlu-rezene-cayi-faydalari-shutter-3

Kimyonlu rezene çayını nasıl hazırlayacağımızı öğrendik peki ama bu çayı neden tüketmelisiniz dersiniz? Vücuda olan olumlu etkileri sebebiyle çokça tercih edilen çaylardan olan kimyonlu rezene çayının yaygın olarak bilinen faydaları şöyle:

 • Gaz sorununa çözüm oluyor.
 • Hazımsızlık problemi yaşayanların bu sorundan kısa sürede kurtulmasını sağlıyor.
 • Hazımsızlık, şişkinlik ve gaz sebebiyle yaşanabilen karın ağrılarının geçmesine destek oluyor.
 • Bağırsakların hareketlenmesini sağladığından kabızlık sorununa da çözüm olabiliyor.
 • Bebeklerde de sıkça yaşanan gaz sorununa çözüm olabiliyor. Ancak dikkat, bebeğinizin doktoruna danışmadan, ondan onay almadan ve bebeğiniz için bunu ne kadar miktarda, ne kadar sıklıkta kullanabileceğinizi öğrenmeden asla bebeğinize içirmemeli, doktorunuzun onaylamadığı hiçbir yöntemi ne kadar doğal olursa olsun uygulamamalısınız, aman dikkat.

Önemli bir not: Kimyonlu rezene çayı her ne kadar doğal malzemelerle hazırlanan bir bitki çayı olsa da eğer içlerinden herhangi birine ya da her ikisine de alerjiniz varsa bu çayı asla tüketmemeli, daha önce hiç rezene çayı tüketmediyseniz ve ciddi/kronik bir rahatsızlığınız varsa, düzenli olarak kullandığınız bir ilaç ya da uygulamanız gereken özel bir perhiz varsa doktorunuza danışmadan bu çay da dahil olmak üzere hiçbir bitki çayını tüketmeye başlamamalı, doktorunuzun önerileri dışına asla çıkmamalısınız, bizden hatırlatması.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?