Karpuz Nasıl Seçilir

5 Farklı Yöntemle: İyi Karpuz Nasıl Anlaşılır? Karpuz Nasıl Seçilir?

Favorilerime
Ekle

Uğruna yazın yolu gözlenen, "kabuğu denize düşmeden" yazın geldiği anlaşılmayan, ayağın altına çekirdekleri yapışsa da ona duyulan sonsuz sevgiden bir damla bile kaybettirmeyen karpuz malum şu sıralar tüm tezgahlarda boy gösteriyor. Dolayısıyla herkesin aklında şu aralar aynı soru var: "Karpuz nasıl seçilir?", "İyi karpuz nasıl anlaşılır?"

Biz de haklı olarak en sulu, en kan kırmızı, en lezzetli karpuzları soframıza davet etmek istiyor, kelek karpuzlarla bir daha yolumuz kesişmesin istiyoruz. Ancak "Seçmece, seçmece" diye satılan, her taliplisinin birer şaplak vurarak nasıl olduğunu anlamaya çalıştığı bu yaz müjdecisi karpuzların "iyisini anlamak" öyle her yiğidin de harcı değil.

Dolayısıyla ortamlarda "Karpuzun iyisini bir görüşte anlarım" diyenlerin bile bilmediği en sır püf noktalarıyla karşınızdayız. Amaç herkes kolayca karpuzun iyisini seçebilsin, herkesin evine en lezzetli karpuzlar girsin.

Bunları bir köşeye not edin, çünkü bu yaz çok lazım olacaklar.

  • Üzerinde örümcek ağına benzer çatlaklar olup olmadığını kontrol edin

Karpuz Nasıl Seçilir

Eğer karpuzda örümcek ağına benzeyen çatlaklar ve kahverengi noktalar varsa bu karpuzun büyürken arılar tarafından çokça ziyaret edildiğini işaret eder. Bu ziyaretler ne kadar çoksa karpuz da olgunlaştıkça o kadar lezzetli ve tatlı olur. Kısacası bu çatlaklar karpuzun ağızlara layık olduğunu gösterir.

  • Karpuzun alt bölgesinin ne kadar sarı olduğuna bakın

Karpuz Nasıl Seçilir

Karpuzun büyürken yere değdiği bölge yani alt bölümü ne kadar sarıysa o kadar lezzetlidir. Tam olgunlaşmış karpuzlarda bu sarı rengi görebilir, lezzetine doyamayabilirsiniz. Daha beyaza yakın olan karpuzlarda aynı lezzeti yakalayamazsınız.

  • Boyutuna dikkat edin

Karpuz Nasıl Seçilir

"Genelde karpuz ne kadar büyükse o kadar olgundur" diye bir inanış var. Ancak büyük karpuz her zaman iyi çıkar diye bir kaide yok. Aksine alacağınız karpuzun ne çok büyük, ne de çok küçük olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Ancak ister büyük, ister küçük olsun karpuz mutlaka boyutuna göre ağır olmalı. Bunu da unutmamak lazım.

  • Karpuzun cinsiyetini bilin

Karpuz Nasıl Seçilir

Çoğu kişi bilmez ancak çiftçiler karpuzu "cinsiyetlerine göre" ayırt ederler. Uzun ve oval karpuzlar erkek olarak bilinirken yuvarlak karpuzlar dişi olarak adlandırılır. Erkek karpuzlar sulu, dişi karpuzlar ise tatlı olur.

  • Sapına bakmayı unutmayın

null

Evet, karpuzun sapı bile onun iyi olup olmadığını ele veren bir detay. Eğer karpuzun sapı kurumuşsa karpuz olgundur. Eğer sapı kuru değil ve yeşil renkteyse karpuz daha olgunlaşmadan toplanmış demektir. Aklınızda olsun.

Bu içeriğimizde en az bilinen ve en kesin sonuçları veren yöntemleri bir araya getirdik. Daha fazlası için şu detaylı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Kavun nasıl seçilir derseniz o da hemen şu içeriğimizde.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?