sarimsak-buzlukta-nasil-saklanir-shutter-4

4 Kolay Yöntemle: Soyulmamış ve Soyulmuş Sarımsak Nasıl Uzun Süre Saklanır?

Favorilerime
Ekle

Mutfaklarımızın olmazsa olmazı, yemeklerin, sosların, salataların aranan ismi sarımsak nasıl saklanır öğrenmek istiyorsanız yaklaşın böyle. Bir seferde bol bol aldığınız sarımsakları en uzun süre bozulmadan muhafaza etmek için bilmeniz gereken tüm yöntemleri tek tek anlatıyoruz.

"Taze sarımsak ya da kışlık kuru sarımsak nasıl saklanır?" sorusundan tutun "Soyulmamış ya da soyulmuş sarımsak nasıl saklanır?" sorularına, hatta sarımsak buzlukta nasıl saklanır, sarımsak buzdolabında saklanır mı gibi detaylara, sarımsak saklamakla ilgili bilmeniz gereken her şey hemen aşağıda.

Özellikle yemek yaparken her seferinde sarımsak soymakla uğraşmak istemeyenlerin çok işine yarayacak soyulmuş sarımsak saklama yöntemlerini mutlaka uygulayın deriz.

Hadi o zaman, sarımsak saklama yöntemlerini tek tek keşfedelim!

İçindekiler

 • Soyulmamış sarımsak nasıl saklanır?

Sarımsak nasıl saklanır?

Sarımsak nasıl saklanır?

Kış için bir seferde bol bol taze ya da kışlık sarımsak aldıysanız, "Kışlık kuru sarımsak nasıl muhafaza edilir?" diye düşünmeye başladıysanız onları bozulmadan uzun süre saklamak için dikkat etmeniz gereken detaylar var demektir. Henüz soymadığınız sarımsakları saklamak için şu adımları uygulayabilirsiniz:

 • Sarımsakları olabildiğince sapları uzun şekilde almalısınız.
 • Sap kısımlarından her bir sarımsak dalını birbirine örerek tıpkı görseldeki gibi bir görüntü elde etmelisiniz.
 • Ördüğünüz bu saplı sarımsak demetlerinin filizlenmemesi ve bozulmaması için mutlaka karanlık bir yerde, nemden ve sıcaklıktan uzak serin alanlarda muhafaza etmelisiniz.
  • Soyulmuş sarımsak dondurucuda nasıl saklanır?

  Soyulmuş sarımsak nasıl saklanır?

  Soyulmuş sarımsak nasıl saklanır?

  "Ben bir seferde oturup tüm sarımsakları ayıklayayım, her seferinde tek tek uğraşmayayım" derseniz, "Soyulmuş sarımsak buzlukta nasıl saklanır?" diye düşünüyorsanız yapmanız gerekenler oldukça basit. Soyulmuş sarımsakları dondurucuda saklama yöntemi için izlemeniz gereken adımlar şöyle:

 • Sarımsaklarınızın kabuklarını güzelce soyun ve yıkayın.
 • Yıkadıktan sonra mutlaka kuru ve temiz bir bez ya da kağıt havlu yardımıyla tamamen kurulayın.
 • Tamamen kuruduklarından emin olduktan sonra sarımsaklarınızı dondurucuya koymaya uygun, kapaklı ve hava almayan bir kaba ya da buzdolabı poşetlerine aktarın. Bu şekilde dondurucuda ya da buzlukta uzun süre muhafaza edebilir, yemek yaparken kolayca buzluktan çıkarıp dilediğiniz kadarını kullanabilirsiniz.
  • Sarımsak buzdolabında nasıl saklanır?

  Sarımsak buzdolabında nasıl saklanır?

  Sarımsak buzdolabında nasıl saklanır?

  Eğer hem yemeklerde, hem soslarda, hem de salatalarda sarımsağı sık sık rendelenmiş ya da havanda ezilmiş olarak kullanıyorsanız, "Sarımsak kavanozda nasıl saklanır?" diye düşünüyorsanız sizin için en pratik sarımsak muhafaza etme yöntemi soyulmuş sarımsakları buzdolabında saklamak olacaktır. Ayıklanmış sarımsakları rendeleyerek veya ezerek saklama yöntemini uygulamak için bilmeniz gerekenler:

 • Sarımsaklarınızın kabuklarını güzelce soyup yıkayın ve kurulayın.
 • Ardından nasıl kullanmayı tercih ettiğinize göre sarımsakları küçük küçük kesin, rendeleyin ya da havanda ezin.
 • Bu işlemin ardından sarımsaklarınızı yine hava almayacak şekilde kapanabilen cam kavanozlara aktarın.
 • Son aşamada üzerine bolca zeytinyağı ve dilerseniz biraz tuz ekleyin. Bir kez güzelce karıştırıp kavanozun kapağını sıkıca kapatın. Hazırladığınız bu sarımsak kavanozunu buzdolabında (buzluk kısmında değil) güvenle muhafaza edebilirsiniz.
 • Bu yöntemle hazırladığınız sarımsakları donduruculara uygun kavanozları kullanarak elbette buzlukta da saklayabilirsiniz. Ancak buzlukta sakladığınız durumda sos ve salatalarda kullanmak için uzunca bir süre çözünmesini beklemeniz gerekecektir. Bu nedenle buzdolabında saklayarak kullanmanızı tavsiye ederiz.

  • Ayıklanmış ve rendelenmiş sarımsak buzlukta nasıl saklanır?

  Sarımsak buzlukta nasıl saklanır?

  Sarımsak buzlukta nasıl saklanır?

  Yukarıdaki yönteme benzer bir şekilde uygulayabileceğiniz bu yöntemi diğerinden ayıran en temel özellikle buzlukta sakladığınız için çok daha uzun süreli saklamaya uygun olacağı. Ancak bu yöntem, yukarıda da anlattığımız gibi sarımsakları salata ve cacık gibi pişirmeden hazırlanan tariflerde kullanmanıza pek olanak tanımaz, bu şekilde kullanmak istediğinizde öncesinde mutlaka uzun süre buzlarının çözünmesini beklemeniz gerekir, aklınızda bulunsun.

  "Peki bu yöntemin iyi yanı nedir?" derseniz çok daha uzun süre bozulmadan kalması ve yemek yaparken buzluktan çıkardığınız gibi kullanabilecek olmanız diyebiliriz.

  Geçelim yöntemin nasıl uygulanacağına:

 • Sarımsaklarınızı güzelce ayıklayıp temizleyin. Ardından dilerseniz rendeleyerek, dilerseniz havanda ezerek, dilerseniz de bıçakla küçültün. (Tıpkı burada olduğu gibi çok fazla sarımsağınız varsa mutfak robotundan geçirerek işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz)
 • Bu işlemin ardından temiz bir buz tepsisi (buz kalıbı) çıkarın ve her bir küpün içine 1 seferde kullanacağınız miktarda sarımsağı bir kaşık yardımıyla pay edin.
 • Tüm sarımsaklar bitene kadar bu işlemi uyguladıktan sonra sarımsakların üzerine bol miktarda zeytinyağı ya da az miktarda temiz içme suyu ilave edin. (Bu işlem için yağ mı su mu seçeceğinize, sarımsakları ileride kullanacağınız yemekleri düşünerek karar verebilirsiniz. Eğer zeytinyağlı yemeklerde kullanacaksanız zeytinyağını tercih edebileceğiniz gibi farklı yağlarla hazırlanmış yemeklerde kullanacaksanız doğrudan suyu da tercih edebilirsiniz.)
 • Hazırladığınız buz kalıbını buzluğa kaldırın ve işte bu kadar! Artık dilediğiniz yemeklerde değerlendirmek üzere, hiçbir koku sıkıntısı olmadan sarımsaklarınızı kullanabilirsiniz.
  • Dondurulmuş sarımsak zararları nelerdir?

  Dondurulmuş sarımsak zararları nelerdir?

  Dondurulmuş sarımsak zararları nelerdir?

  Dondurulmuş sarımsak her ne kadar mutfakta işlerinizi pratikleştirecek bir yöntem olsa da doğru koşullar oluşturulmadığında zararları da söz konusu olabilir. Dondurduğunuz sarımsaklarda doku değişiklikleri meydana gelebileceği gibi lezzet kaybı, vitamin kaybı ve enzimatik etkiler oluşabilir. Tüm bu sorunlar özellikle dondurduğunuz sarımsakları çözdürdüğünüzde ortaya çıkacağından dikkatli olmalısınız.

  Dondurduğunuz sarımsakları çözdürdüğünüzde sarımsaklarınız yumuşak bir dokuda olabileceği gibi kimyasal bazı değişikliklere de uğramış olabilir. Bu sebeple sarımsaklarınızı bir kez dondurucudan çıkarıp çözdürdüğünüzde asla bir daha buzluğa kaldırmamanız gerektiğini de unutmamalısınız, bizden hatırlatması.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  1

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?