Adının Bir Hayli Hakkını Veren 7 Enfes Salaş Balıkçı

Favorilerime
Ekle

Yaz haliyle güneşi, kumu, denizi çağrıştırdığı için biz de böyle türlü işlere kalkışıyoruz. Meyhanelerle, deniz ve deniz ürünleriyle pek bir içli dışlı olduğumuz şu günlerde bir de salaş balıkçıları konu edelim dedik. Tabii bunların hepsi İstanbul’da tutunmaya çalışan, işine gücüne giden, pazartesi sendromunu buram buram yaşayan arkadaşlarımız için.

Oturduk, İstanbul’daki leziz, cep yakmayan en salaş balıkçıları sizin için seçtik. İster take away ekmek arası balık romantizmini dibine kadar yaşayın, isterseniz de oturduğunuz yerden mideye indirin o leziz balıkları.

Karşınızda o balıkçılar...

Denize sıfır, minik tabureler: Taka Balık Ekmek

foursquare

Yeniköy’ün en salaş, en ekonomik balıkçısıyla tanışın. Anlayacağınız Boğaz’da balık yemenin en rahat ve en yüz güldüren halidir o.

Öyle uzun uzadıya bir menüleri de yok. Mevsimine göre avladıkları taptaze balıklar, salata, midye ve kalamar. Eğer balık ekmeğinizi alıp yolunuza devam etmeyecekseniz mutlaka balık öncesi bir midye bir kalamar patlatmalı. Sonra o şahane balık ekmekle kıymetli dakikalar yaşayabilirsiniz.

Sözün kısası; Boğaz manzarası karşısında balık yiyeceğim diye öyle deli paralar harcamanıza gerek yok, buraya gelin.

Taka Balık Ekmek adres: Yeniköy Mahallesi, Köybaşı Caddesi, No 44, Sarıyer, İstanbul

Balıkçı teknesiyle başlayan hikaye: Adem Baba

foursquare

Bir balıkçı teknesiyle yola çıkan ve şimdilerde Arnavutköy’de iki büyük mekan ile devam eden Adem Baba; Arnavutköy’ün simgelerinden, İstanbul’un da salaş mı salaş balıkçılarından olur.

Menüde sardalyasından mezgitine, hamsisinden tekirine, istavritinden palamutuna kadar pek çok balık çeşidi var. Kalamar, balık çorbası, karides, ahtapot da diğer deniz ürünlerinden. Buradaki her bir deniz ürününü gözünüz kapalı seçip, deneyebilirsiniz ama öyle klasik bir güzellik var ki onu önermeden geçmeyeceğiz; irmik helvası, bir yiyiniz!

Bu mekandan öğrenecek pek çok şey de var hem.Mesela; "İnsanın iyisi sözünden, balığın iyisi gözünden belli olur!"

Ona göre!

Adem Baba adres: Arnavutköy Mahallesi, Satış Meydanı Sokak, No 2, Beşiktaş, İstanbul

Karaköy'e: Balıkçı Tufan

foursquare

Karaköy’ün leziz mi leziz balıkçısı olur. Önce seyyar olarak başlayan daha sonra minnacık bir dükkana taşınan bu lezzet yıllardır aynı. Buna istinaden salaş balıkçılar listemize girmeye hak kazandı, alkışlar Tufan’a gidiyor efendim.

Izgarada pişen balıklar, en taze yeşillikler ve çıtır çıtır ekmekler ile gönül bağı kurduğumuz bu balıkçıya Karaköy’e her gidişinizde bir uğramalı. Kılçıkların özenle temizlendiğini de belirtelim.

Fiyatları da tahmin ederseniz ki pek uygun, en yakın zamanda gidile.

Balıkçı Tufan adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Ağaç Tulumba Sokak, No 1/B, Beyoğlu, İstanbul

Listeye alınmalı: Balıkçı Kemal’in Yeri

instagram

Akın Balık'ın hemen ilerisinde Balıkçı Kemal'in Yeri. Aynı atmosfer aynı lezzet burada da var. Üstüne üstlük çok daha uygun.

Öyle ahım şahım mezeleri olmasa da günlük çıkan balıkları ve kalamar tavası pekala leziz, gitmeli!

Balıkçı Kemal’in Yeri adres: Arap Cami Mahallesi, Makaracılar Caddesi, No 3, Beyoğlu, İstanbul

"Evinizi kokutmayın" diyorlar: Palukçu

foursquare

Vedat Milor’un kalite çizgisini her gün yukarıya taşıdığını düşündüğü Palukçu’dayız şimdi. Çapa’da yer alan bu balıkçının Boğaz’daki lokantalara göre çok daha iyi olduğunu iddia edenler bile var.

Kılçıksız hamsi, dizme istavrit, levrek, çupra, somon, tekir, lüfer... 20’ye yakın balık çeşitleri var. Günlük çıkan bu leziz balıkların yanında menüde; kalamar, karides, midye gibi seçenekler de var. Oturmalara gelemezseniz ekmek arası hamsi ya da ekmek arası uskumru alıp yolunuza devam edebilirsiniz.

Ama bizce içerideki led mavi ışıklı, başınızı döndürecek balık ağlı pek sürreal ortamı yaşamalısınız, orada bir süre bulunmalısınız

Son olarak "Evinizi kokutmayın" sloganıyla evlere servis de yaptıklarını hatırlatalım.

Palukçu adres: Çapa Mahallesi, Büyük Saray Meydanı Caddesi, No 13, Fatih, İstanbul

Balık çorbası ve irmik helvası: Küçükyalı Balıkçısı

foursquare

Tava, güveç, ızgara, kavurma diye kategorilere ayırdığı menüsünde dilleri damağa yapıştıracak lezzette balıklar var. Barbun, mezgit, alabalık, somon, çinekop, istavrit balık çeşitlerinden sadece birkaçı. Balık çorbası ve irmik helvasını da not edin bir yerlere. Her zaman gidilmez, gidilince de hepsi birden yenilir.

Mekanın pek bir albenisi yok, salaş mı salaş. Zaten öyle saatlerce keyif yapmalık, vakit geçirmelik bir mekan değil. Yiyorsunuz, içiyorsunuz, kalkıyorsunuz. Ha bir de yanınızda nakit para getiriyorsunuz. Kredi kartı maalesef geçmiyor.

Küçükyalı Balıkçısı adres: Küçükyalı Mahallesi, Atatürk Caddesi, No 9/E, Maltepe, İstanbul

Kadıköy'e: Kadı Nimet Balıkçısı

foursquare

Bu kez rotamızda Kadıköy’den bir mekan var. Hem de Kadıköy’ün tam kalbinden, Kadıköy Çarşı’dan. Çarşı ile özdeşleşen, artık ikisini ayrı ayrı düşünemediğimiz Kadı Nimet Balıkçısı son önerimizdir.

Balıkları oracıkta vitrinde seçebiliyorsunuz, sonra önünüze en mis haliyle geliyor.

Eğer kalabalıklardan kaçma gibi bir derdiniz yoksa, buradaki nefis balıklar sizi bekler.

Kadı Nimet Balıkçısı adres: Caferağa Mahallesi, Serasker Caddesi, No 10/A, Kadıköy, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?