revaninin-puf-noktalari4

Şerbetini Tam Çeksin, Kıvamı Muhteşem Olsun: Revaninin Püf Noktaları

Favorilerime
Ekle

Bugünkü konumuz en lezzetli şerbetli tatlıların başında gelen revani! Süngerimsi bir dokuya sahip olduğunda ve şerbetini eşit bir biçimde çektiğinde hakkı verilmiş oluyor revaninin. Bazen revani yaparken şerbetini çok sıcakken döküyoruz, bazen tatlımız soğuduktan sonra döktüğümüz için emmiyor. Doğru şeker kıvamı ayarlanmadığı için çok ağır olabiliyor, bazen de çok tatsız kalıyor. İşte bu püf noktaları sayesinde tüm bu sorunlar ortadan kalkıyor.

Hadi gelin bugün nefis bir revani yapalım!

Revanı nasıl yapılır: Revani yapmanın püf noktaları

revaninin-puf-noktalari1

İlk ve en önemli aşaması tatlının şerbetini hazırlamakla başlıyor. Çünkü muhteşem bir revaninin sırrı fırından çıkar çıkmaz üzerine ılık bir şerbet gezdiriyor olmakta saklı. O yüzden yapacağınız revaninin boyutlarına uygun bir şekilde şerbet hazırlayarak işe başlayın. Şerbetiniz orada soğurken gelelim hamuruna. Muhteşem bir revani için gerekli tüm malzemelerin oda sıcaklığında olması şart. Aksi takdirde revaniniz kabarmaz. Yumurtaları kırıp üzerine toz şeker ilave ederek, şeker eriyip yumurtayla beraber kremamsı bir kıvam alana kadar çırpın.

revaninin-puf-noktalari2

Süngerimsi bir kıvamı olmasını isterseniz revani hamurunuzun içerisine mutlaka yoğurt ilave edin. Yoğurdunuzun hafif sulu kısmından koyarsanız da revaniniz daha güzel kabarır. Yine şerbetini tam emmesi ve dokusunun güzelleşmesi için irmiğe ihtiyacımız var. İrmiksiz de yapabilirsiniz ancak o zaman taneli dokusunu elde edememiş olacaksınız. Tavsiyemiz irmikle yapmanızdan yana. Dilerseniz daha aromatik olması açısından içerisine portakal ya da limon kabuğu da koyabilirsiniz. Diğer malzemelerle de güzelce çırpıktan sonra pişirme kabınıza aktarıp fırına verin.

revaninin-puf-noktalari3

Revaniniz pişerken fırının kapağını ilk 20 dakika hiç açmayın. Güzel güzel kabarması için fırında ısı kaybı olmaması oldukça önemli. Piştikten sonra sıra geldi en nefis ana. Üzerine nar gibi kızaran revaninizi henüz sıcakken dilimleyin ya da minik delikler açın. Üzerine de şerbeti yavaş yavaş gezdirerek emmesi için oda sıcaklığında dinlendirin.

revaninin-puf-noktalari4

Dilerseniz klasik şerbet yerine sütlü bir şerbette yapabilirsiniz. Yeterki tatlınız sıcak, şerbetiniz de ılık olsun. Şerbetini tamamen çekince tatlınız servise hazır. Afiyetler olsun!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?