civanpercemi-nedir-kasim-2020

Onu Kullanmadığınız Her Gün Biraz Eksik: Civanperçemi

Favorilerime
Ekle

Kış gelince daha çok yolunu tutar olduğumuz aktarların kapısını yeniden aşındırma zamanı geldi! Ihlamur, zencefil, kuşburnu zaten artık alınacaklar listelerinin en başlarında. O yüzden istedik ki adı daha az duyulan ama bir an önce değeri bilinmesi gereken başka bir bitkiden söz edelim size: Civanperçeminden. Civanperçemi nedir, ne değildir herkes öğrensin, civanperçemi ne işlere yarar, nasıl faydalar sağlar, nasıl kullanılır herkes bilsin, keşfetsin.

E o zaman sözü uzatmadan başlayalım civanperçemini yakından tanımaya. Şifanız bol olsun!

Adıyla müstesna: Civanperçemi nedir?

civanpercemi-nedir-kasim-2020

Civanperçemi, yaklaşık 80 türü olan, bu nedenle birçok farklı renkte çiçek açabilen, uzunluğu 1 metreye kadar çıkabilen bir bitki.

Yol kenarlarında, geniş tarlalarda, çayırlarda kendiliğinden yetişebilen ya da yetiştirilen bu bitki, kurak topraklarda kolayca büyüyebiliyor. Bu nedenle yetiştirilmesi oldukça kolay bitkilerden sayılıyor. Özellikle iyi güneş alan civanperçemi hızla geniş alanlara yayılabiliyor.

Yaz ve sonbahar aylarında çiçek veren ve bu dönemlerde toplanmaya başlayan civanperçemi, farklı yörelerde akbaşlı, sarı civanperçemi, marsama otu ya da kandil çiçeği gibi farklı isimlerle anılabiliyor.

Ne işlere yarıyor, bilmeli: Civanperçeminin faydaları

• Civanperçemi, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı oluyor, hazımsızlık gibi sorunların üstesinden gelebiliyor.

• Sindirim sistemini düzenlemesi sayesinde mide yanmaları, hatta mide kanamaları gibi sorunlarda mideye destek veriyor, gastrit, ülser gibi hastalıklardan vücudu koruyor.

• Sadece sindirim sistemine değil, boşaltım sistemine de iyi gelen civanperçemi, gaz sorununun ve kabızlığın ortadan kalkmasını sağlıyor.

• İçindeki potasyum sayesinde kansızlık üzerinde de olumlu etkileri olduğu bilinen bitki, bu sorunun daha hızlı çözüm bulmasını sağlarken kanın temizlenmesinde de büyük rol oynuyor.

• Adet söktürücü özelliği sayesinde kadınların regl dönemlerini sağlıklı ve düzenli geçirmesine büyük destek sağlıyor. Ağrıların azalmasına yardımcı oluyor.

• Aynı şekilde, genital enfeksiyonlarda ve yumurtalık iltihaplanması gibi sorunlarda hastalığın iyileşme sürecinde önemli roller üstleniyor.

• Antiseptik özelliği sayesinde sadece yumurtalık iltihaplanmasında değil, vücutta oluşan birçok iltihaplanmada iyileşme sürecine destek oluyor.

• Civanperçemi çay olarak tüketildiğinde, soğuk algınlığı, grip, nezle gibi rahatsızlıkların daha çabuk geçmesini sağlıyor, özellikle solunum yollarında olumlu etkileri hızla görülüyor.

• İçindeki uçucu yağların etkisiyle stres, uykusuzluk ve halsizlik gibi durumlarla baş etmede vücudun yanında yer alıyor.

Nerelerden bulunur, nasıl kullanılır derseniz: Civanperçeminin kullanımı

Aktarlardan kolayca temin edilebilen bitkilerden olan civanperçemi, en çok çay olarak tüketiliyor. Büyük marketlerin baharat reyonlarında sıklıkla rastlayamadığımız civanperçemini aktarlarda rahatlıkla bulabilirsiniz.

Ancak hemen uyaralım, faydalarında da okuduğunuz üzere civanperçemi oldukça güçlü etkiler gösterebiliyor. Bu nedenle, özellikle tedavi amaçlı kullanmayı düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza danışarak hareket etmeniz gerekiyor.

Dönelim yeniden konumuza, civanperçemi çayı nasıl yapılır derseniz hemen anlatalım: Bu çayı dilerseniz taze, dilerseniz kuru çiçeklerinden ya da tohumlarından yapabiliyorsunuz. Eğer elinizin altında taze civanperçemi varsa 1 bardağın dörtte birine civanperçemi koyuyor ve üzerine kaynattığınız suyu dökerek 5 dakika kadar demlenmesini bekliyorsunuz. Ardından civanperçemini çıkarıp afiyetle içiyorsunuz.

Kuru civanperçemi kullanacaksanız ya da civanperçemi tohumu çayı hazırlayacaksanız bir bardak suya 2 çay kaşığı kadar civanperçemi koymanız yeterli olacaktır. Demlenme süresiyse yine 5 dakikayı geçmeyecek şekilde ayarlanmalı.

Eğer cildiniz üzerinde doğrudan etkisini görmek isterseniz civanperçemini çay olarak tüketmenin dışında harici olarak da kullanabilirsiniz. Demlediğiniz civanperçemi çayını soğutun ve soğuk çayı bir pamuk yardımıyla cildinize uygulayın. Yaklaşık 30 dakika beklettikten sonra yıkayın ve bunu düzenli olarak uygulayın. Bir süre sonra cildinizin daha ışıl ışıl olduğunu göreceksiniz.

Bunları da bilmeden olmaz tabii: Civanperçeminin zararları, yan etkileri

Civanperçeminin bilinen ciddi bir zararı ya da yan etkisi yok.

Ancak yine de hamilelik ya da emzirme dönemlerindeki kadınların kullanması pek de tavsiye edilen bir durum değil.

Aynı şekilde, herhangi bir alerjisi olanların ya da bünyesi hassas olanların da tüketirken dikkat etmesi önemli. Özellikle beyaz tenlilerin uzun süreli ve düzenli civanperçemi kullanması, güneşe karşı cildin her zamankinden daha hassas olmasına neden olabilir, aman dikkat.

Sözün özü, civanperçeminin bilinen bir zararı olmasa da siz, temkinli olmayı bırakmayın ve doktorunuza başvurmadan civanperçemi de dahil herhangi bir bitkiyi tedavi amaçlı kullanmayın. Sağlık bu, şakaya da ihmale de gelmez.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?