sut-mu-portakal-suyu-mu

Zor Seçim: Sabahları Taze Sıkılmış Portakal Suyu mu Yoksa Süt mü İçmek Faydalı?

Favorilerime
Ekle

Açık konuşalım, birçoğumuz kahvaltıda şöyle en güzelinden demlenmiş çay, haydi bilemediniz kahve içiyoruz aslında ama bugün öğreneceklerinizden sonra bu alışkanlıklarınızı yeniden gözden geçirmek isteyebilirsiniz.

Genelde filmlerde, dizilerde karşımıza çıkan o "güne taze sıkılmış portakal suyu ile başlama" durumu acaba ne kadar sağlıklı? Ya da genelde hep içmemiz gerektiğini düşündüğümüz sütü günün ilk öğününe taşımak doğru mu? Peki ya seçimimizi hangisinden yana yapmalıyız, taze sıkılmış portakal suyu mu yoksa süt mü?

Buyurunuz, hep birlikte öğreniyoruz.

İlk seçenek: Taze sıkılmış portakal suyu

Artıları: Büyük bir bardak portakal suyu yaklaşık 110-120 kalori. Günlük kalori ihtiyaçlarımız düşünüldüğünde güne başlangıç için portakal suyu içmek iyi bir seçenek. Aynı zamanda gün içinde ihtiyacımız olan C vitamini miktarının önemli bir kısmını karşılaması, vücudu güneşin zararlı etkilerinden ya da hava kirliliği gibi çeşitli dış etkenlerden koruyacak antioksidan özellikler içermesi de şahane.

Eksileri: Her sabah düzenli olarak bol bol portakal suyu içerseniz bir süre sonra dişleriniz zarar görmeye başlar. Rochester Üniversitesi'nde çalışan Profesör Yanfeng Ren’in 5 gün boyunca portakal suyu içenler arasında yaptığı bir çalışmaya göre, portakal suyu diş minesi sertliğini %84’e kadar azaltıyor. Diğer meyve sularının da benzer etkileri olduğunu söyleyen profesör, “Portakalı seçtik çünkü en popüleri o. Ama bütün meyve sularının pH’i 4 ve altında. Yani epey asidik.” diye de ekliyor.

Aynı zamanda portakal suyunun çevresel açıdan da pek uygun olmadığı, kullanılan gübrelerden tutun da ilaçlamalara dek, portakalların bilmediğimiz birçok süreçten geçtiği ve bunların sağlık üzerinde olumsuz etkiler yaratabileceği söyleniyor.

İkinci seçenek: Süt

bosphorusshipsupply

bosphorusshipsupply

Artıları: Bir bardak süt günlük protein ihtiyacınızın %20’sini karşılamakla kalmıyor, aynı zamanda kalsiyum ihtiyacımızın da yaklaşık üçte birini karşıladığı söyleniyor. Bunlara ek olarak, güne sütle başlayanların öğle yemeğinde diğerlerine oranla daha az yemek yedikleri görülüyor. Bu nedenle formunu korumak isteyenlere de destek oluyor, tok tutma özelliğiyle süt fazla yemek yemekten kendini alamayanları engellemiş oluyor. Vücuda enerji vermesi, kas gelişimini olumlu yönde etkilemesi ve stresle baş etmemizi kolaylaştırması gibi daha birçok faydası da bulunuyor tabii.

Eksileri: Eğer yağsız süt içmiyorsanız, bu doymuş yağ aldığınız anlamına geliyor. Hal böyle olunca sürekli ve bol miktarlarda tüketildiğinde kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini artırabiliyor, diyabet rahatsızlığı için de pek doğru bir tercih sayılmıyor. Aynı zamanda organik olmayan sütlerin de yine hayvanın nerede ve nasıl yetiştirildiğine, sütün sağılmasından bardaklara dolan süre içinde nasıl bir süreçten geçtiğine dikkat edilmesi gerekiyor, antibiyotik, hormon vb. olumsuzluklar söz konusu olabiliyor.

Sonuç: Hangisi daha faydalı?

sut-mu-portakal-suyu-mu

Portakal suyunun da sütün de her sabah içilmesiyle başınıza gelebilecek olumlu ve olumsuz durumları sıraladık, sıra geldi en zor kısmına, yani hangisinin daha faydalı olduğuna. Eğer böyle bir ikilem içindeyseniz birçok araştırmaya göre sütü seçmelisiniz.

Çünkü portakal suyu çok kısa sürelerde bile diş sağlığına zarar verme gibi olumsuz durumlar oluştururken süt, düzenli olarak tüketildiğinde bu sorunlara neden olmuyor. Dişlere zararlı olmadığı gibi aksine içindeki kalsiyum nedeniyle başta dişler olmak üzere vücudumuza oldukça fayda sağlayan sütü seçtiğinizdeyse mutlaka bulabildiğiniz en organik ve az yağlı sütü tercih etmelisiniz.

Alacağınız organik ve az yağlı süt, hem portakal suyunun sağladığı antioksidan özellikleri göstererek vücudunuzu birçok yabancı maddeden korur hem de kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskinizi artırmaz. Böylece içeceğiniz bir bardak organik sütle, portakal suyunun artılarını da vücudunuza kazandırmayı başarabilirsiniz. Araştırmaya göre, organik sütler, diğer sütlere oranla %75 daha fazla antioksidan, %50 daha fazla E vitamini ve 2-3 kat daha fazla lutein ve zeaxanthin adlı maddeleri içeriyor. Bu da gözlerimizi daha sağlıklı yapıyor ve %70 daha fazla omega 3 yağ asidi almamızı sağlıyor. Mis.

Küçük bir not: Elbette süt ve süt ürünlerine karşı herhangi bir alerjiniz ya da hassasiyetiniz varsa tüketmemelisiniz, hatırlatmış olalım.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?