Çocukken Yeterince Süt İçmediğiniz İçin Pişman Olacağınız 12 İyi Bilgi

Favorilerime
Ekle

İlk besin kaynağımızdı anne sütü. Ama sonra biraz büyüdük annemizden içtiğimiz o süt bardakta geldiğinde ona burun kıvırır oldu bazılarımız. İçmemek için ağlayanlar, zorla içirilenler, balla kandırılanlar oldu. Öyle bir soğukluk girdi aralarına sütle, daha da büyüdüler, iyice çıkardılar hayatlarından sütü, sütsüz bir yaşamı tercih ettiler.

Eğer siz de yukarıda bahsettiğimiz kişilerden biriyseniz şimdi küçük pişmanlıklar yaşayacaksınız. Çünkü üç temel besin maddesi olan protein, karbonhidrat ve yağı dengeli bir şekilde içinde bulunduran sütün öyle faydaları var ki onsuz geçen her gün için üzüleceksiniz.

Ama hala geç değil. Şimdi gidin doldurun bir bardağa soğuk bir sütü, isterseniz yanına da bir dilim kek koyun, daha sağlıklı bir hayata adım atın.

Not: Ne kadar süt içmeliyim sorusunun cevabını doktorlar "günde en az 2-3 bardak" olarak veriyor. Zira üç bardak sütün verdiği kalsiyumu başka besinlerden almak isterseniz 5 kilo et ya da tam 8,5 kilo elma yemeniz gerekiyor. Bu da sanırız her şeyi açıklıyor

İçindeki kalsiyum sayesinde kemikleri güçlendiriyor, çocuklarda büyümeyi hızlandırıyor

suthatti

Çocukken annelerimizin, babalarımızın sürekli "Süt içmezsen büyüyemezsin, boyun uzamaz" diye peşimizden koşması bizi korkutmak için değildi. Çok haklılar, süt gerçekten özellikle çocuklarda büyümeyi ve gelişmeyi hızlandırıyor. Dolayısıyla çocukların büyüme dönemlerinde düzenli olarak süt içmeleri iskelet sağlığına oldukça faydalı, ayrıca uyku düzenleri için de...

Zira süt güçlü kemik yapısı için vücudun gereksinim duyduğu kalsiyum miktarının birçoğunu kapsıyor. Kişilerin, özellikle de kadınların kemik yapılarını güçlendirmesinde çok büyük yararı var. Yani yaşlılık döneminde kemik sağlığınızla ilgili sorunlar, kemik erimesi yaşamamak için süte sarılın, bol bol için.

Laktoz sayesinde enerji sağlıyor, bünyeyi zinde tutuyor

knowyourmeme

Siz de laktoz intoleransına sahip kişilerden biriyseniz yani süt içtiğinizde ya da süt içeren yiyecekleri yediğinizde gaz ve şişkinlik problemleri yaşıyorsanız laktozu dünyanın en kötü şeyi sanıyor ve bu yüzden ondan kaçıyorsanız büyük bir hata yapıyorsunuz.

Zira sütün içindeki karbonhidrat yani enerji kaynağı, laktoz denilen süt şekerinden geliyor. Sütü tek başına tüketseniz bile laktoz vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlıyor. Spor yapanların enerjilerini geri toplamak için egzersizler sonrası süt tüketmesi hep bu yüzden. Ayrıca sütün istenmeyen yağlardan daha hızlı kurtulmaya da büyük katkısı var. Biz diyelim de...

Kas sağlığını korumak için de birebir

sheknows

Yukarıda bahsettik, spor yapanların süt tüketmesi oldukça faydalı. Bunun sebeplerinden biri de kasların yeniden inşa edilmesi için bol miktarda proteine ihtiyaç duyulması ve bu proteinin sütün içinde bol bol bulunması.

Dolayısıyla spordan sonra içeceğiniz bir bardak süt hem enerjinizi geri getirecek hem de kas sağlığınızı korumaya yardımcı olacak.

Kan basıncını dengeliyor, kalp hastalıklarından koruyor

kieu

Sütün içinde bulunan potasyum ve magnezyum kan basıncını sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olurken yüksek kan basıncından kaynaklanan kalp hastalıklarından da sizi koruyor. Doktorların sağlıklı bir kalp için süt tüketimini tavsiye etmesi hep bu yüzden. Aynı zamanda felç geçirme riskini de önemli derecede azaltıyor.

Diş sağlığını koruyor, saç hücrelerini yeniliyor

sozcu

Sütün içindeki kalsiyum sadece kemikler için yararlı değil. Zira kalsiyum sayesinde düş çürükleriyle vedalaşabilir, beyaz ve sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz. Özellikle büyüme çağındaki çocuklara süt içme alışkanlığı kazandırılması bu açıdan da çok önemli.

Gelelim saçlara... Sütün içindeki yüksek değerli besinler saç hücrelerini yenileme özelliğine sahip. Dolayısıyla süt tüketimi saçın sağlıklı ve hızlı uzamasında da oldukça önemli.

Cildin yıpranmasını ve yaşlanmasını engelliyor

lovingitvegan

İnsanlar boşu boşuna küveti doldurup süt banyoları yapmıyorlar :) Ya da kozmetikte en fazla kullanılan besinlerden birinin süt olması boşu boşuna değil.

Süt cildi nemlendirici maddeler içerir, cildi besler, hücreleri yeniler, yıpranmış ve incelmiş ciltleri onarır, cildi parlatır, yaşlanmayı geciktirir, kısacası bebek gibi olmanızı sağlar :)

Yatıştırıcı etkisiyle stresle mücadelede önemli bir yardımcı

wellandgood

Çok yoğun, stresli geçen günlerde ya da kendinizi yorgun hissettiğinizde içeceğiniz bir bardak süt tüm bu şikayetlerinizden kurtulmanızı sağlayacak, inanın.

Nitekim sütün doğal olarak kasları gevşetici bir özelliği var. Bunun yanında enerji toplamanıza yardımcı olması günün yorgunluğunu atmanızda da oldukça etkili.

Bağırsakları harekete geçirerek kabızlık ve ishale iyi geliyor

kadinnca

Süt ayrıca bağırsak sağlığı için oldukça faydalı. Bağırsakları çalıştıran süt böylelikle kabızlık çeken ya da ishal sorunu yaşayan kişilerin hayatlarını iyileştirmelerine yardımcı oluyor.

Kilo verme sürecini hızlandırıyor, istenmeyen yağların yakılmasını sağlıyor

menshealth

Bağırsakların hareketini sağlamasının yanı sıra kilo vermeye çalışanlar için de süt olmazsa olmaz bir besin maddesi. Tabii burada düşük yağlı sütlerden bahsediyoruz. Akşam yemeklerinden sonra veya sabah aç karında bir bardak süt tüketmek daha hızlı kilo vermeyi sağlayabilir ve yağların yakılmasına yardımcı olur.

Ayrıca sütün içindeki yağ asitleri kişiyi daha uzun süre tok tutma, acıkma hissini azaltma özelliğine sahip. Bu da aklımızın bir köşesinde dursun.

Sütün içindeki A, B, C, D, E ve K vitaminlerinin her birinin sağlık üzerindeki olumlu etkisi çok büyük

gidahatti

Süt tam bir vitamin deposu. Ve içerdiği vitaminler neredeyse her şeye iyi geliyor. Tek tek bakalım:

A vitamini: Göz sağlığı için faydalı ve katarakt riskini azaltıyor.

B vitamini: Hafızayı güçlendiriyor, sinir hücrelerini koruyor.

C vitamini: Bünyeyi hastalıklara karşı koruyor, bağışıklığı artırıyor.

D vitamini: Kemik sağlığını koruyor, kemik ve iskelet sistemini güçlendiriyor.

E vitamini: Hücrelere zarar veren maddelere karşı savaşıyor ve bu maddeleri etkisiz hale getiriyor. Alzheimer'a karşı etkin bir koruyucu.

K vitamini: Kemikleri korurken aynı zamanda kanın pıhtılaşmasını da sağlıyor.

Uyku sorunu yaşayanlar için birebir, kolayca uykuya dalmanızı sağlıyor

diredonna

Annemiz onca sene bize ılık bir süt içirip uykuya yatırmadı. Zira uykudan önce içilen bir bardak ılık süt en uykusu olmayan insanın bile uykusunu getirme özelliğine sahip.

Bunun sebebi içinde bulunan triptofanın zihni yatıştırması. Dolayısıyla süt içtikten sonra daha sağlıklı ve deliksiz bir uykuya yatabiliyorsunuz.

Odaklanma yeteneğini ve hafızayı güçlendiriyor

mic.com

Süt aynı zamanda beynin ihtiyacı olan enerjiyi de sağlıyor. Yüksek oranda protein içeren vücut dokularının gelişmesine yardımcı olurken böylelikle odaklanma yeteneğini ve hafızayı da güçlendiriyor.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?