Yeşillikleri İlk Günkü Tazeliğinde Korumak İçin Nasıl Saklamalıyız?

http://www.livestrong.com/article/512158-how-to-freeze-lettuce-leaves/ | livestrong
Simge Güngörer Manacıoğlu
Doğuştan gurme, sonradan şef, şimdi de food editor.
Simge Güngörer Manacıoğlu
7079 takipçi172 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Mart 30, 2020
Duygu Arslan
Şubat 7, 2018
Cemre Özgüzel
Aralık 20, 2018
Duygu Arslan
Aralık 13, 2017

Pazardan, parlak renklerine, dolgun boyutlarına, tazeliklerine vurularak aldığımız yeşillikler, evlerde aynı hızla tüketilmediğinden kısa sürede boyunlarını büküp, tazeliklerini kaybediyorlar.

Çok ufak dokunuşlarla ve çok az enerji harcayarak, yeşilliklerinizi ilk günkü tazeliğinde, hem de hijyenik bir şekilde saklamanın bir yolu olduğunu söylesek?

Yeşillikleri soğuk suda yıkayın...

Yeşillikleri önce iyice yıkayın sonrasında da mümkün olduğunca soğuk suda hata birkaç adet buz attığınız suda 5-10 dakika bekletin.

Tek bir su damlacığı kalmayana kadar kurutun...

Yıkayıp suyunu süzdüğünüz, mümkünse salata kurutucuda fazla suyunu da attığınız yeşillikleri, temiz bir mutfak havlusu üzerinde kupkuru olana kadar bekletin.

Asıl önemli olan hava almamaları ve nemin ortadan kaldırılması...

Hava aldırmayan bir saklama poşetinin içerisine, emiciliği yüksek bir havlu kağıt ile beraber yerleştireceğiniz yeşil sebzeleriniz, hem hava almadıkları için hem de nemin havlu kağıt tarafından emilmesi sebebiyle, bir hafta boyunca taptaze kalacaklardır. Saklama poşetini kapatmadan önce, içerisindeki havayı mümkün olduğunca çıkartmaya özen gösterin.

thekitchn

thekitchn

Aynı uygulamayı kapaklı bir saklama kabıyla da yapabilirsiniz. Saklama kabının dibine sereceğiniz bir parça havlu kağıt ve yeşillikleri koyduktan sonra üzerine yerleştireceğiniz bir parça havlu kağıt, yeşilliklerin nemlenip bozulmalarını engelleyecektir.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?