Çemen Otu ve Tohumu

Onu Mutfağınıza Davet Etmek İçin Nedeniniz Çok: Çemen Otu ve Tohumu

Favorilerime
Ekle

Adını bugüne dek hiç duymadığımız bitkileri bile yavaş yavaş tanımaya, çok sık adını duymaya, hatta kullanmaya başladığımız zamanlardayız artık.

Doğal ve organik beslenme bilincinin giderek artması da bunun en önemli nedenlerinden tabii.

Biz de istedik ki gündemden geri kalmayın, eğer çemen otuyla henüz tanışmadıysanız daha fazla geç kalmadan tanışın.

Çemen otu nedir öğrenmek de yetmez tabii, çemen otunun faydalarını, kullanımını ve hatta varsa zararlarını, yan etkilerini de bilmeli.

Tüm bunları öğrendikten sonra kullanıp kullanmama kararıysa tamamen size kalmış.

Çemen otu nedir?

Kendisinin botanik dünyasındaki adı trigonella foenum graecum olsa da elbette biz ona çok daha kolay bir isimle hitap ediyor, çemen otu diyoruz. Çemen otu dışında onu boy otu, buyotu, çaman otu gibi isimlerle ananlar da var tabii.

Çemen otu bitkisi, hem yaprakları hem de tohumları değerlendirilen, aslen baklagiller familyasından bir bitki. Ülkemizde en çok Kayseri, Tokat ve Yozgat çevresinde kendisine rastlamak mümkün. Dünyada ise oldukça geniş bir yetişme alanına sahip, Uzak Doğu'dan Akdeniz'e birçok yerde kolayca yetişebiliyor, özellikle Orta Doğu ve Hint mutfağında bolca kullanılıyor.

"Kahvaltılıkların içine dahil ettiğimiz, pastırmadan bildiğimiz o çemenle bir ilgisi var mı?" derseniz ona da hemen cevap vermiş olalım, evet var. Toz şeklinde kullandığımız ve soslara kattığımız, pastırmada da kendine yer bulan o çemen bu bitkinin tohumlarının toz haline getirilmesi sonucu elde ediliyor.

Çemen otunun faydaları nelerdir?

Öksürük ve boğaz ağrısına iyi geliyor

 • Balgam söktürücü etkisiyle sökülmeyen balgamdan, bir türlü bitmeyen öksürükten, boğaz ağrılarından kurtarıyor.
 • Hazımsızlığa çözüm oluyor

 • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına destek olarak hazımsızlık gibi sorunların önüne geçiyor.
 • Şişkinlik ve gaz sorunlarının kısa sürede çözülmesine yardımcı oluyor

 • Aynı şekilde mide ya da bağırsak gazı, şişkinlik gibi sorunların da çözülmesine destek veriyor.
 • Kolesterolü dengeliyor

 • Özellikle yüksek kolesterolü düşürmede yardımcı oluyor.
 • Kan şekeri üzerinde olumlu etkilerde bulunuyor

 • Kan şekerini düzenleyici bir etkisi olduğu biliniyor.
 • Östrojen hormonu üzerinde de olumlu etkilerde bulunuyor

 • Östrojen hormonunun salgılanmasına destek olarak göğüslerin dolgunlaşmasına destek oluyor.
 • Menopoz dönemindeki kadınlara destek oluyor

 • Bu etkisi nedeniyle menopoz dönemindeki kadınların da sorunlarını hafifletiyor, bu dönemi daha huzurlu bir şekilde geçirmelerine yardımcı oluyor.
 • Süt artırıcı özelliği bulunduğu da söyleniyor

 • Emzirme dönemindeki kadınların sütlerini artırdığı söyleniyor.
 • Çemen otunun kullanımı

  En çok bilinenle başlayalım, çemen dediğimiz ve bu bitkinin tohumlarının kurutulup öğütülmesiyle elde edilen tozu, baharat olarak kullanılıyor. Soslara, kahvaltılıklara ve pastırmaya katılıyor. Bunun dışında tohumları öğütülerek çorbalara, et yemeklerine ve turşulara da katılabiliyor.

  Çemen otunun yapraklı kısmıysa tıpkı ıspanak gibi ayıklanıp güzelce temizlendikten sonra yemek olarak değerlendirilebiliyor. Kekremsi, acımtrak bir tada sahip olduğu söyleniyor.

  Çemen otu çayı olarak sözü edilen, aktarlarda karşınıza sık sık çıkabilecek çaysa yine bitkinin tohumlarından elde ediliyor. Eğer evde kendi ellerinizle bu çayı hazırlamak isterseniz iki şekilde yapabilirsiniz. Dilerseniz soğuk suyla demleme yöntemini kullanabilir, 500 mililitre suyun içine 1 tatlı kaşığı çemen otu tohumu atıp bu şekilde 3-4 saat bekletip süzerek içebilirsiniz.

  Eğer bu çayı daha hızlı bir şekilde elde etmek isterseniz sıcak suyla demleme yöntemini uygulayabilir, 1 bardak kaynar suyun içine 1 tatlı kaşığı kadar çemen otu tohumu ekleyerek 15-20 dakika demlendirebilirsiniz. Yalnız dikkat bu çayı, günde 2 fincandan fazla içmemelisiniz.

  Son olarak, göğüsleri büyütmedeki etkisinden faydalanmak için çemen otu tohumunu öğütüp çemen otu yağıyla karıştırabilir, macun kıvamına gelen bu karışımı göğüs bölgenize 5 dakika boyunca masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Ardından ılık suyla cildinizi güzelce temizlemeyi de ihmal etmemeli, bu uygulamayı haftada maksimum 2 kez yapmalısınız.

  Çemen otunun bir zararı var mı?

  picquery

  picquery

  Çemen otunun ya da tohumunun bilinen ciddi bir yan etkisi, zararı bulunmuyor. Ancak her şeyde olduğu gibi çemen otu kullanımında da aşırıya kaçmamak önemli, aksi halde yararlarında saydığımız birçok özelliği zarar verebilecek boyutlara ulaşabilir.

  Özellikle östrojen hormonunun salgılanmasına destek sağlaması ve kanın sulanmasını sağlaması nedeniyle onu ölçülü bir şekilde kullanmak büyük önem taşıyor. Ameliyat ya da daha küçük operasyonlara girmeden önce onu asla kullanmamak gerekiyor.

  Aynı şekilde çocukların, hamilelik dönemindeki kadınların ya da ciddi, kronik bir rahatsızlığı olanların doktorlarına danışmadan asla kullanmaları, doktorlarının önerileri doğrultusunda hareket etmeleri de büyük önem taşıyor tahmin edebileceğiniz gibi.

  Sözün kısası, siz siz olun, herhangi bir rahatsızlığınız, alerjiniz ya da başka bir özel durumunuz varsa alanında uzman doktorlara danışmadan herhangi bir bitkiyi tedavi amaçlı kullanmayın. Unutmayın ki yedikleriniz ancak sağlığınıza katkı sağlayabilir, asla tek başına bir "tedavi edici" değildir. Aman diyelim, sağlık bu, ihmale gelmez.

  Önemli Uyarı

  Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0 yorum yapılmış

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?