au.be.yahoo

Neden Yumurtaları Asla Buzdolabının Kapak Kısmında Saklamamalısınız?

Favorilerime
Ekle

Hemen hemen hepimizin evine yumurta giriyor, o yumurtalar da doğrudan buzdolabının kapak kısmındaki özel yerlerine koyuluyor.

En azından bugüne kadar birçoğumuzun yaptığı buydu.

Ama bugünden sonra işler değişecek, yumurtaları buzdolabının kapak kısmına koymak istemeyeceksiniz.

Neden mi?

Buyurun anlatalım.

Bakın bu konu mühim: Neden yumurtaları buzdolabının kapak kısmında saklamamalıyız?

Birçok buzdolabının kapak kısmında yumurtaları koyabilmemiz için özel gözler bulunsa da aslında yumurtaları buzdolabında koymamız gereken en son yer orası. Kabul, buzdolabının kapağındaki o özel gözlere koyunca yumurtaların kırılma ihtimali en aza iniyor ama aynı zamanda sağlığımızı tehlikeye sokabilecek kötü durumların oluşma ihtimali de artıyor.

Nedeniyse basit, buzdolabını her açıp kapadığımızda ısı değişimleri söz konusu oluyor ve bu durum en çok kapak kısmında bekleyen yiyecek ve içecekleri etkiliyor. Sıcaklığın aniden değişmesine sık sık maruz kalan yumurtaların yapısı bozulabiliyor, raf ömürleri kısalıyor.

E peki ne yapacağız: Yumurta nasıl saklanır?

thesun

thesun

"Yumurtaları buzdolabının kapak kısmına koymamalısınız" deyip gidecek değiliz elbette. Onları nasıl saklamanız gerektiğinden de söz edeceğiz.

Öncelikle yumurtaları, buzdolabının orta raflarında saklamaya özen gösterin.

Eğer karton kutuda satılan yumurtalardan alıyorsanız bu kutuyu atmayın ve yumurtaları buzdolabına doğrudan kutusuyla koyun. Bu sayede yumurtadaki salmonella bakterisinin buzdolabındaki diğer yiyecek ve içeceklere çapraz bulaşma yoluyla geçmesini engellemiş olacak, aynı zamanda kutunun üzerinde yazan son kullanma tarihini her zaman rahatça kontrol edebileceksiniz.

Sadece bu kadar da değil, bu karton kutular buzdolabındaki diğer yiyeceklerin kokusunun yumurtalara geçmesini de engelleyecek.

Son olarak, eğer yumurtaları üzerindeki pisliklerden arındırmak için buzdolabına yıkayarak kaldırıyorsanız bundan vazgeçmeniz gerekiyor. Çünkü yumurtaların üzerinde onları koruyucu bir tabaka bulunuyor ve yıkadığınızda bu tabaka yok olabiliyor. Bu nedenle yumurtaları aldığınız gibi buzdolabına koymalı, kullanmadan hemen önce yıkamayı tercih etmelisiniz.

Kaynak: stilltasty


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?