Tam Kıvamında Pişsin: Patates Haşlarken Dağılmaması İçin Ne Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Patatesin her halini çok sevenler ancak haşlamasını hem gönlünde ayrı bir yere koyanlar... Hadi gelin bugün tam kıvamında pişen patatesler haşlayalım. Bir de kolaylıkla patates soymanın birkaç ipucunu da verelim. Patates haşlarken birçoğumuzun yaşadığı sıkıntıların başında patatesin haşlanırken dağılması sorunu geliyor.

Patates haşlanırken neden çabucak dağılıyor ve istediğimiz bütünlükte pişmiyor dersiniz? Peki patates haşlarken dağılmaması için ne yapılır? Tüm püf noktaları ve bilmeniz gerekenleri anlatıyoruz. En önden buyurun.

Patates haşlarken dağılmaması için ne yapılır?

patates-haslanirken-dagilmamasi-icin-ne-yapilir

Patates haşlarken süresini kısaltmak amacıyla kabukları soyulayarak pişiriliyor ancak bu patatesin pişerken dağılmasının altında yatan ilk nedenlerden de biri aynı zamanda. Patates haşlayacağınız zaman, kabuklarını temiz bir sünger yardımıyla güzelce temizleyin ve suyun içerisine alın. Bu şekilde patatesleri haşlamaya başlayın.

patates-haslanirken-dagilmamasi-icin-ne-yapilir1

Kimi zaman patateslerin bayat olması ve içlerindeki nişasta miktarının yeterli kadar olmaması nedeniyle de patatesleriniz parçalanır. Bu nedenle yeşillenmemiş tazecik patatesler kullanmaya özen gösterin. Patateslerin haşlanırken dağılmamasını sağlayan en önemli malzeme ise sirke ile tuz. Tuzu zaten patates haşlarken mutlaka ilave ediyorsunuz biliyoruz. İçerisine 1 yemek kaşığı sirke ilave ederek patateslerinizin bütün bir şekilde kalarak haşlanmasını da sağlayabilirsiniz.

patates-haslanirken-dagilmamasi-icin-ne-yapilir2

Haşlanan patatesleri kolaylıkla soymak için de birkaç önerimiz var. Patateslerinizi tam istediğiniz gibi haşlandıktan sonra soğuk bir suyun içerisine koyun ve şoklayın. Böylelikle kabuğunun daha kolay çıkmasını sağlayacaksınız. En kolay patates soyma yöntemi için ise sizi şuradan alalım: Boşa Geçen Yıllar: Patates En Kolay Nasıl Soyulur?

patates-haslanirken-dagilmamasi-icin-ne-yapilir3

Ardından patatesleriniz afiyetle yenmeye hazır! Püresini, salatasını ya da börek içi olarak kullanabilirsiniz. Dilerseniz kavurmasını da yaparak afiyetle tüketebilirsiniz. Ellerinize sağlık!Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?