pancake-yapmanin-puf-noktalari-one-cikan

Puf Puf Kabaran Yumuşacık Pancake'ler İçin Bilmeniz Gereken 10 Püf Noktası

Favorilerime
Ekle

Düşünün bir... Hafta sonu gelmiş, erken uyanma derdi ortadan kalkmış, uykunuzu alıp zinde bir şekilde misler gibi bir sabaha uyanmışsınız...

Bu dinginlik, karnınızı her sabahkinden çok daha fazla acıktırmış belki ya da birazdan o çok sevdiğiniz insanlar gelecek kahvaltı sofranıza... İşte öyle bir huzurdan bahsedeceğiz size bugün. Sade, neşe dolu ve alabildiğine lezzetli bir huzurdan ve tabii ki o huzurlu sofraların olmazsa olmazı pancake'ten!

Bıraksanız pancake'e sayfalar dolusu övgüler sıralayabilir, üşenmeyip adına şiirler bile yazabiliriz, öyle seviyoruz.

İşte bu yüzden sadece önümüzdeki hafta sonu değil, her gün işinize yarayacak, mutluluğunuzu katlayacak püf noktalarımızla geldik bu kez karşınıza. Pancake'leri tam da istediğiniz gibi pofuduk pofuduk yapabilin, pişirdiğiniz pancake'lerden her yiyeni elinizin lezzetine hayran edin istedik.

Biliyoruz, aslında kendisi yapımıyla pek de zorlamayan lezzetlerden. Öyle ki birçoklarının mutfakta ilk yaptığı tariflerden biri. Ama gelin görün ki iş mükemmel pancake'i yapmaya gelince biraz zorlaşabiliyor. O yemelere doyamadığınız pancake'ler gibi puf puf kabarmış, yumuşacık ve tam kıvamında pancake'ler aslında pek de kolay yapılamayabiliyor. En azından bugüne dek öyleydi... Ama bugünden sonra en lezzetli pancake'ler sizin tavanızdan çıkanlar olacak, eminiz!

Sözün özü, bu püf noktaları öğrenin, gerisi çok ama çok kolay olacak!

Öncelikle kullandığınız tüm malzemelerin olabildiğince taze olmasına özen göstermelisiniz elbette

Aslında hepimizin bildiği bu konu, neredeyse tüm tariflerden en verimli ve en lezzetli sonuçları alabilmek için geçerli. Tabii ki halihazırda evinizde bir süredir bulunan malzemeleri değerlendirerek de pancake yapabilirsiniz. Ama günlük süt ve taze yumurta başta olmak üzere, pancake yapımında kullanacağınız her malzemenin en taze ve en doğal halinde olması onu mükemmelleştirecektir, doğruya doğru.

Katı ve sıvı malzemeleri iki ayrı kapta karıştırıp son aşamada bir araya getirmelisiniz

"Bir pancake yapacağız altı üstü, bir sürü kabı batırmaya ne gerek var ki?" diye yakınabilirsiniz ama mükemmel pancake'e ulaşmanın yollarından biri de bu. Tek bir karıştırma kabında tüm malzemeleri bir araya getirmek yerine 2 ayrı karıştırma kabı çıkarın, bir kapta katı malzemeleri, diğer bir kapta da sıvı malzemeleri güzelce karıştırın. Son aşamada ise katı ve sıvı malzemeleri aynı kapta buluşturun.

Hatta yumuşacık ve kabarık pancake'ler için yumurta sarılarını ve aklarını da ayırarak kullanmalısınız

pancake-yapmanin-puf-noktalari-3

Eğer en ama en mükemmel pancake'lere ulaşmayı hedefliyorsanız biraz daha emek vermeniz şart anlayacağınız üzere. Yumuşacık ve puf puf kabaran pancake'ler elde etmek için yumurta sarısını ve akını iki ayrı kaba alın. Yumurta aklarını köpük gibi olana dek bir çırpıcı yardımıyla çırpın. Ardından içine kenara ayırdığınız yumurta sarılarını ve diğer sıvı malzemeleri ekleyip köpük kıvamına gelen yumurta aklarını çok ezmeden karıştırın. Bu şekilde yaptığınızda pancake'lerin çok daha pofuduk olduğunu göreceksiniz.

Malzemeleri homojen bir kıvam alana kadar karıştırmamalısınız

Pancake ile krep arasındaki farkların en önemlilerinden biri bu püf noktasında yatıyor aslında. Çünkü sık sık karıştırılsa da pancake ve krep, birbirlerinden farklı iki lezzet. Krep hamurunu hazırlarken malzemelerin birbirine tamamen karışıp homojen ve akışkan bir kıvama gelmesi önemliyken pancake yaparken malzemelerin tamamen birbirine karışmış olması gerekmiyor.

Elbette bu, bezelye taneleri gibi kocaman topaklanmalara göz yummanız anlamına gelmiyor. Fakat pancake hamurunu hazırlarken ortaya çıkan ufak topaklanmaları yok etmeye çalışmanıza da gerek yok. Sözün kısası, pancake hamurunu çılgınlar gibi karıştırıp kendinizi de hamuru da yormayın, lezzetli pancake'lere daha az zahmetle kavuşun.

Pancake harcını hazırlarken karıştırmak için mikser kullanmamalı, çırpıcıları tercih etmelisiniz

Pancake harcını karıştırmak, tüm malzemeleri birbirine harmanlamak için asla mikser kullanmayın. Çünkü mikser hem harcı olması gerektiğinden daha homojen bir yapıya getirecektir hem de pancake'lerin piştikten sonra sert olmasına neden olacaktır. Bunun yerine malzemeleri karıştırırken çırpıcı kullanabilir, hatta sadece bir çataldan yardım alarak karıştırabilirsiniz.

Hazırladığınız pancake hamurunu çok bekletmeden pişirmeye başlamalısınız

Pancake hamurunu önceden hazırlayıp, belki bir süre buzdolabında bekletip ardından, işiniz düştüğünde, sabah olduğunda ya da karnınız acıktığında kullanmanız oldukça pratik bir yöntem olabilir, kabul. Ancak ne yazık ki bu yöntem sizi pofuduk pancake'lere kavuşturmaz. En lezzetli pancake'lere ulaşmanın yolu, pancake harcını hazırladıktan hemen sonra pişirmekten geçiyor.

Aksi halde, başta köpük köpük olup pancake'e puf puf dokusunu kazandıran yumurta akı olmak üzere pancake hamurunda kullandığınız malzemeler bir bir sönüyor, hacmini kaybeden ve yapısında değişimler meydana gelen hamur da pancake'lerin yeteri kadar kabarmamasına neden oluyor. Bu nedenle pancake yapacaksanız hamuru hazırlar hazırlamaz pişirmeye başlamalısınız.

Tavanıza çokça yağ koymamalısınız

Pancake yaparken özen göstermeniz gereken bir diğer konu da tava. Tavaya bol bol yağ koymanız pancake'lerinizin çok yağlı olmasına neden olacaktır. Bu nedenle az miktarda yağ kullanarak pancake'lerinizi pişirebilirsiniz.

Pancake harcını tavaya koyarken krep yaparmışçasına yaydırmamaya özen göstermelisiniz

Krep tül gibi incecik, pancake pamuk gibi puf puf olunca güzel, bunu asla unutmamalısınız. Bu nedenle pancake harcını tavaya koyarken krep hazırlarken yaptığınız gibi harcı tüm tavaya yaydırmaya çalışmamalı, pofuduk pofuduk olması için pancake hamurunu olabildiğince bir arada tutmalısınız.

Pancake'i pişirirken kabarcıkların çoğalmasını beklememeli, kabarcıklar oluşmaya, kenarları da pişmeye başlayınca çevirmelisiniz

Pancake hamurunu tavaya aktardıktan sonra, üstte kalan kısmın tamamen hava boşluklarıyla dolmasını beklememelisiniz. O hava boşlukları oluşmaya pancake hamurunun kenarları da pişmeye başlayınca çevirme vakti gelmiş demektir. Hava boşluklarının çoğalmasını beklerseniz pancake'iniz büyük olasılıkla fazla pişecek ve hem lezzetini hem de pofudukluğunu kaybedecektir.

Tavaya pancake harcını koyduktan sonra ocağın altını kısmayı da unutmamalısınız

Pancake harcı hızlıca piştiğinden tavaya harcı aldıktan sonra ocağın altını hemen kısmanız gerektiğini hiç aklınızdan çıkarmayın. Aksi takdirde pancke'ler tahmin ettiğinizden çok daha fazla pişecek, hatta yer yer yanacaklardır, aman diyelim.

Tüm bu püf noktalarını öğrendikten sonraysa dilediğiniz pancake tarifini seçerek efsane pancake'lere imza atabilirsiniz

Kakaolu Pancake Tarifi

Kakaolu Pancake Tarifi

Pancake nasıl yapılır, pancake yapmanın püf noktaları nelerdir öğrendiğinize göre, sıra geldi enfes pancake'ler hazırlamaya. Damak tadınıza en uygun pancake tarifini seçin ve efsane kahvaltılara, ağız tadıyla geçen tatlı yeme seanslarına doğru yelken açın.

Şimdiden afiyetler olsun: Pancake tarifleri

Kaynak: Delish


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?