Neden Kutlama Yaparken Yemek Yeriz?

https://www.belfastfoodnetwork.org/whats-on/370/event | belfastfoodnetwork
Canberk Çolak
Ben mi.. Ben Canberk. Beslenme ve diyetetik mezunuyum. Mesleğimi seviyorum, yeni ... Devamını okuyun
Canberk Çolak
49 takipçi3 içerik
Bu içerik Yemek.com üyesi tarafından yazıldı ve binlerce kişiyle paylaşıldı. Siz de Yemek.com içerik paneline girerek tariflerinizi, mekan önerilerinizi, eğlenceli içeriklerinizi Yemek.com okuyucuları ile paylaşabilirsiniz!

Sıkça Yenen Konular

Öznur Doğan
Eylül 17, 2014
Öznur Doğan
Temmuz 10, 2015
YENİ
Zeynep Çetin
Haziran 9
YENİ
Duygu Arslan
Haziran 10

İnsanların bir evliliği, bir başarıyı, özel bir günü ya da kutlanılacak herhangi bir olayı, bir ziyafet sofrasına dönüştürdüğüne şahit olmayanınız yoktur.

Biz insanlar, yemeklere özel bir anlam yüklemeye çok meyilliyizdir. Ve bunun sonucu olarak kutlamalarımıza hep bir yemek eşlik eder. Bu yemekler genelde hazırlanması emek gerektiren ve bu yüzden her zaman yenilemeyen yemeklerdir, bu yüzden de ''özel''dir.

Peki neden? Neden insanlar yemeği özelleştirir? Neden kutlamalarımıza yemeği dahil ederiz?

Neden kutlama yaparken yemek yeriz?

Aslında cevap basit. Çünkü güzel yemek bizi mutlu eden bir ödül beynimiz için.

İlk insanlar yemek için emek sarf etmek zorundaydı. Ya et için bir hayvanın peşinden koşmaları gerekiyordu ya da sebze-meyve yemek için hayvanların bölgelerine girerek risk almaları gerekiyordu. O yüzden yemek yemek bir nevi lükstü o zamanlar. Yani verilen emeğin büyüklüğüne göre değişen bir ödüldü.

Zaman değişti, insanlar gelişti ve birçok açıdan evrimleşti. Bu süreç içerisinde kapitalizm etkisi altına aldı insanları. Yemeğe ulaşabilmek emekten çok para gerektiriyordu artık. Dolayısı ile yemek yiyebilmek bir zenginlik göstergesiydi. Aynı zamanda para ile daha birçok şey yapılabildiğinden, paranın varlığı bir iktidarı, bir gücü simgeliyordu. Bu yüzden dünyanın birçok yerinde şişman olmak bir güç gösterisi haline geldi.

Şimdi zamanı biraz daha ileri alalım ve günümüze gelelim. Artık yemek bir lüks olarak görülmüyor. Ama bu sefer de her yemek aynı değeri taşımamaya başladı. Mesela bir brokoli ile bir antrikot aynı şey değil gözümüzde. Antrikot daha değerli geliyor beynimize ve bu yüzden brokoli ile kutlama yapmazken antrikotla yapıyoruz. Çünkü onu diğer yemeklerden ayıran bir şey olmalı. İşte o şey, yerken bize verdiği hazdır ve bu onu özel yapar. Özel olduğu için de sadece özel günlerde yenilmelidir.

Kutlama yemeğinin arkasındaki bilimsellik

belfastfoodnetwork

belfastfoodnetwork

Dilimizde binlerce tat alma reseptörü vardır. Bu reseptörlerin de sinirlerden oluşan ve beynin ödül ve keyif merkezine uzanan bir yolu vardır. Yapılan araştırmalara göre yemekten aldığımız keyif, yemeğin "lezzeti" ile doğru orantılı. Lezzeti algılayan da bu reseptörler işte.

Tabii yemek seçimi yaparken ruh halimiz de önemli oluyor. Kutlama yapılacak bir olay olduğunda, hissettiğimiz mutlulukla yemek seçtiğimiz için bu yemekler bize en çok keyif verenler ve beyindeki ödül merkezimizi en çok uyaranlar oluyor.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?