Neden Karnabahar Pişirirken İçine Ekmek Parçaları Koymalısınız?

Favorilerime
Ekle

Kış aylarında pazarlarda, marketlerde yüzünü gösteren karnabahar iyi bir C vitamini ve kalsiyum kaynağı. Vücutları toksinlerden temizleyen, ülserle savaşan, doğal bir ağrı kesici olan, kış aylarında hastalıklardan koruyan karnabahar nefis yemeklere dönüşerek şifa dağıtıyor.

Sevenin çok sevdiği karnabaharın sevmeyeni de yok değil, gerçekçi olmakta fayda var. Karnabahara ön yargılı yaklaşanların aslında haklı da oldukları bir konu var. O da karnabaharın haşlanırken pek de hoş kokmuyor oluşu.

Ama karnabahar sevgisinin önündeki bu engeli kaldırmak aslında çok kolay.

Neden pişen karnabahara ekmek içi ilave etmelisiniz?

Karnabahar yapmak için kolları sıvadınız. Ancak karnabahar pişerken bir anda mutfağı, hatta tüm evi nahoş bir koku sardı. Camları açmanıza rağmen evin her yerini esir alan karnabahar kokusundan kurtulamıyorsanız harika bir çözümümüz var.

İçine ekmek parçaları atmak.

Tek yapmanız gereken bir ya da iki dilim ekmeğin içlerini ufalamak. Bu ekmeklerin yemeğe karışmaması içinse ufaladığınız parçaları temiz bir tülbente sarın ve tencerenin içine bu şekilde bırakın. Karnabahar haşlandıktan sonra ise ekmekle dolu tülbenti yemeğin içinden çıkartabilirsiniz.

Karnabaharı bu şekilde pişirdiğinizde onun o hoş olmayan kokusundan da kurtulmuş olacaksınız.

Karnabahar kokusundan kurtulmanın diğer yolları

whiteonricecouple

whiteonricecouple

Karnabahar haşlanırken içine atacağınız ekmek dilimleri büyük ölçüde sorununuzu çözecek ama karnabahar kokusundan kurtulmanın tek yolu bu değil.

Diğer uygulayabileceğiniz yöntemler ise şöyle:

 • Karnabaharın pişirme suyuna iki kaşık sirke ve bir tutam tuz ekleyin. Su köpük köpük olduktan sonra sebzeleri ekleyin. Artık pişen karnabahardan kötü kokular yayılmayacak.
 • Karnabaharı haşladığınız suya bir miktar süt eklerseniz hem koku yaymaz, hem de kar gibi bembeyaz olur.
 • Karnabaharı pişirmeden önce tuzlu soğuk suda bekletmek de kokusunu azaltmanın bir diğer yolu.
 • Pişirirken suyuna ilave ettiğiniz defne yaprağı da o kötü kokudan sizi kurtaracaktır.
 • Karnabahar salatalarındaysa haşlama suyuna kuru nohut ve birkaç dilim çiğ patates eklemek de bir diğer nefis bir çözüm.
 • Kötü kokusunu bahane etmeden artık daha sık karnabahar pişirip yiyebileceksiniz.

  Öyleyse hemen şu tariflere göz atabilirsiniz: Karnabaharın Değerini, Ağzının Tadını Bilenlere Özel 21 Farklı ve Nefis Tarif

  Afiyet olsun!  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?