Herkesin Bir An Önce Keşfetmesi Gereken Minik Bir Mucize: Hambeles

Favorilerime
Ekle

Çarşıda pazarda dolanırken karşınıza çıkan, geçerken şöyle bir gözünüze ilişen ve sonra "O neydi ki?" diye dönüp yeniden bakmanıza sebep olan farklı meyveler sebzeler var ya...

İşte onlardan biriyle daha karşınızdayız.

Halihazırda ondan haberdar olanlar bir yana, biz bu kez onu hiç bilmeyenler için hambelesten söz edeceğiz. Anadolu'nun birçok yerinde yetişen hambeles meyvesi nedir, faydaları nelerdir, nasıl kullanılır, bir zararı var mıdır, birlikte öğreneceğiz.

Siz de onunla tanışmak için daha fazla geç kalmayın diyor ve başlıyoruz.

Murt meyvesi ve mersin gibi isimlerle de anılır: Hambeles meyvesi nedir?

Genel olarak murt ya da hambeles adıyla bilinen, mersin, hambelis gibi farklı adlarla da anılan bu bitki, küçük ağaç, ağaççık ya da çalı olarak söz edilen, boyu en fazla 5 metreye kadar çıkabilen bir bitki. Genellikle Akdeniz ikliminin hakim olduğu alanlarda kendiliğinden yetişiyor, maki topluluğuna ait sayılıyor. Ülkemizde de en çok Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde kendisine rastlamak mümkün oluyor.

İşte bu bitkinin aynı adlı meyvesi olan hambeles meyvesi de, sarı-beyaz tonlarıyla kolayca tanıyabileceğiniz, içinde incir çekirdeğine benzer şekilde çok sayıda çekirdek bulunan minik bir meyve. Bu meyvenin siyah ve kırmızı tonlarında olan türleri de bulunuyor, söylemeden geçmeyelim.

Son olarak, tadı nasıl derseniz, oldukça aromatik, hafif buruk hafif tatlı bir lezzete sahip olduğunu söyleyebilirsiniz. Özellikle kahverengileşmeye başlayanların tadı biraz daha tatlı, aklınızda bulunsun.

Bakmayın minicik olduğuna: Hambelesin faydaları

Hambelesi kısaca tanıdık ama önemli kısmı asıl şimdi başlıyor! Hambelesin faydaları nelerdir öğrenin, görünce alıp almamaya bunları düşünerek karar verin.

 • Hambeles, antiseptik özellikler göstererek mikropları vücudumuzdan uzak tutmamıza yardımcı oluyor.
 • Doğal bir balgam söktürücü görevi görüyor.
 • Damarların sağlığına büyük katkıda bulunduğundan kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor.
 • Bu özelliği sayesinde varis sorununun da en aza inmesine destek oluyor.
 • Bulantı ve kusma gibi sorunların yaşanmasına engel oluyor.
 • Mideyi rahatlatarak sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek oluyor.
 • Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına verdiği destek nedeniyle iştah açıcı bir etki de gösteriyor.
 • İltihapların hızla iyileşmesine destek olduğu biliniyor, bu özelliği sayesinde akciğer iltihaplanmasından egzamaya dek birçok soruna karşı vücudumuzun yanında yer aldığı söyleniyor.
 • Yaprakları çay gibi demlenip cilde sürüldüğünde sivilce ve akneleri hızla iyileştiriyor, cildin ışık ışıl ve pürüzsüz olmasına yardımcı oluyor.
 • Kötü kolesterol ve şeker sorununun çözümünde de bizim yanımızda yer alıyor, kolesterol ve şekerin dengelenmesine destek oluyor.
 • Nereden bulacağız diyenlere: Hambeles nerelerde bulunur, nasıl kullanılır?

  hambeles-faydalari-3

  Hambeles, başta da söylediğimiz gibi Akdeniz ikliminin hakim olduğu yerlerde kolayca yetişiyor. Bu nedenle ülkemizde de Antakya'dan Antalya'ya, Mersin'den İzmir'e ve hatta Marmara Bölgesi'ne birçok yerde karşımıza çıkması mümkün oluyor.

  Özellikle aralık-ocak ayları arasında meyveleri tezgahlara çıkmaya başlayan hambeles, semt pazarlarında, bazı kuru yemişçilerde ve aktarlarda bulunabiliyor.

  Hambeles ya da murt, genel olarak alındığı gibi taze meyve olarak yeniyor. Bunun dışında hambeles bitkisinin kendine özgü kokusuyla dikkat çeken yapraklarından çay demleyenler olduğu da biliniyor. Aynı şekilde, murt meyvesi de kurutulup öğütüldükten sonra çay olarak tüketilebiliyor. Tercihe göre reçel ya da marmelat yapımında da kullanılabiliyor.

  Aman bir yan etkisi olmasın: Hambelesin bir zararı var mı?

  bitkicenter

  bitkicenter

  Hafif buruk, mayhoş diyebileceğimiz lezzeti ve içindeki bolca çekirdeği nedeniyle damakta ilginç bir tat bırakan bu meyve, ne yazık ki öyle avuç avuç yenebilecek bir şey değil. Seveni çok sevse de ölçülü bir şekilde yemekte de fayda var.

  Aksi halde boğazda ve dilde kaşıntı gibi şikayetler yaratabilir. Daha da önemlisi yukarıda saydığımız birçok faydalı etkisi, aşırı kullanım nedeniyle zarara dönüşebilir.

  Eğer alerjik bir bünyeniz varsa ya da yediklerinizden etkilenebilecek, kronik, ciddi bir rahatsızlığınız varsa elbette hambelesi yemeden önce doktorunuza danışmalı, onun onayını aldıktan sonra tüketmeye başlamalısınız.

  Sözün özü, sağlığınızı tehlikeye atmayın, en ufak bir kuşkunuz varsa bile hambelesi yemeden önce mutlaka doktorunuza, beslenme uzmanınıza danışın. Sağlık, her şeyden önemli.  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?