https://www.independent.co.uk/life-style/food-and-drink/asda-banana-charge-930-pounds-apology-online-shopping-error-nottingham-a8311956.html | independent

Her Gün Sadece Bir Adet Muz Yediğinizde Vücudunuzda Neler Oluyor?

Favorilerime
Ekle

Tek başına enfes bir tatlı sayabileceğimiz kadar lezzetli. Bu yetmezmiş gibi içine girdiği tüm tariflerin de lezzetini katlıyor, bir tarifin içinde o varsa o lezzete hayır demek asla mümkün olmuyor! Evet, muzdan söz ediyoruz ve bıraksanız ona olan sevgimizi satırlarca anlatıp adına şiirler yazabiliriz ama bugün konumuz biraz daha başka...

Bu çok sevdiğimiz meyvenin de en az bizim ona olan sevgimiz kadar bizi sevdiğini söyleyeceğiz bu kez. Ve birazdan okuyacaklarınızdan sonra siz de bize hak vereceksiniz. Zira kendisi vücudumuza o kadar çok fayda sağlıyor ki bazılarını görünce "Bu kadarını beklemiyordum" diyebilir, her gün muz yemeye başlamak için bir nedene daha sahip olabilirsiniz.

O zaman sizi daha fazla merakta bırakmayalım ve her gün 1 adet muz yediğinizde vücudunuzda neler oluyor birlikte öğrenelim. Muzun faydaları karşınızda...

Her gün 1 adet muz yediğinizde kendinizi daha tok hissetmeye başlarsınız

Muzun içinde hem bolca besin lifi hem de potasyum, kalsiyum, magnezyum gibi mineraller ve vitaminler bulunuyor. Tüm bu özellikleri sayesinde günde 1 adet muz yediğinizde uzun süre kendinizi tok hissedebiliyorsunuz. Bu etkisinden yararlanmak için günde 1 ara öğününüzü muz yiyerek değerlendirebilirsiniz.

Düzenli olarak tüketmeye devam ettiğinizde sindirim sisteminizin sağlıkla çalışmasına destek olursunuz

İçindeki besin lifleri kısa vadede sizi tok tutarken uzun vadede de sindirim sisteminizin düzenlenmesini ve bir sorun yaşıyorsanız daha hızlı bir şekilde çözülmesini sağlıyor. Sık sık mide ağrıları, hazımsızlık, kramp gibi problemler yaşıyorsanız bu sorununuzun çözümünde muz size yardımcı olacaktır.

Muzun bu etkisi sayesinde kabızlık problemlerinin de geçmesini sağlarsınız

Sindirim sisteminin düzenlenmesi boşaltım sisteminiz üzerinde de etkilerini gösteriyor tabii. Bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek olacak olan muz, özellikle kabızlık sorunu yaşayanların değerlendirebileceği en lezzetli yöntemlerden biri.

İçindeki yararlı maddeler sayesinde her gün 1 adet muz yediğinizde kendinizi daha enerjik hissedersiniz

Muzun içinde her yiyecekte kolay kolay karşımıza çıkmayan B6 vitamini de bulunuyor. Bu vitamin başta olmak üzere muzun içeriğindeki A ve C vitaminleri de devreye girince kendinizi daha enerjik hissetmeniz neredeyse kaçınılmaz oluyor.

Kan basıncınız düzenlenir

Geldik en önemli kısma, yani düzenli olarak günde 1 adet muz yediğinizde uzun vadede kazanabileceğiniz en değerli faydalara. Muz, tam bir potasyum deposu. İşte içindeki bu potasyum sayesinde muz, kan basınıncının düzenlenmesini sağlıyor. Kan basıncı demek aslında daha aşina olduğumuz ismiyle tansiyon demek. Kan dolaşımının sağlıkla devam etmesini sağlayan, damarlarda biriken ya da birikebilecek her türlü plakayı vücuttan uzaklaştıran potasyum, özellikle yüksek tansiyon sorunu yaşayanların gün içinde mutlaka alması gereken minerallerden biri. Bunu da her gün 1 adet muz yiyerek sağlayabiliyorsunuz aslında, mis.

Ancak dikkat, yüksek tansiyon rahatsızlığınız varsa ve tansiyon ilacı kullanıyorsanız muz, ters bir etki oluşturabilir. böyle bir durumdaysanız 1 tane dahi olsa muz yemeden önce mutlaka doktorunuza danışmalı, gün içinde muz yiyip yiyemeyeceğinize dair görüşlerini almalı ve doktorunuzun tavsiyeleri dışında hiçbir harekette bulunmamalısınız, aman diyelim.

Uzun vadede kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskiniz azalır

Tansiyonu düzenlemesi sayesinde muz, tansiyon nedeniyle uzun vadede başınıza gelebilecek damar tıkanıklığı, kalp krizi ve hatta felç gibi birçok kalp ve damar hastalığına yakalanma riskinizi de azaltıyor.

Düzenli olarak muz tüketmeye devam ettiğinizde kemik sağlığınızı korumuş olursunuz

Muz tam bir potasyum deposu dedik ama içinde hiç de göz ardı edilemeyecek kadar bol miktarda kalsiyum bulunuyor. Hepimizin bildiği gibi kalsiyum da özellikle kemiklerin gelişimi açısından en çok ihtiyaç duyduğumuz minerallerden biri. Hal böyle olunca muz da elinden geleni yapıyor ve kemiklerin sağlığını koruyarak çok daha sağlıklı bir iskelet yapısına ve dişlere sahip olmamıza destek oluyor.

Saç telleriniz güçlenir, daha gür ve uzun saçlara sahip olursunuz

A, B6, C vitaminleri gibi vitaminler barındıran muz, saç köklerinin de güçlenmesini sağlıyor. Saç köklerinin güçlenmesi de birkaç ay içinde size gözle görülür şekilde fark edebileceğiniz bir gürleşme olarak geri dönüyor tabii. Aynı zamanda saçların sağlığını koruduğu için çok daha hızlı bir şekilde uzamasına da destek oluyor, saç tellerini güçlendirdiğinden saç uçlarında oluşan kırıkların da azalmasını sağlıyor.

Depresyon, stres ve mutsuzlukla baş etme gücünüz artar

naturallivingideas

naturallivingideas

Muzun belki de en çok şaşıracağınız ama en çok etki gösterdiği faydalarından biriyle noktalıyoruz listeyi. Muz hem kan dolaşımını düzenleyip beynimize ihtiyacı olan oksijenin taşınmasını sağladığı için hem de içeriğindeki maddelerle mutluluk hormonlarının salgılanmasını tetiklediği için tam bir stres savar desek yeri. Kendinizi, nedenini bilmediğiniz bir şekilde mutsuz, huzursuz, stresli hissediyorsanız günde 1 adet muz yemeyi alışkanlık haline getirerek kendinizi bu depresif ruh hallerinden kurtarabilir, sinir sisteminizin çok daha güçlü bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Önemli bir not: Muzun faydalarını saydık ama bildiğiniz gibi muz, şeker oranı da yüksek meyvelerden biri. Bu nedenle şeker hastalığı başta olmak üzere kronik, ciddi bir rahatsızlığınız varsa, özel bir beslenme programı uygulamanız gerekiyorsa 1 adet bile olsa muz yemeden önce mutlaka doktorunuza danışmalı ve onun önerileri doğrultusunda hareket etmelisiniz.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Bülent Polat17 Eylül 2021 2:43
KESİNLİKLE EKSİK BİLGİ MUZUN KENDİSİ KABIZLIK YAPAR. BİZ İSHAL OLANA MUZ ÖNERİRİZ. FAZLA MUZ YERSENİZ HELEKİ SABAH İLK İŞ OLARAK... KABIZLIKTAN KURTULMAK İÇİN ARMUT, ŞEFTALİ, KAVUN... İSHALDEN KURTUKMAK İÇİN MUZ, KARANFİL, ÇAY...
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?