oregonlive.com

Kızartma Yaparken Neden Soda Kullanmalısınız?

Favorilerime
Ekle

Kalorisini bir kenara bırakırsak belki de pişirme teknikleri arasında en çok sevilenlerin başında kızartmalar geliyor. Çıtır çıtır dokuları, içlerinin yumuşacık kalışıyla damakları şenlendiriyor bu lezzetler. En sevdiklerimizin başında gelen patates kızartmasını diğer sebzeler takip ediyor, çıtır tavuklar, pişiler de hemen arkasından geliyor. Kızartmaları yaparken de en çok önemsediğimiz şeylerin başında yağ çekmemesi ve çıtır kalmaları geliyor. Bizim bu konuyla ilgili sizlerle paylaşmak istediğimiz küçük bir sırrımız var!

Hadi kızartma yapmak için mutfağa geçelim, aklımızın bir köşesinde de bu bilgiler kalsın

Kızartma yaparken neden soda kullanmalısınız?

sodali-patlican-kizartmasi-one-cikan-son

Özellikle patates, patlıcan gibi sebzeleri kızartmadan önce ince ince kesiyoruz ve suda bırakıyoruz. İşte tam da bu aşamada soğuk ve soğuk sodanın içerisinde bıraktığınız sebzeler hem renklerini koruyor hem de pişerken yağ çekmiyor. Sebze kızartmalarında sadece bu aşamada değil, isterseniz hazırladığınız harçlara da soda ilave edebilirsiniz. Yumurta ve sodadan oluşan harca patlıcan, biber gibi sebzelerinizi buladıktan sonra unlayıp nefis bir şekilde kızartabilirsiniz. Bu da çıtır çıtır olmalarını sağlar.

Gelelim tavuk gibi etleri kızartırken soda kullanımına. Burada da marinasyon aşamasında ya da kızartmadan önce soslama aşamasında soda kullanabilirsiniz. Bu sayede etlerinizin içleri yumuşacık kalır, dışları da çıtır çıtır pişer. Marine ettiğiniz etlerin sosunda sadece kızartacağınız zaman değil ızgarada ya da tavada pişirmek istediğiniz zamanlarda da etinizi sodada marine edebilirsiniz.

Yağ Çekmeyen Sigara Böreği Tarifi

Yağ Çekmeyen Sigara Böreği Tarifi

Gelelim hamur işlerine. Özellikle pişi gibi kızartılan hamur işlerinin harcına soda koymak onların lezzetini zirveye çıkaracaktır. Hem puf puf kabaracak hem de pişerken yağ çekmeyecektir. Yufkalarınızın arasına süreceğiniz sodalı sos sayesinde içleri yumuşacık, dışları da çıtır çıtır kızaracaktır. Bu yüzden sodayı her türlü kızartma tarifinde mutlaka kullanmanızı öneririz. Lezzetleri bol olsun!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?