Şişe Şişe Yapmalık, Ferah Ferah İçmelik: Vişne Suyu Nasıl Yapılır?

yemek.com
Cemre Özgüzel
Boyum ocağa yetişmeden yemek yapmaya başlamışım. Hala yetişmiyor.
Cemre Özgüzel
254140 takipçi1289 içerik

Sıkça Yenen Konular

Cemre Özgüzel
Ekim 2
YENİ
Zeynep Çetin
Ekim 14
Duygu Arslan
Şubat 12, 2019
Cemre Özgüzel
Şubat 6

Vişne suyu meyve suları arasında belki de açık ara en çok sevilenlerinden biri. Ancak vişnenin mevsimi öyle kısa ki onlardan nefis meyve sularını biraz hızlı hazırlamak gerekiyor. Hazırladıktan sonra tüm mevsimlerde ferah ferah içme keyfini yaşayabilirsiniz. Vişne suyu hazırlamakta sandığınızdan çok daha kolay. Misler gibi lezzetini çok seveceksiniz.

Hadi şişeleri hazır edin, pazardan marketten vişnelerinizi alın! Nefis vişne suları hazırlıyoruz.

Vişne suyu nasıl yapılır?

visne-suyu-nasil-yapilir-1

Öncelikle vişnelerinizi varsa dallarından ayıklayın. İçlerinde çürükler varsa onları da ayıklayın. Bir pipet yardımıyla çekirdeklerini çıkarın. Dilerseniz çıkarmadan da vişne suyu yapma aşamasına geçebilirsiniz ancak bizim önerimiz çıkarmanızdan yana. Çünkü vişne suyu yapımının sonunda ortaya çıkan posasını çekirdeksiz halde vişne marmeladı ya da reçeline çevirebilirsiniz.

visne-suyu-nasil-yapilir-3

Ayıkladığınız vişnelerinizin üzerine toz şeker ilave edin. Sularının tam olarak çıkması için şeker ilave ettikten sonra dilerseniz birkaç saat kapağı kapalı şekilde dinlendirebilirsiniz. Vaktiniz varsa reçel yapar gibi bir gecede dinlendirebilirsiniz. 1 kg vişneye 2 su bardağı kadar şeker yeterli olacaktır. Damak zevkinize göre azaltıp arttırabilirsiniz.

visne-suyu-nasil-yapilir-2

Ardından üzerine su ilave ederek (1kg vişneye 1 litre su yeterli olacaktır) pişirmeye başlayın. Vişneler iyice sularını bırakınca ve tadı yoğunlaşmaya başlayana kadar kaynatmaya devam edin. Sonrasında ocaktan alın ve bir kabın üzerine süzgeç oturtun. Vişnelerinizi güzelce süzün. Altta kalan su da vişne sularınız!

visne-suyu-nasil-yapilir-4

Vişne sularını dilediğiniz gibi şişeleyip soğutarak tükebilirsiniz. Mutlaka buzdolabında saklamanızı öneririz. Arda kalan vişne posalarını da tatlılara ilave edebilir, reçel ya da marmelat olarak değerlendirebilirsiniz!

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?