domates-meyve-mi-sebze-mi-yemekcom

Aslında Meyve Olduğunu Bilmediğimiz 11 Adet Yiyecek

Favorilerime
Ekle

Her hafta yepyeni şeyler öğrenip bilgi dağarcığımızı genişletmeye devam ediyoruz. Daha önce limonun yemekler dışında nerede kullanılabileceğini öğrenmiştik, mutfakta kullanabileceğimiz pratik bilgilerse bizi uzay yılı ileri götürmüştü.

Şimdi sıra geldi aslında bazen duyduğumuz, şehir efsanesi gibi dolanan “aslında meyve olan sebzeler”e.

Yani şimdiye kadar sebze kategorisine soktuğumuz o yiyecekler aslında biyolojik olarak meyve.

Bunu söylemek istemezdik ancak maalesef.

Peki hangi meyveler bunlar? Hadi öğrenelim.

İçindekiler

 • Domates
 • Salatalık
 • Bezelye
 • Avokado
 • Patlıcan
 • Patlıcan
 • Kabak
 • Bal kabağı
 • Biber
 • Zeytin
 • Limon
 • Bamya

Domates

domates-yemekcom

Bilim insanlarının çekirdekli yiyeceklerin meyve olduğu konusundaki görüşü ve araştırmaları nedeniyle domatesi meyveler arasına uğurluyoruz. Oysaki kendisi en lezzet sebzelerdendi.

Salatalık

salatalik-yemekcom

Domatesin meyve olduğu bir dünyada en yakın dostu salatalık boş duramazdı. Attı kendini tabii ki denize, o da artık bir meyve. Çünkü çekirdekli.

Bezelye

bezelye-yemekcom

Tanelerinin her birini neredeyse bir çekirdek olarak görebiliriz. Bezelye gibi börülce de bir meyve oluyor. Biz de afiyetle yiyoruz.

Avokado

avokado-yemekcom

Aslında kendisinin bir meyve olduğunu biliyoruz, bu konuda bir sorun yok ancak meyve oluşunu ekstra kanıtlayan bir şey var: Kendisi bir dut! İnanmak zor ancak tek çekirdekli, dutgillerden bir meyve.

Patlıcan

patlican-yemekcom

Salatalığın çekirdekleri nedeniyle meyve olarak kabul edildiği bu botanik dünyada doğal olarak patlıcan da kendisini meyve bölümünde buluyor.

Kabak

kabak-yemekcom

Kabakların da içerisinde çekirdek bulunuyor ve lezzeti diğer sebzelere nazaran hafif tatlı. İçinde bulunan minicik bir sürü çekirdekten dolayı o da meyve olarak kategorilendiriliyor.

Bal kabağı

bal-kabagi-yemekcom

Bal kabaklarının lezzeti hep meyveyi andıracak kadar tatlıydı. Oradan anlamalıydık. Kabakla birlikte bal kabağı da meyve olarak alınıyor. İçindeki kocaman çekirdekler onu meyve kılıyor.

Biber

biber-yemekcom

Etine dolgun, sarısından yeşiline, kırmızından minik boyutlu olanlarına kadar tüm biberler aslında meyve.

Zeytin

oliveoil - meyve olan sebzeler

km-oliveoil - meyve olan sebzeler

Zeytin nedir diye sorulsa eminiz ki kısa bir süreliğine durursunuz. Meyve mi, sebze mi diye aslında hiç düşünmediğimiz, onu kendi kategorisinde sevdiğimiz bir yiyecek. Bizim için olsa olsa “kahvaltılık”tır. Ancak dalda yetişip içinde avokado gibi kocaman bir çekirdek barındıran bu yiyecek de meyve.

Limon

limon-yemekcom

Bitkilerle yakından ilgilenen herkesin merak konusudur. Limon aslında meyve midir, sebze midir? Bu sorunun yanıtı meyve. İçindeki ekşilik sizi yanıltmasın. O ekşilik aynı zamanda içindeki şeker oranına bağlı. Kocaman çekirdekleri de onu meyve yapan bir başka unsur.

Bamya

bamya-yemekcom

Evet doğru duyuyorsunuz. Bamya aslında bir meyve. Bu zamana kadar onu sebze sansak da kendisi botanik dünyasında bir meyve olarak kabul gören yiyeceklerden.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

Orhan Orta14 Mart 2015 19:29
Bu saydığınız meyve dedikleriniz çiğ olarak yenirmi .
Yanıtla
Eznora13 Mart 2015 12:48
Zeytinle ilgili yoruma bayıldım! Kesinlikle hangi kategoriye girdiği daha önce düşünülmemiş, gerek de duyulmamış bir 'arkadaş' kendisi. Ayrıca, ben çekirdek yorumuna katılmıyorum. Benim için meyve, pişirmeden tek başına yenebilir bir şeydir. Domates, salatalık ve biber meyve olabilir ama diğerlerinin haddine değil (=
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?