https://urbanharvestgso.wordpress.com/2010/07/20/eggplant-carpaccio/ | urbanharvestgso - meyve olan sebzeler

Aslında Meyve Olduğunu Bilmediğimiz 9 Adet Sebze, Yani Meyve

Favorilerime
Ekle

Her hafta yepyeni şeyler öğrenip bilgi dağarcığımızı genişletmeye devam ediyoruz. Daha önce limonun yemekler dışında nerede kullanılabileceğini öğrenmiştik, mutfakta kullanabileceğimiz pratik bilgilerse bizi uzay yılı ileri götürmüştü.

Şimdi sıra geldi aslında bazen duyduğumuz, şehir efsanesi gibi dolanan “aslında meyve olan sebzeler”e.

Yani şimdiye kadar sebze kategorisine soktuğumuz o yiyecekler aslında biyolojik olarak meyve.

Bunu söylemek istemezdik ancak maalesef.

Peki hangi meyveler bunlar? Hadi öğrenelim.

Buna akıl sır erdiremedik: Domates

Bilim insanlarının çekirdekli yiyeceklerin meyve olduğu konusundaki görüşü ve araştırmaları nedeniyle domatesi meyveler arasına uğurluyoruz. Oysaki kendisi en lezzet sebzelerdendi.

İnanamadık: Salatalık

Domatesin meyve olduğu bir dünyada en yakın dostu salatalık boş duramazdı. Attı kendini tabii ki denize, o da artık bir meyve. Çünkü çekirdekli.

Nasıl olur dedik: Bezelye

Tanelerinin her birini neredeyse bir çekirdek olarak görebiliriz. Bezelye gibi börülce de bir meyve oluyor. Biz de afiyetle yiyoruz.

Bilgimizi pekiştirdik: Avokado

Aslında kendisinin bir meyve olduğunu biliyoruz, bu konuda bir sorun yok ancak meyve oluşunu ekstra kanıtlayan bir şey var: Kendisi bir dut! İnanmak zor ancak tek çekirdekli, dutgillerden bir meyve.

Hala şaşırıyoruz: Patlıcan

Salatalığın çekirdekleri nedeniyle meyve olarak kabul edildiği bu botanik dünyada doğal olarak patlıcan da kendisini meyve bölümünde buluyor.

Şüpheli yaklaşıyorduk: Kabak

Patlıcandan sonra hızımızı alamayıp kabağa geçiyoruz. İçinde bulunan minicik bir sürü çekirdekten dolayı o da meyve olarak kategorilendiriliyor.

Daha önce tahmin etmeliydik: Bal kabağı

Kabakla birlikte bal kabağı da meyve olarak alınıyor. İçindeki kocaman çekirdekler onu meyve kılıyor.

En sebzeden daha sebzeydi: Biber

Etine dolgun bir biberi keserken ve onu yıllarca sebze zannetmişken şimdi meyve olduğunu öğrenmek oldukça güç geliyor ancak bir düşünsenize tam ortasındaki o yüzlerce çekirdeği…

Emin değildik: Zeytin

oliveoil - meyve olan sebzeler

km-oliveoil - meyve olan sebzeler

Zeytin nedir diye sorulsa eminiz ki kısa bir süreliğine durursunuz. Meyve mi, sebze mi diye aslında hiç düşünmediğimiz, onu kendi kategorisinde sevdiğimiz bir yiyecek. Bizim için olsa olsa “kahvaltılık”tır. Ancak dalda yetişip içinde avokado gibi kocaman bir çekirdek barındıran bu yiyecek de meyve.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

Orhan Orta14 Mart 2015 19:29
Bu saydığınız meyve dedikleriniz çiğ olarak yenirmi .
Yanıtla
Eznora13 Mart 2015 12:48
Zeytinle ilgili yoruma bayıldım! Kesinlikle hangi kategoriye girdiği daha önce düşünülmemiş, gerek de duyulmamış bir 'arkadaş' kendisi. Ayrıca, ben çekirdek yorumuna katılmıyorum. Benim için meyve, pişirmeden tek başına yenebilir bir şeydir. Domates, salatalık ve biber meyve olabilir ama diğerlerinin haddine değil (=
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?