yemek-fotografcisi-one-cikan

Yemek Fotoğrafçısı Nasıl Olunur?

Favorilerime
Ekle

Nedir bu yemek fotoğrafçılığı ?

Fotoğrafçılığın önemli dallarından biri. Özellikle sosyal medya hayatımıza girdiğinden bu yana en çok paylaşılan kareler arasında. Bu paylaşımlar arttıkça ortaya profesyonel yemek fotoğrafçılığı olarak bir alan çıktı. Peki profesyonel bir yemek fotoğrafçısı olmak için neler yapmamız gerekiyor? İsterseniz madde madde yazmaya başlayalım.

Yemek fotoğrafçısı olmak için ne yapmam lazım ?

yemek-fotografcisi-1

Öncelikle temel fotoğrafçılık bilgisine sahip olmanız gerekmekte. Tabii ki bunun yanında gastronomi alanında çok iyi bir eğitim almış olmanız gerekiyor. Dünya mutfağının tüm tariflerine, yemeklerin isimlerine, gıda malzemelerinin verdiği reaksiyonları bilmek ile başlayan bir serüven. Aslında ilk önce iyi bir aşçı olmak çok daha başarılı bir set ortamı yaratmanıza olanak sağlar. Tabii ki bizim amacımız iyi bir tat yaratmak değil. Daha çok görselliği ön planda bir lezzet hazırlamak. İnsanların en ilkel benliğili olan açlık duygusunu harekete geçirecek kareler üretmemiz gerekiyor.

Hangi teknik ekipmanları tercih etmeliyiz ?

yemek-fotografcisi-2

Çok kapsamlı bir konu olsa da kısaca şöyle özetleyebiliriz. Özellikle DSLR bir fotoğraf makinanızın olması size piksel kalitesi konusunda kolaylık sağlar ama önceliğimiz ışık. Bütçenize göre düşük fiyattan yüksek fiyatlara göre çeşitli markaları tercih edebilirsiniz. Tek bir ışık kaynağı yemek fotoğrafçılığında fazlasıyla işinizi görecektir. Sonraki dönemlerde müşterilerinizin artması durumunda bu ekipmanları daha da güçlendirerek daha profesyonel kareler elde edebilirsiniz. Özellikle Color Checker ve pozometre gibi yardımcı ekipmanlarada ihtiyaç duyacaksınız. Objektif seçiminizde büyük önem taşıyor. 70 mm ve üzerindeki prime lensler perspektif ve kompozisyon oluşturabilmeniz için size büyük imkanlar tanır. Olmazsa olmazımız tabi ki iyi bir monitör olacaktır.

Yemek fotoğrafçılığı prop malzemeleri

Her yemek fotoğrafçısının kendine ait bir prop dolabı olması gerekir. Özellikle eskitilmiş zeminler, çatal, bıçak, kaşık ve çeşitli örtüler olmazsa olmazımız. Müşterilerimiz sete sadece ürünlerini getirir. Ürünlerine uygun bir kompozisyon hazırlayabilmek için elinizden geldiği kadar yardımcı malzeme biriktirmenizi tavsiye ederim.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?