tarif-gonderme-rehberi

Milyonlarca Kişiye Ulaşmanın Yolu: Yemek.com'da Tariflerinizin Yayınlanması İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Favorilerime
Ekle

Ailemizin günden güne büyüyen, kalabalıklaştıkça güzelleşen bölümü Sizden Gelenler, mutfağınızdan çıkan tariflerinizle can buluyor. Her gün mutfağa giren, nefis tariflerini bizimle ve okurlarımızla paylaşan yüzlerce hamarat yazarımıza tekrar tekrar teşekkürü borç biliriz!

Bugün, tariflerinizin yayınlanıp milyonlarca insana ulaşmadan önce hangi kontrollerden geçtiğine dair bir rehber oluşturmak istedik. "O kadar uğraşıyorum, tarifim neden yayına alınmadı, nerede hata yapıyorum acaba?" diyen de, gönderdiği tariflerin daha çok kişiye ulaşmasını isteyen de buraya!

Hem deneyimli hem de ailemize yeni katılan yazarlarımızın çok işine yarayacağını düşündüğümüz rehberimize hoş geldiniz!

Göndereceğiniz tarifler daha önce başka bir sitede yayınlanmamış olmalı

rehber-yemek-kitabi

Tariflerinizin birden fazla mecrada yayınlanmasını ve daha çok insana ulaşmasını istemek en büyük hakkınız. Fakat kurallarımız gereği, bir tarifi ilk yayına alan Yemek.com olmalı. Bu tariflerinizi kendi kişisel hesaplarınızda pek tabii paylaşabilirsiniz. Kişisel hesaplarınızın dışında, farklı sosyal medya hesaplarında da paylaşılması herhangi bir engel oluşturmuyor. Önemli kıstas yayına alan ilk sitenin Yemek.com olması.

Tariflerinizin bu sebeple reddedilmesinin önüne geçmeniz ise çok kolay. Bir tarifinizi fotoğrafladığınızda öncelikle Yemek.com'a gönderebilirsiniz. Bizde yayına alındıktan sonra farklı sitelere tarifinizi pek tabii gönderebilirsiniz.

Tekrarlayalım, bir tarif daha önce başka bir sitede yayınlandıysa maalesef tarifinizi reddetmek durumundayız.

Tarif görseliniz belli özellikleri taşımalı

rehber-yemek-fotografi-ceken-telefon

Bir tarifin ilk dikkat çeken detayı şüphesiz sunumu. Yayına alım esnasında da görsellerinizin aşağıdaki özellikleri taşımasına önem veriyoruz:

 • Büyük ölçekli
 • Yatay çekilmiş
 • Gölgesiz, güzel ışıklı
 • Yazısız, emojisiz
 • Düz açılı
 • İştah açıcı

Yemek.com'da yayınlanacak tariflerinizin fotoğraflarının nasıl olması gerektiğine dair her şeyi Doğru Fotoğraf Çekimi Rehberi'mizde bulabilirsiniz.

Bunların dışında; başkasına ait, internetten bulduğunuz görselleri, tariflerin pişmemiş hallerinin fotoğraflarını ve markalı ürün içeren görselleri de yayına alamıyoruz. Kendi fotoğrafladığınız, pişmiş sunum görsellerinizse her zaman başımızın tacı.

Malzemeler ve aşamalar eksiksiz, ölçüler tam olmalı

tarif-gonderme-rehberi-yazi-ici

Her gün yüz binlerce insan "Bugün ne pişirsem?" diye düşünüyor. Tarifler arasında dolaşıyor ve sizin tarifinize tıklıyor. Yardıma ihtiyaç duyulan böyle bir durumda kötü bir sürprizle karşılaşmamaları için malzeme ve aşamaları yazarken dikkatli olmanız, tüm detayları vermeniz çok önemli.

Her şeyi yazıp pişirme aşamasını yazmamanız kabul edilemez örneğin. Ya da "Tüm malzemeleri karıştırın, fırına atın" doğru bir tarif anlatış biçimi değil. Tariflerinizin ilk kez mutfağa girecek biri tarafından da denenebileceğini unutmayın ve bu yüzden verebileceğiniz kadar detay verin, okuyan kişi tüm aşamaları ve hikayeyi tek seferde gözünde canlandırabilsin ve mutfağa gönül rahatlığıyla girebilsin.

Ayrıca tarifiniz, sizin uyguladığınız haliyle mükemmel. O enfes sunumu gören kullanıcılar, onu elde etmek isteyecekler. Bu yüzden verdiğiniz malzemeler tam, ölçüler net olmalı. Aşağıdaki kullanımlardan ve benzerlerinden kaçınmanızı öneriyoruz:

 • Aldığı kadar
 • Bir tutam
 • Bir fiske
 • Biraz
 • Göz kararı

Diğer bir deyişle siz tarifi yaparken malzemeleri ne kadar kullandıysanız hepsini tek tek yazın ki tarifi deneyenler sizin aldığınız muhteşem sonucun aynısını alabilsin.

Tarif görseli sizin objektifinizden, tarifin içindeki tüm metinler sizin kaleminizden çıkmış olmalı

rehber-yemek-kitabi-okuma

Görsellerle alakalı konuşurken bahsetmiştik, tarif görselinin başka bir siteden/kullanıcıdan alınmamış olması gerekiyor. Kendi çektiğiniz sunum fotoğraflarınızı görmek istiyoruz. Tarifiniz de yine aynı şekilde, kendi kaleminizden çıkmış olmalı. Daha önce yayınlanmış bir tarifi denemiş, sonuçtan memnun kalmış ve kendi yorumunuzla paylaşmak istemiş olabilirsiniz. Burada dikkat etmenizi istediğimiz nokta, tarifin kopyalanmış gibi birebir olmaması.

Ayrıca gönderdiğiniz tarifler ekibimiz tarafından gözden geçiriliyor, yazım hataları ve noktalama işareti yanlışları tek tek düzeltiliyor. Ama biz biliyoruz ki bunlara gerek kalmadan siz de dahi anlamındaki de'yi, da'yı ayrı yazabilir ve yazım hatasız bir tarif göndererek tariflerinizin daha kısa sürede yayına alınmasını sağlayabilirsiniz.

Bir not daha; klavyenizde İngilizce karakterler değil, Türkçe karakterler kullanmaya çalışın. "ı"lar "i", "ğ"ler "g" olmasın. Sadece bu sebeple bile tarifinizin yayına hazırlanması gecikebilir. Haberiniz olsun.

Tarifiniz sıradanlıktan uzaklaşmalı

rehber-farkli-cupcakeler

Yemek.com'da binlerce poğaça tarifi var. Sizin yaptığınız poğaça ne kadar enfes olursa olsun, "poğaça" başlığıyla aralarda kaybolup gidecektir. Bu noktada size düşen, tarifinizi özellikleriyle öne çıkarmanız. "Mayasız 15 dakika poğaçası", "Sıvı yağlı bol peynirli poğaça" gibi başlıklar, o an tam olarak bir kullanıcının aradığını bulmasını sağlayabilir.

Giriş metni bölümü ise tarifinizin ne kadar lezzetli ve eşsiz olduğunu göstereceğiniz alan. 2-3 cümle de olsa tarifinizi anlatın. Sadece "nefis" yazıp bitirmeyin. Tarifinizi neden herkes denemeli? Bu tarif neden Yemek.com'da yer almalı? Denemeyen nasıl bir lezzeti, nasıl püf noktaları kaçırıyor bahsedin. Tarifinizi okuyuculara "satın".

Servis sayısı, hazırlık süresi ve pişme süresi doğru belirtilmeli

rehber-mutfak-sayaci

Kullanıcılar bir tarifi denemeden önce kaç kişilik olduğuna ve ne kadar sürede hazırlanacağına dikkat ediyor. Aslında 45 dakika süren hazırlık veya pişme aşamasını 15 dakika olarak girmeniz, zamanı olmayan birini yanılttığı için geri dönülmeyecek şekilde üzebilir. Yine aynı şekilde servis sayısında muğlak ifadelere yer verilmesi, bir evde pişen yemeğin ziyan olmasına veya yetmemesine sebep olabilir.

 • 2 tepsi
 • 1 kavanoz
 • 1 kek kalıbı
 • 1 tencere

Şeklinde belirtilen servis sayılarından kaçının. Kaç kişilik yemek, içecek çıkacağını söyleyin.

Ayrıca özellikle mayalandırma vs. gibi bekleme süresi olan tariflerde, bekleme süresi mutfakta aktif zaman geçirdiğimiz bir süre dilimi olmadığından bunu hazırlık süresine eklemeyin. Böylelikle o 1,5 saat yarım saate inecektir ve tarifi yapmak isteyen kullanıcı için de bu çok daha cezbedici olacaktır.

Tüm bu maddelere dikkat ettiğiniz takdirde tariflerinizin gönderdiğiniz gibi hızlıca yayına alınacağından ve günde milyonlarca kişiye ulaşacağından şüpheniz olmasın. Öyleyse enfes tariflerinizde buluşmak üzere!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?