cografya-lezzettir

Yemek.com'un Sponsorlarından Olduğu Adana Lezzet Festivali Bu Yıl da Lezzete Doyuracak

Favorilerime
Ekle

Gastronomi şehirlerimizden Adana bu sene de iyi yemeğin peşinden koşan herkesi enfes lezzetlerini deneyimlemeye çağırıyor. Bu sene 5. kez düzenlenecek Adana Lezzet Festivali "Coğrafya Lezzettir" mottosuyla 8-9-10 Ekim'de gerçekleşecek ve bu coğrafyanın eşsiz tatlarını tüm katılımcılarıyla bir araya getirecek.

Geçtiğimiz sene olduğu gibi bu sene de Yemek.com bu enfes lezzet festivalinin sponsorlarından biri. Şeflerimizle birlikte tüm hafta sonu lezzete doyacağımız Adana Lezzet Festivali'ne herkesi bekliyoruz.

Peki sizi bu festivalde neler mi bekliyor? Hemen anlatalım.

5. Adana Lezzet Festivali'nde neler var?

adana-kebap-lezzet-fest (1)

Geçtiğimiz sene dijital olarak düzenlenen Adana Lezzet Festivali bu sene Adana Merkez Park'ta düzenlenecek. Girişin ücretsiz olduğu bu festivalde ise yok yok!

"Coğrafya Lezzettir" diyen Adana Lezzet Festivali'nin ana konusu tabii ki Adana mutfağı. Adana Lezzet Sahnesi, gastronomi konferansları, Adana mutfak atölyesi, tescilli Adana kebap atölyesi ve çocuk etkinlikleriyle tam 5 farklı alanda gerçekleşecek festivalde her ilgi alanına göre bir şey bulmak mümkün.

8 Ekim'de festival mangalının yakılmasıyla başlayacak festivalde 9 Ekim Cumartesi Adana Lezzet Sahnesi'nde "Sokak Lezzetlerine Şef Dokunuşu"yla Hazer Amani, Masterchef'in sevilen şefleri Mehmet Yalçınkaya ve Somer Sivrioğlu, "Adana Çiftetellisi" isimli programıyla Sahrap Soysal gibi isimler sahne alacak.

9 Ekim'de ise aynı sahnede Ayfer Yavi ve Mehmet Yaşin'in "Böreğin Yolculuğu"yla, Şef Umut Karakuş "Sokak Lezzetlerine Şef Dokunuşu"yla, Şef Asuman Kerkez "Adana'nın Bulguru"yla katılımcılarla buluşacak.

Gastronomi konferansları da bu festivalde! Prof. Dr. Taylan Kümeli Adana’nın şifalı ve özgün içecekleri kaynar, haşlama ve şalgamı bize anlatacak, İtalya’dan tadımcı ve yazar Elvan Uysal Bottoni'den yeni hasat zeytinyağı, Dr. Ayşegül Selışık'tan gıdanın geleceğini dinleyeceğiz.

Geldik en heyecanlı kısımlardan birine... Adana mutfağının kaybolmaya yüz tutmuş, 40’ın üzerinde tarifiyle ilk kez tanışmaya ne dersiniz? Bu geleneksel ve farklı tarifler yeni nesillerle ilk kez bu festivalde tanıştırılacak. Adana Mutfak Atölyesi'nde yer alacak bu lezzetlerden bazılarını salçalı marata, bırbara, taze kefal havyarı sote, Türkistan pilavı olarak sayalım ve gerisini sürpriz olarak bırakalım.

Adana'ya kadar gelmişken Adana kebabın inceliklerini öğrenmeden olur mu? Adana Lezzet Festivali'nde gastronomi öğrencilerine Adana kebabı ustalık eğitimi verilecek ve bu genç şef adayları sertifika ile tescilli Adana kebabı ustası olacaklar. Eğitimin ertesi günü de en lezzetli Adana kebabı yapmak için yarışacaklar, festivale farklı bir heyecan getirecekler.

Daha fazla detay ve programın tamamı için festivalin web sitesini buradan ziyaret edebilirsiniz.

Biz de bu hafta sonu Adana Lezzet Festivali'ndeyiz!

adana-kaca-olsa-yersin

Bu lezzet dolu festivali tabii ki kaçıramazdık. Geçtiğimiz sene dolu dolu geçirdiğimiz Adana Lezzet Festivali'nin sponsorlarından biri olarak biz de bu hafta sonu oradayız.

Geçen sene "Kaça Olsa Yersin Adana Özel"le ortalığı birbirine kattığımız, hem eğlenip hem de bol bol yediğimiz videomuzu kaçıranlar için onu da hemen şöyle bırakalım:

Bu sene ise herkesin merakla dinleyip izleyeceği bir atölyeyle Adana Lezzet Festivali sahnesindeyiz. 9 Ekim Cumartesi 18.00 - 18.30
arası ve 10 Ekim Pazar 14.30 - 15.00 arasında gerçekleşecek "Adana’dan Antartika’ya Yemek Tarifinizi Milyonlarca Kişiye Nasıl Ulaştırırsınız?" isimli atölyemizde Yemek.com şefleri Ferhat Bora ve Yasemin Özaltın iyi ve etkin biçimde yemek tarifi paylaşmak isteyenlere bu işin inceliklerini ve püf noktalarını anlatacaklar. Adana’nın coğrafi işaretli yemeklerini yapacağımız atölye sonunda katılımcılar kendi sosyal medya hesaplarında dikkat çekecek, etkileşim alacak yemek tarifleriyle ilgili birçok tüyo alıp ilham ve içgörülerle atölyeden ayrılacaklar.

Adana Lezzet Festivali için biz çok heyecanlıyız, sizi de mutlaka bu dolu dolu lezzet festivaline mutlaka bekliyoruz. Geri sayım başlasın!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?