http://www.oburcan.com/oz-kunefe-ankara/ | oburcan - künefe

En Güzelini Mersin'de Yiyip İçebileceğiniz 13 Enfes Lezzet

Favorilerime
Ekle

Karış karış Türkiye'yi gezmeye, Yozgat mutfağı ve Ankara mutfağından sonra Mersin mutfağına girmeye karar veriyoruz. Tatlısından tuzlusuna, çorbasından içeceğine kadar 13 farklı lezzetle bizi ağırlayan Mersin mutfağının leziz kokusu şimdiden yayılmaya başladı sayfanıza.

Mersin'de yaşayanlar için "İşte bizim yemeğimiz!", Mersin'de doğup başka şehirlere gidenler için "Ah benim memleketim..." dedirten yiyecekler geliyor.

Afiyet olsun!

Bir dünya markası: Tantuni

Tantuninin ne olduğunu açıklamamıza gerek bile yok diye düşünüyoruz. Kendisi Mersin'in en ünlü yüzü. Üstüne üstlük en lezizi. Bir tantuni yemek için Mersin'e mi gidilir canım diyenlere: Evet gidilir canım.

Çiğ köfteden güzel: Batırık

Kuru ya da çorba şeklinde yapılabilen batırık, ince bulgurdan elde edilir. Günlerin en sevilen yemeği olan batırığı özellikle anne elinden yiyeceksiniz. Mis gibi olacak, lezzetli olacak. Yani diyoruz bir arkadaşınız için gidip bir batırık yiyip çıkabilirsiniz.

Fıstıklı ya da cevizli olur: Kerebiç

Kerebiç, tantuniden sonra Mersin'in en bilinen yiyeceği. Tatlı kategorisinde arz-ı endam eden kerebiç hem Antep fıstıklı hem de cevizli olabiliyor. Üzerine dökülen özel köpüğü ise çöven otundan hazırlanıyor. Çok çok özeldir, bir taneyle doyan görülmemiştir.

İçine hurma girer: Mamül

Kerebiçe benzer ama aslında çok alakası yoktur. Mamülün içinde püre haline getirilmiş hurma vardır. Üzerine çatalla şekil verilebilir, hatta onlara şekil vermek üzere hazırlanmış tahta düzenekler de vardır. Öyle dikkat edilir yani.

Adana kebaba benzer: Tarsus kebabı

Adana'ya benzetilen ama aslında farklı olan bir kebap Tarsus kebabı. Adana kebaptan onu ayıran özellikse malzemelerinin içinde soğan olmasıdır. Oldukça lezzetli, afiyet verendir. İsterseniz bol acılı da söyleyebilirsiniz.

Yörüklerin armağanı: Sıkma

Yörük sıkması olarak da bilinen, içinde patates ya da soğan kavrularak hazırlanan sıkmanın hangi yöreye ait olduğuna dair çekinceler olsa da en iyisini Mersin'de yiyeceğinize eminiz. Özellikle sacta yapılıp o anda sıcak sıcak yiyebildikleriniz varsa...

Yerli bitki: Gölevez

Yer elması ve kereviz görünümüyle dikkat çeken gölevezi yemek için Mersin'e gitmenize gerek yok ancak gittiğinizde yemeden dönmeyin. Özellikle kuru fasulyenin içinde yüzen gölevezi gördüğünüz gibi midenize gönderin.

Doğal tatlı: Karsambaç

Adanalıların bici bicisine alternatif olarak hazırlanmış bir soğuk yiyecektir. Daha doğrusu dondurmanın buz ve pekmezle yapılanıdır. Biraz daha gerilere giderken İç Anadolu ve Doğu Anadolu illerinde karsambaçın yoğun olarak tüketildiğini görürsünüz. Ancak o karsambaçın içine pekmezle birlikte Akdeniz meyveleri de giriyorsa oh mistir!

Paket paket: Cezerye

Mersin ya da Adana'ya giden arkadaş dönüşte hep cezerye getirir. Havucun başrolde olduğu cezerye insanı arada bırakır. Adana'da yediğiniz cezerye mi daha tatlıdır yoksa Mersin'deki mi? Ya da şöyle soralım: Mersinden gelen cezerye mi yoksa Adana'dan gelen cezerye mi daha lezzetli?

Sıcak sıcak: Kaynar

İçinde çeşit çeşit baharat, fındık, fıstık ve ceviz bulunan, yoğun kıvamı ve sıcak servisiyle içimi zor lezzeti olağanüstü olan bir içecektir. Adana'da da bebek doğumunda ikram edilir. Her derde devam olarak içip hüpletmeniz tavsiye olunur.

Daha farklı: Künefe

Kütüğü Hatay'a kayıtlı olan künefe Türkiye'ye yayılırken Mersin'de biraz değişime uğrayarak ile ayak uydurmuş. Peyniri ve şerbeti bol, kadayıfı az hale gelen künefeyi Mersin'de yiyenler vazgeçemiyor. Hatta Hatay mı Mersin mi sorusunu kendisine sorarken "araf"ta şekerpare yiyenler bile oldu.

Tarsus kebabının yanına: Şalgam suyu

Çıkış noktası Adana olarak bilinen ve neredeyse Adana'nın resmi içeceği sayılan şalgam suyunu bir de Mersin'de içseniz hiç fena olmaz. Şişede değil turşucudan alırsanız 1 haftalık enerji stoğunuzu yaptığınızı hissedebilirsiniz.

İtiraz istemez: Anamur muzu

websta - anamur muzu

websta - anamur muzu

Aman efendim Adana'nın mıydı, Hatay'ın mıydı diye düşünülmeden Mersin'in olduğu belli olan, Mersin'den çıkan ve Mersin kadar güzel Anamur muzunu bir de yerinde yerseniz değmesinler keyfinize.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

4

Bayan30 Nisan 2015 11:09
Tek kelime ile harika tarifler. Tek kelimeyle gecenin bu vakti olsa da yesek dedirtti.
Yanıtla
mersin tatil20 Şubat 2015 6:36
Hepsi de birbirinden harika lezzetler
Yanıtla
hazal18 Şubat 2015 11:42
Bunlarin disinda mersinde ciğerciler fazlasiyla unludur.. Sisle servis edilir ve cesit cesit salatalarla sunulur.. Ayrica atomumuz da farklidir.. Kisacasi bizim mutfagimiz cok farklidir.. Bir yiye pisman bir yemeyen :))
Yanıtla
Öznur Doğan 19 Şubat 2015 12:25
Yanıtla
Biz de bayılıyoruz Hazal :) Ciğeri ve atomu eklemekten keyif duyacağız. Sevgiler.
humeyra18 Şubat 2015 11:00
Güzel tanıtım emeğinize sağlık...
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?