Sipariş Verirken Utanç Yaratıp Yüz Kızartan 20 Yiyecek

yemek.com
Öznur Doğan
Öznur Doğan
305 takipçi391 içerik

Sıkça Yenen Konular

Öznur Doğan
Temmuz 10, 2015
Zeynep Çetin
Ekim 18, 2016
Öznur Doğan
Ocak 21, 2015
Yemek.com
Ocak 17, 2018

Türk mutfağı derya deniz, ülkenin her tarafından mis gibi yemekler çıkıyor. Tatlısından tuzlusuna, ana yemeğinden ara sıcağına midemizi bu kadar mutlu eden bir mutfakta bazen yüzümüzü kızartan yemekler de çıkmıyor değil. Bahsettiğimiz yemekler sizi kız ya da erkek arkadaşınızla dışarı çıktığınızda ve sipariş verdiğinizde bir anlık duraksamayla yüzünüzü kızartacak olan yemekler. Bazıları yerel söylemlerin kelimeleri büktüğü, yepyeni anlamlar kazandırdığı, bazılarıysa genel olarak kendi yapılışından ortaya çıkan yemekler.Ancak ne olursa olsun karşınızdakine “Öyle bir dilber dudağı yedim ki aklın şaşar.” demek tamamen “o ölümcül sessizlik.”Yani karşınızdakini hafiften dumura uğratma, söyledikten sonra pişman olma, yemeğe bu ismi verene içten saydırma moduna geçebilirsiniz. Haklısınız. Kim bir mezeye köpoğlu der ki?İşte karşınızda dillere pelesenk olmamasını dilediğimiz 20 yüz kızartan yemek ismi.Vezirin de bu işte parmağı var.

Cüneyt Arkın'dan kalma: Köpoğlu

Küfreder gibi... Akşam rakı masanız hazır, mezeler de geldikçe geliyor. Eksik olan bir şey var ancak nasıl söylersiniz bilemiyoruz. Garsona el edip "köpoğlu" deseniz her an dövebilir. Siz en iyisi "Bir de köpoğlu rica edebilir miyiz?" deyin, işi sağlama alın.

Midemiz bir garip: Kuskus

Yemesi keyifli ancak ismi bir garip. Kuskus. Akla gelen şeyler hiç iştah açıcı değil ama yemeğin kendisi iştah açıyor. İlk buluşmada tercih edilmemesi gereken bir yemek. Bizce en basit çözüm kuskusu sessiz sakin evde yapıp yemek. Boşuna üzülmeyin.

Evet doğru okuyorsunuz: Genç kız rüyası

Hakaretten daha ağır isim. Demir gibi, kurşun gibi. Genç kız rüyası, görüntüsüyle yanlış çağrışımlar yapıyor. Halbuki ne güzel yabancı kardeşlerimiz ona "banana split" demiş. Muzu ikiye bölüp içine her şeyi doldurmuş. Garsona genç kız rüyası istediğinizi söylediğinizde gözlerindeki ifadesizlik sizin suçunuz değil.

Löp löp olacak şekilde: Kadınbudu Köfte

Nedir bu kadınların şeflerden çektiği. Kadının etinden size ne, budundan size ne? Olmaz efendim, bu köfte içine pirinç girip üstü yumurtayla kaplanınca kadınbudu olacak, kadının buduna benzeyecek. Ama benzemiyor işte. İmalı yemek ismi bulmuşsunuz, biz de onu afiyetle yiyoruz.

İnanmaya bin şahit lazım: Domalan

Allah allah, neler duymaya devam ediyoruz. Farklı bölgelerde çıkan mantarlar birbirinden farklı isimlerle anılabiliyor. Biz döbelen ya da höbelen ismine yeni alışmışken erotik çağrışımlı bu mantar neyin nesi? Bir de lezzetli bu meret, yedikçe yediriyor. Izgara üzerine kaşar çok güzel gidiyor.

Ayrımcılığa son: Gavurdağı

Ayrımcılık yapmayalım arkadaşlar, öyle şeyler hoş değil. Daha öncesinde bir kere yapılmış, salataya gidip gavurdağ ismi verilmiş. Gözdağı verir gibi gavurdağı. Sipariş verirken durup düşünün, onun yerine çoban salata alın, mercimek salatası isteyin. Tavsiyedir bunlar.

Kısa ve tombul: Vezir parmağı

Aşk, ihtiras, dedikodu, padişah, vezir, sultan... Karmakarışıklaşmaktayız. Vezir parmağı kendi içinde bizim gibi "tertemiz" akıllarda farklı çağrışımlar yapabiliyor. Ayrıca bu vezir neyiyle iyi ünlü, neyiyle kötü ünlüydü? Bir düşünmek gerek.

Öpmek için değil: Dilber dudağı

Dudağa da benzemiyor, dilberlikle de alakası yok ancak ilk yapan şef dilber seviyor olacak ki üzerine bir de dudağını katmış. Güzel kadın dudağı olarak da tam Türkçeleyebiliriz kendisini. Güzel kadınların dudaklarını bu yiyecekten sonra incelemeye başlıyoruz.

İsminden rahatsızmış: Şıllık tatlısı

Durun! Şimdi değil, sipariş verme sırası şıllıkta değil. Ne istedi bu tatlıcağız sizden? Ne diye şıllık dediniz adına. Bazı yerlerde şıllıki dense de çok fark etmiyor zihinde yarattığı şeyler. Zihnimiz karalama defterine döndü, birileri güneşli havada bacası tüten ev çiziyor.

Argo sözlük birinci madde: Kol böreği

Argoya kaymasak çok daha güzel olabilirdi her şey. Bu kelime argoda kullanılmasıydı belki de daha temiz kalabilirdi şanı. Ayrıca rulo yapılıp labirent gibi döşenen böreğin nesinin kola benzediğini de çözemedik. Hem labirent böreği daha havalı.

Başka tatlı yoksa: Tavuk göğsü

Olmayan yerden olmayan icatlar. İçinde göğüs geçiyor, tavuk geçiyor, tatlı geçiyor. Ah pek çok insanın aklından neler geçiyor. Garsona kazandibi demek daha kolay, hem tavuk göğsü söyleniş açısından da zor. Siparişe zeval gelmemesi için kazandibini seçin.

Yaratıcılık level: +170: Çükündür

Terbiyesiz. Değil değil, kendisi yöresel olarak şeker pancarına verilen isim ancak yaratıcılık konusunda kıtlık yaşanan günlere denk gelmiş olacak ki çükündür adını almış. Hatta bazıları kendisine çükündürük de diyormuş. Yok daha neler?

Kayınçona talibiz: Yengen

Akrabaları bu işe karıştırmadan halletseydik daha iyi olurdu. Yoksa biz de biliriz "baban" demeyi. "Yengeni bir yedim, ilaç gibi geldi." dese birisi ağız burun dalmak isteyebilirsiniz. Ayrıca buradan yola çıkarak kayınçon diye de bir tost üretilmesini istiyoruz.

Hepsi bir arada olunca: Analı kızlı

Akraba yetmedi ailenin içine girdik. Birisi büyük birisi küçükmüş bu hamur topçuklarının diye analı kızlı olmuş. Keşke irili ufaklı olsaydı. Anayla kızını bir araya getirip yemeğe alet etmeseydiniz, analar ve kızları bu yemeği sadece yapıp yeseydi.

İki ele iki tüh: Tükürük köftesi

Amaaaaan. Ne yaptınız yahu? Maç öncesi, maç çıkışı, içki öncesi, içki sonrası derken adını duysak rahatsız olacağımız tükürük köftesini bir güzel yedirdiniz bize. Afiyet olsun tabii ama arkadaş arasında nasıl diyelim: Canım tükürük köftesi çekti.

Temizse sorun olmaz: Tırnaklı pide

Keşke hayat daha steril olsaydı da biz de tırnaklı pide yemeseydik. Küçük çıkıntılara sahip pidenin adı tırnaklı pide olmuş, dışarıda söylemek isteseniz böyle bir fetişiniz var zannedilebilir. Tabii bunların hepsini bilmeyen kişileri baz alarak söylüyoruz. Ya karşınızdaki daha önce hiç tırnak pardon tırnaklı pide yemediyse? Ayrıca kendisine tırnak pide de dendiği oluyor.

Olduğu yerde bırakmalık: Oturtma

Bir vurdum mu! Oturturum. Şu patatesleri de borcama oturtayım üzerine de kabak mabak bir şeyler ekleyeyim. Sinirli bir aşçının elinden çıkmış yemek gibi. Lezzetiyle döver o ayrı ama keşke sizler o ismi oraya "oturtma"saydınız.

Hüzün dolu: Kısır

Beddua gibisin sevgili yemek. Böyle şey olmaz. Toplum içinde söylenmez. Fakat altın günlerinin favori yemeğisin. Pazar günleri evde yemek yoksa hemen yapılıp afiyetle yenensin. Yine de sen bilirsin, kısır dedirteceksen kendine.

Alışmamalı: Kerhane tatlısı

Seviye düştü arkadaşlar, uzaklaşalım. Şeklinden desek şeklinden değil, yapılışından desek yapılışından değil. Neye bağladınız da böyle bir isim verdiniz canım halka tatlısına. Bakınız ne kadar güzel Samantha'yı hatırlatan halka ismi var. Ayıp kelimeler kullanıyorsunuz.

Daha neler: Boklu kebap

instagram - boklu kebap - yüz kızartan yiyecekler

instagram - boklu kebap - yüz kızartan yiyecekler

Seviye düşmüşken liste de ancak böyle biterdi zaten. İçinden bağırsakları çıkarılmamış balık, temizlenmemiş midyeyle yapılır. Çok daha lezzetli olduğunu iddia edenler var ama sırf isminden dolayı 3 milyon kişiden 2,5 milyonu yemeyi tercih etmez. Boklu balık da deniyormuş, ne diyelim akıl fikir. Bu yiyecekleri yemeyin demiyoruz, yine yiyin ancak restoranlarda okunuşu zor karizması büyük yemekleri tercih edin.Editörün notu: Bence.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?