Yozgat'ı Hakir Görenlerin Öğrenmesi Gereken 14 Gerçek Yozgat Yemeği

yemek.com
Öznur Doğan
Öznur Doğan
308 takipçi391 içerik

Sıkça Yenen Konular

Öznur Doğan
Ocak 21, 2015
YENİ
Duygu Arslan
Mayıs 4
Vestel
Nisan 12
Yemek.com
Nisan 16

Yozgat.

Çevresinde Sivas, Kayseri, Tokat, Amasya, Çorum, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir ve Kayseri olan, aslında Anadolu’nun orta yerinde sayabileceğimiz bir il.

Şimdiye kadar üzerine filmler yapılan (Yozgat Blues), içinden ilk Türk gazetesinin yayıncısı ve habercisi olan Agah Efendi’yi de, futbolcu Mehmet Topuz’u da, Osmanlı’nın gedikli paşası Bozoklu Mustafa Paşayı da çıkaran şehir.

Ancak...

turkiye-haritasi-yozgat

Yozgat, var olduğu konum dolayısıyla ve yapısıyla biraz alaya alınabilen bir şehir. Hatta gidip görülmemesi gereken şehir olarak da esprisi yapılmıştır. Karasal iklimin hüküm sürdüğü şehir, gelişmemiş şehircilik anlayışı, metropollere nazaran yok sayılacak nüfusuyla Yozgat’ı hakir görenler, küçük düşürmeye çalışanlar oldu! Buna bir dur demenin zamanı geldi de geçiyor bile.

İşte karşınızda Yozgat’ın aslında gerçekten Türk mutfağına örnek oluşturabileceğinin kanıtı Yozgat yemekleri. Siz İzmir’i seversiniz ama cenazenize Yozgat gelir.

Bulama çorbası

İçinde yarma yani dövme bulunan, yumurta, nane ve patlıcanın da eşlik ettiği yoğun kıvamlı bir çorbadır. Yapımı emek ister çünkü dövmeyi uzun süre suda bekletmek gerekir.

Arabaşı

Yozgat’ın en bilinen yemeğidir. Kocaman aileleri bir araya getirir. Çorbası ayrı, hamuru ayrı hazırlanır. Büyükçe bir tepsiye yerleştirilen hamur baklava dilimleri şeklinde kesilir, çorbayla birlikte afiyetle yenir.

Testi kebabı

Desti kebabı olarak da bilinen, içinde kuşbaşı kuzu eti bulunan lezzetli kebap türüdür. Testi kebabının en önemli özelliği ise resmi davetlerde testiyi kıracak olan kişinin kırmadan önce çevresindeki kişilere bir söz vermesidir.

Yozgat böreği

Ispanağın yoğunluklu olarak kullanıldığı börektir hatta neredeyse ıspanaklı börek olarak da kabul edilebilir. Ancak Yozgat böreğinin içine ıspanak böreğinden farklı olarak pastırma girer.

İncir uyutması

İncir Uyutması Tarifi

Mayalama gibi hazırlanan ve marifet isteyen incir uyutması Yozgat’ın en güzel tatlılarından bir tanesidir. Evde yapıp çoluk çombalak yemek kadar keyiflisi yoktur.

Mayalı bazlama

Mayayla daha çok kabarması sağlanan ve doyurucuğu artmış olan bir bazlamadır. Sabah, öğle ya da akşam hangi saatte yenildiği önemli değildir. Sıcacıksa her zaman baş tacıdır.

Altüst böreği

Bolu’da da aynı isimle yapılan altüst böreği, elde hazırlanmış iki hamurun şekilden şekle sokulmasıyla hazırlanır. Hafta sonu kahvaltılarının en sevilen başrolüdür.

Pezzik cacığı

Pancarla hazırlanan pezzik cacığı yemeklerin yanına ilaç niyetindedir. Afiyetle yenir, severek kaşıklanır.

Çiğdem pilavı

Çiğdem pilavının kendine has bir hikayesi vardır, Hıdrellez zamanı kapı kapı gezen miniklerin torbalarında toplanan bitkilerle yapılır. Bahar pilavı olarak da bilinir. Bahara bir güzellemedir.

Çapçup mantı

Klasik mantıya benzer ancak değildir. Çapçup eriştesiyle hazırlanır. Eğer çapçup erişte yoksa normal erişteyle yapılabilir. Üzerine bol yoğurt konulur, yağ kızdırılarak servis edilir.

Düğürcük çorbası

dugurcuk-corbasi-yozgat-yemekleri

Bulgurdan yapılan bir lezzet daha. Afiyetle içmemek için bir neden göremiyoruz. İçinde kıyma da varsa oh mis.

Sakala sarkan çorbası

Erişte ve yeşil mercimekten oluşan, bazı yörelerde sakala çarpan da denen çorbadır kendisi. Soğuk kış günlerinde şifa niyetinedir.

Parmak çörek

Çörek denmesine bakmayın, aslında ekmek boyutunda olur. Üzerindeki çizikler uzun incedir, bu yüzden parmak benzetilmesi yapılmıştır. Taş fırında pişince nar gibi kızarır.

Madımak yemeği

instagram - mayalı bazlama - yozgat yemekleri

instagram - mayalı bazlama - yozgat yemekleri

Kendine has madımak otundan yapılır. Etli ya da etsiz olarak da pişirilir. Yozgat’taki ev yemeklerinin hasıdır. Madımak yemeğine ekmek banmayı unutmayın.

Son olarak listede göremediğiniz ve "Bu listede nasıl olmaz!" nidalarıyla eklemek istediğiniz Yozgat yemeklerini de yorum olarak bırakın, biz de listemize ekleyelim

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?