Kusursuz Menemen Tarifi

Menemen Kaç Kalori? Besin Değerleri Listesi

Favorilerime
Ekle

Doyurucu bir kahvaltının vazgeçilmezi, pratik bir öğle ya da akşam yemeğinin cevabı mis gibi menemeni sevmeyen yok. Kabul, kimi onu soğanlı, kimisi ise soğansız seviyor ve zaman zaman bu konu çokça tartışılıyor ama biz bu kez bu tartışmalardan uzaklaşıyor ve menemen kaç kalori, menemenin besin değerleri nasıldır gibi sorulara yanıt verelim istiyoruz.

Yediklerinize dikkat etmeye çalışıyor, kalori hesabı yapıyor, şu sıralar kilo vermeyi deniyorsanız aşağıdaki bilgileri öğrenmenizde fayda var. Buyursunlar, 1 porsiyon menemen kaç kalori, sucuklu menemen kaç kalori, menemen diyete uygun mudur gibi aklınıza takılan tüm soruların cevapları hemen aşağıda sizi bekliyor.

İçindekiler

 • 1 porsiyon menemen kaç kalori?

Menemen kaç kalori sorusuna cevap vermeden önce aklınızda bulundurmanız gerekenleri hatırlatmak isteriz: Menemeni hangi malzemeleri ne kadar kullanarak yaptığınız, nasıl porsiyonladığınız, nasıl yediğiniz (ekmekle mi?) gibi birçok etken menemen yerken alacağınız kaloriyi değiştirecektir. Bu sebeple biz uzman diyetisyenlerimizle şu menemen tarifimizin kalori değerlerini hesapladık. Siz de bu menemen tarifini uygulayarak aşağıdaki değerlere sahip bir menemen elde edebilirsiniz.

1 porsiyon menemenin kalorisi: 148/kcal
1 yemek kaşığı menemenin kalorisi: 34.93/kcal
100 gram menemenin kalorisi: 98.67/kcal

 • Yumurtasız menemen kaç kalori?

menemen-kac-kalori-yapilis-shutter

Eğer yumurta sevmiyorsanız, yumurtaya alerjiniz varsa ya da o an evde yumurta olmadığı için kullanmamaya karar verdiyseniz yumurtasız bir menemen hazırlayarak yaklaşık şu kalorileri elde edebilirsiniz.

1 porsiyon yumurtasız menemenin kalorisi: 100/kcal
1 yemek kaşığı yumurtasız menemenin kalorisi: 15/kcal
100 gram yumurtasız menemenin kalorisi: 40/kcal

 • Kıymalı menemen kaç kalori?

Menemeni çok daha bol proteinli bir ana yemeğe dönüştürmek üzere ona kıyma eklemek isterseniz, et yemeden doyduğunu hissedemeyenlerdenseniz şu kıymalı menemen tarifimizi uygulayabilirsiniz.

1 porsiyon kıymalı menemenin kalorisi: 323/kcal

 • Sucuklu menemen kaç kalori?

Menemeni sucuklu daha çok seviyorsanız bu sucuklu menemen tarifimizi uygulayarak şu kaloride bir menemene imza atabilirsiniz.

1 porsiyon sucuklu menemenin kalorisi: 360/kcal

 • Menemen besin değerleri

Menemenin kalorisi kadar besin değerlerini de merak ediyorsanız sizi de hemen böyle alalım ve yaklaşık 100 gram klasik bir menemenin besin değerlerini şöyle sıralayalım:

Protein: Yaklaşık 7-10 g
Yağ: Yaklaşık 6-10 g
Karbonhidrat: Yaklaşık 5-7 g
Lif: Yaklaşık 2-3 g
Şeker: Yaklaşık 2-3 g
Kolesterol: Yaklaşık 150-200 mg
Sodyum: Yaklaşık 250-350 mg

 • Çeşitlerine göre menemen kalori ve besin değerleri

Menemen çeşitlerine göre kalori ve besin değerlerini şöyle alt alta da görüp kıyaslamak isteyenler olacaktır:

menemen-kac-kalori-tablo-1

 • Menemen diyete uygun mudur?

Menemenin kalori ve besin değerlerini öğrendiniz ama menemen yemeden önce aklınıza "Menemen diyete uygun mu?", "Menemen kilo aldırır mı?, "Diyette menemen kilo yapar mı?" gibi sorular takılıyorsa onlara da hemen cevap vermiş olalım:

Diğer tüm yemeklerde olduğu gibi menemenin de doğrudan kilo almanıza ya da vermenize bir etkisi olmaz. Bu durumu menemeni hangi malzemelerle, nasıl yaptığınız, nasıl porsiyonladığınız, ne zaman, ne ile yediğiniz değiştirir. Eğer menemeni sucuklu, kıymalı, kaşar peynirli, bol yağlı yaparsanız, içine bol bol yumurta eklerseniz tabii ki kalorisi artacak ve kilo almanıza sebep olacaktır. Aynı şekilde ekmek bana bana yemeniz de aldığınız kaloriyi arttıracaktır.

Ancak diyet yaparken menemen asla yenmemeli mi? Tabii ki hayır. Porsiyon kontrolünü sağladığınız, malzeme seçiminde sebzelere ağırlık verdiğiniz, pişirirken bol yağ yerine az miktarda yağ kullandığınız, yanında çok ekmek yemediğiniz, baharatlarını ve tuzunu dengeli bir şekilde aşırıya kaçmadan kullandığınız ve doğru zamanda yediğiniz sürece menemen kilo aldırmayacaktır.

Ancak diyet yapıyorsanız tabii ki en doğru bilgiyi kendi diyetisyeninizden elde edebilirsiniz. Her diyet programına her yiyecek uygun olmayabilir veya diyetisyeniniz size, programınıza uygun bir diyet menemen tarifi verip tüketmeniz gereken öğün hakkında daha doğru bilgi verebilir. Aman diyelim, doktorunuzun ve diyetisyeninizin önerileri dışına çıkmayın.

 • Menemen tarifleri

Herkesin damak tadına uygun farklı bir menemen mutlaka var diyor ve şimdi de birbirinden farklı ve nefis menemenler hazırlamak üzere sizi mutfağa davet ediyoruz. Hemen aşağıdan damak tadınıza en uygun menemen tarifini seçin, malzemeleri hazırlayın, başlıyoruz!

 • Menemen tarifi

İlk tarifimiz "Menemen dediğin soğanlı olur" diyenler için geliyor, bu menemen hem çok klasik hem de ekmek banmaya doyamadıklarımızdan biri olup çıkıyor.

Her öğüne yakışır o: Menemen tarifi

 • Soğansız menemen tarifi

Menemeni soğansız sevenleri de unutacak değiliz tabii ki. Şefimiz toplam 20 dakikada sıcak sıcak sofranızdaki yerini alacak nefis bir soğansız menemen de hazırladı.

Böylesi de nefis: Soğansız menemen tarifi

 • Peynirli menemen tarifi

Menemeni özellikle uzun uzun yaptığınız hafta sonu kahvaltılarına çok yakıştırıyor, mümkünse her pazar kahvaltı sofranızda yerini alsın istiyorsanız bu gurme tarif tam size göre demektir.

Daha önce yediklerinizi unutun: Peynirli menemen tarifi

 • Çakallı menemen tarifi

Her yörede, hatta her evde farklı şekillerde hazırlanan bir yemek menemen. İşte o farklılıklar içinde en çok sevilenlerden, ünü yörenin sınırlarını çoktan aşanlardan biriyleyiz şimdi: Samsun usulü meşhur çakallı menemen!

Ekmekler banmaya hazırsanız hemen yapalım: Çakallı menemen tarifi

 • Kıymalı menemen tarifi

Kıymalı Menemen Tarifi

Kıymalı Menemen Tarifi

Menemenin daha da bol proteinli bir hali karşınızda şimdi. Bu kez proteini sadece yumurtadan değil, bolca da kıymadan alalım diyoruz. Her yaptığı yemeğe kıyma eklemeyi sevenler için birebir.

Menemenin en doyurucu hali o: Kıymalı menemen tarifi

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bir beslenme uzmanı ve/veya diyetisyene danışmadan hiçbir beslenme programını ya da diyeti uygulamamalısınız. Ciddi, kronik bir rahatsızlığı olanların kendi doktorlarına da danışmaları gerektiğini hatırlatalım.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?