karabugday-diyeti-nasil-yapilir-shutter-4

Kısa Sürede Hızla Kilo Verdiren Besleyici Bir Diyet Karşınızda: Karabuğday Diyeti

Favorilerime
Ekle

Sağlıklı beslenmeye özen gösterenlerin mutfaklarından eksik etmediği malzemelerden karabuğday namıdiğer greçka, son yıllarda diyet yapanların, formuna dikkat edenlerin daha da çok destek almaya başladığı besin kaynaklarından biri haline geldi. Öyle ki karabuğdayın başrolü tek başına üstlendiği karabuğday diyeti isimli özel bir diyet programı dahi oluşturuldu.

Uygulayacak kişinin metabolizmasına ve yaşam tarzına göre ortalama 3 gün ila 2 hafta arasında uygulanması önerilen karabuğday diyetinin temeli düşük kalorili ve bol lifli yapısıyla karabuğdaydan bol bol destek alınmasına ve gün içinde olabildiğince az kalori alınmasına dayanıyor, karabuğday sayesinde vücutta tokluk hissinin uzun sürmesi, kefir ve bitki çayı gibi malzemelerle ise bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi gibi etkiler oluşturuluyor. Peki karabuğday diyeti nasıl yapılır, neler içerir ve kaç günde kaç kilo verdirir dersiniz? Gelin, tek tek inceleyelim, tüm yönleriyle son zamanların popüler diyeti karabuğday diyetini tanıyalım. Buyurunuz, bu taraftan...

İçindekiler

Karabuğday Diyeti Nasıl Yapılır?
Örnek Karabuğday Diyeti Listesi
Karabuğday Diyeti Kaç Gün Uygulanmalıdır?
Karabuğday Diyeti ile 1 Haftada Kaç Kilo Verilir?
Karabuğday Diyetinin Yan Etkileri Nelerdir?
 • Karabuğday Diyeti Nasıl Yapılır?

karabugday-diyeti-nasil-yapilir-shutter-2

Meşhur karabuğday diyetinin tek bir uygulanış şekli yok aslında. Kişiden kişiye, doktor ve diyetisyen önerileriyle karabuğday diyet listeleri büyük değişkenlik gösterilebiliyor. Ancak temel olarak karabuğday diyeti yaparken şu adımlara dikkat ediliyor:

 • Karabuğday ile hazırlanan özel bir karabuğday lapası hazırlanması ve sıklıkla diyet sürecinde bu lapanın tüketilmesi öneriliyor. (Hemen aşağıda tarifi sizi bekliyor)
 • Ara öğünlerde bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi adına bitki çayları, kefir ve ayran gibi içecekler öneriliyor.
 • Gün içinde bol bol su içmeyi ihmal etmemek gerekiyor.
 • Akşam yemeğinin en geç 19.00 gibi yenmiş olması gerekiyor.
 • Kahve, çay gibi çok kafein içeren içecek ve yiyeceklerden de olabildiğince uzak durulması öneriliyor.
 • Aşırı yağlı, baharatlı, tuzlu ya da şekerli yiyeceklerden uzak durmak da büyük önem taşıyor. (Özellikle hızlıca ödemden kurtulmak isteyenler için)
 • Son olarak hafif tempolu yürüyüşler ve egzersizler yaparak diyetinizi destekleyebileceğinizi de söylemeden geçmeyelim ve sizi hemen karabuğday lapası tarifiyle baş başa bırakalım.
 • Karabuğday lapası tarifi

  Karabuğday lapası için gerekli malzemeler:

 • 1 su bardağı karabuğday (Miktarını diyet listenize uygun şekilde arttırıp azaltabilirsiniz)
 • 2 su bardağı su
 • Karabuğday lapası nasıl yapılır?

  Karabuğdayı ısıya dayanıklı bir kaba aktarın. Suyu kaynatın ve kaynattığınız suyu karabuğdayın üzerine gezdirin. Sabaha dek hazırladığınız karışımı bu şekilde bırakın ve karabuğdayların suyu içine çekip yumuşamasını bekleyin. Ertesi gün hazır olacak bu lapayı diyet listenize uygun şekilde tüketin. Eğer akşamdan yapmayı unutursanız karabuğdayları doğrudan haşlayarak da lapa elde edebilirsiniz, aklınızda bulunsun.

  • Örnek Karabuğday Diyeti Listesi

  karabugday-diyeti-nasil-yapilir-shutter-3

  Kahvaltı: 1 su bardağı limonlu su (Sabah uyandıktan sonra içebilirsiniz), 3 yemek kaşığı karabuğday lapası

  Ara öğün: 1 bardak şekersiz bitki çayı (yeşil çay, rezene, papatya gibi) ya da kefif/ayran, 1 porsiyon sebze (Salatalık gibi)

  Öğle yemeği: 3 yemek kaşığı karabuğday lapası

  Ara öğün: 1 bardak şekersiz bitki çayı (yeşil çay, rezene, papatya gibi) ya da kefir/ayran, 1 porsiyon sebze (Salatalık gibi), 2 yemek kaşığı kadar yağsız ya da az yağlı yoğurt

  Akşam yemeği: 3 yemek kaşığı karabuğday lapası

  Ara öğün: 1 bardak şekersiz bitki çayı (yeşil çay, rezene, papatya gibi), 1 porsiyon sebze (Salatalık gibi)

  Önemli hatırlatmalar:

 • Eğer mide sorunlarınız varsa, limonlu su midenizi rahatsız ediyorsa ya da doktorunuz size bunu uygun görmüyorsa sabahları sadece su içmeli, içine limon sıkmamalısınız.
 • Kuru erik, kayısı gibi kuru meyveleri, taze meyveleri, ceviz, badem gibi kuruyemişleri ve yeşillikler başta olmak üzere sebzeleri de yağsız, tuzsuz, şeker ilavesiz şekilde sınırlı sayıda beslenme programınıza ekleyebilirsiniz. (Diyetisyen kontrolünde tabii ki)
 • Karabuğday lapasını tek başına yemekten sıkılırsanız yine kalorisiz ve düşük kalorili salata malzemeleriyle onunla renkli salatalar hazırlayabilirsiniz.
 • Gün içinde tüketeceğiniz bitki çaylarını da yine çeşitlendirebilir, diyetisyen ve doktorunuzdan bu konuda da öneri alarak kendi metabolizmanıza en uygun olan bitki çaylarını seçebilirsiniz.
 • Yukarıdaki örnek diyet listesinin sadece bir örnek olduğunu unutmamalı, bu listeyi asla kendi kendinize uygulamamalı, mutlaka kendinize uygun bir liste oluşturmak üzere diyetisyene gitmelisiniz. Yukarıdaki liste sadece karabuğday diyetinin ilk birkaç günü uygulanabilecek, sonrasında mutlaka proteinler başta olmak üzere farklı besin gruplarıyla çeşitlendirilmesi gereken bir listedir ve bu şekilde çok sınırlı bir beslenme sunar ve yan etkileri olabilir, aman dikkat.
  • Karabuğday Diyeti Kaç Gün Uygulanmalıdır?

  karabugday-diyeti-nasil-yapilir-shutter-4

 • Karabuğday diyetinin süresi aslında her diyette olduğu gibi uygulayacak kişinin metabolizma hızına, fiziksel şartlarına ve gün içindeki aktivitelerine göre ancak ve ancak kişinin kendi diyetisyeni tarafından belirlenir.
 • Ancak karabuğday diyetinin genel olarak hızlı kilo veren kişilerde 1 hafta, metabolizması daha yavaş olan ve yavaş kilo veren kişilerde de maksimum 2 hafta uygulanması önerilir.
 • Sınırlı bir beslenme programı sunduğundan karabuğday diyetinin 15 günden uzun süre uygulanması ise önerilmez. Uygulamaya devam etmek isteyenler 15 gün sonrasında mutlaka ara vermeli ve ardından diyetisyeninin yönlendirmesi doğrultusunda onun önereceği bir tarihte yeniden başlamalı, aman dikkat.
  • Karabuğday Diyeti ile 1 Haftada Kaç Kilo Verilir?

  karabugday-diyeti-nasil-yapilir-shutter-6

  Bu kadar çok diyetten söz etmişken "Karabuğday diyeti ile 1 haftada kaç kilo verebilirim?" diye düşünüyor olabilirsiniz. Bundan da söz etmeden geçmeyelim: Diyet yaparken kişinin yaş, cinsiyet, metabolizma hızı ve kronik rahatsızlıkları gibi faktörler kilo verme sürecini çok değiştirir, bildiğiniz gibi. Bu nedenle, "Bu diyetle şu kadar kilo verilir" şeklinde net bir sayı belirtmek mümkün değildir. Ancak karabuğday diyetiyle 2 haftada 6 ila 8 kilograma kadar kilo verenlerin olduğu bilinmektedir. Kendi kilo verme potansiyelinizi belirlemek için ise mutlaka kendi diyetisyeninizle gerekli hesaplamaları ve ölçümleri yapmalı, size özel bir program oluşturmalısınız.

  • Karabuğday Diyetinin Yan Etkileri Nelerdir?

  karabugday-nedir-ne-degildir-1

  Karabuğday diyeti ile ilgili dikkate alınması gereken bir diğer önemli nokta ise tabii ki yan etkileri. Bu diyet de birçok diyet gibi herkese uygun olmayabilir, bazıları çok olumlu ve hızlı sonuç alabilirken bazıları için bu diyet hiç uygun olmayabilir. Bu sebeple karabuğday diyetinin yaygın olarak bilinen şu yan etkilerinden de haberdar olmalı ve asla doktorunuza ve diyetisyeninize danışmadan, kendinize uygun bir diyet listesi hazırlatmadan bu diyeti uygulamamalısınız:

  Daha önce karabuğdayı hiçbir şekilde tüketmediyseniz öncesinde karabuğdaya karşı alerjiniz olup olmadığını belirlemeli, gerekli testleri yaptırmalı ve doktorunuza danışarak hareket etmelisiniz.

  Karabuğday kan şekerini düşürücü bir etki oluşturduğundan şeker hastasıysanız diyete başlamadan önce alanında uzman doktorunuza mutlaka danışmalı, doktorunuzun uygun görmediği hiçbir diyeti uygulamamalısınız.

  Farklı kronik ve ciddi rahatsızlıklarınız varsa, düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız, özel bir perhiz uygulamanız gerekiyorsa, yakın zamanda ameliyat olacaksanız yine bu diyeti uygulamamalı, doktorunuzun söylediklerinin aksine hiçbir uygulamayı yapmamalısınız.

  Şu yazılarımıza da göz atmak isteyebilirsiniz:

  Sebzeli Karabuğday Pilavı Tarifi

  Mantarlı Karabuğday Pilavı Tarifi

  Karabuğday (Greçka) Nedir, Faydaları Nelerdir?

  Önemli Uyarı

  Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bir beslenme uzmanı ve/veya diyetisyene danışmadan hiçbir beslenme programını ya da diyeti uygulamamalısınız. Ciddi, kronik bir rahatsızlığı olanların kendi doktorlarına da danışmaları gerektiğini hatırlatalım.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?