Onu Öğrenmeden Geçen Günleriniz Biraz Eksikti: Buğday Çimi Nedir?

Favorilerime
Ekle

Bundan 2500 yıl önce Hipokrat "Besinler ilacınız olsun" derken elbette bir bildiği vardı.
Tükettiği gıdalara pek dikkat etmeyenler sıkça hasta olmaya başladı ve her hastalığında sadece ilaçlara sığındı. Bu, bir kısır döngü olarak devam etti. Hipokrat’ın binlerce yıl önce söylediği söz, bu kısır döngüden çıkamayan biz insanoğlunun kulağına küpe olmaya başladı. Çünkü katkı maddelerinin olmadığı, besin değeri yüksek, doğal gıdaları düzenli tüketenlerin bağışıklıkları güçlendi, hastalıklar onlara yaklaşamadı. Nihayetinde artık gıdayla gelen mucizeyi anlamaya başladık.

İçlerinde öyle bir tanesi var ki, insanlara verilmiş en büyük hediyelerden; buğday çimi. Varlığıyla sade, etkisiyle eşsiz. Doğadan uzaklaşıp doğal gıdalara hasret kaldığımız, zorlu yaşam koşulları arasında kendimize özen göstermeyi unuttuğumuz şu zamanlarda tam bir doğal ilaç. Kansere bile.

İçeriğindeki klorofil, vitamin ve mineralle demir gibi bir bağışıklığın mimarı. Buğday çimini tüketmeden sağlıklı yaşıyorum demeyin.

Öğreniyoruz: Buğday çimi nedir?

1080.plus

Buğday çimini sokakta gördüğünüz çimenle karıştırmayın, ikisi birbirinden farklı. Buğday çimi yetiştirmek için özel tohumlarından almanız yeterli.

Buğday çimi harika bir toksin atıcı, vücut temizleyicidir. Ayrıca sebzelerden alacağınız vitaminlerin kat be kat fazlasını buğday çiminden alabilirsiniz. İçinde %70 oranında klorofil olduğundan güneş konsantresi olarak da bilinir. Yani hem içerisindeki vitaminlerle, hem de doğallığıyla doktorun yolunu unutmak için birebir!

Şov yapıyor: Buğday çiminin faydaları

bugdaysirasifaydalari.blogspot.com.tr

İşte buğday çiminin bize şov yaptığı kısım faydaları. Çünkü o kadar çok ve o kadar önemli faydası var ki insan okudukça bugüne kadar neden bu şifalı sudan içmediğine hayıflanıyor.

Besin değeri olarak yarım çay bardağı buğday çimi suyu, 1,5 kilo yeşil yapraklı sebzeye eşittir. Yani besin değeri tüm sebze ve meyvelere göre çok daha fazladır.

İçeriğindeki %70 klorofil sayesinde gıdalardan alacağınız besin değerlerinin ve faydaların kat be kat fazlasını almanızı sağlar.

A, B, C, E vitaminleri, kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum içerir. Ayrıca B17 ile kanser hücreleriyle savaşır. Hatta kemoterapi gören hastalarda, buğday çimi suyu sayesinde kan değerlerinde düzelme olduğu da çeşitli araştırmalara dayanarak söylenir.

Alkali beslenme yazımızda bahsettiğimiz gibi kanın pH dengesini düzenleyerek kanın alkali olmasını sağlar. Kanda taşınan oksijen miktarının artmasına yardımcı olur.

Vücuda enerji verdiğinden daha az uykuyla daha aktif olursunuz.

Hem antioksidandır, hem anti-aging etkilidir.

Sindirimi destekler, gaz ve şişkinlik gibi sorunları giderir.

Diş sağlığını destekler.

Ve en önemli etkilerinden biri olarak; bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kolları sıvıyoruz: Buğday çimi suyu nasıl yapılır?

izlesene.com

- İlk olarak internetten veya aktardan buğday çimi tohumu, orta büyüklükte bir tepsi ve toprak temin edin.

- Tohumları ıslatın ve 8-10 saat suda bekletin.

- Tepsiye ilk olarak 2-3 parmak kalınlığında toprak dökün.

- Toprağın üstüne 8-10 saat ıslattığınız tohumları yerleştirin. Tohumlar, toprağın üstünü tamamen kapatacak şekilde yerleştirmelisiniz. Aralarının açık olmamalı.

- Tohumları toprağa yerleştirdikten sonra tohumların üstüne tekrar 2-3 parmak kalınlığında toprak koyun.

- Sabah ve akşam tepsideki tohumlarınızı orta miktarda sulayın.

- Çimler çıkmaya başlayıp 10-15 cm boya ulaşınca kesebilirsiniz. Eğer düzenli olarak buğday çimi tüketmek istiyorsanız ikinci bir tepsi hazırlamanızı ve böylece rutin olarak tüketmenizi tavsiye ederiz.

Bu noktadan sonra buğday çimi tüketmek için farklı yöntemler mevcut. İlk yöntem yemeklerinize ve salatalarınıza ekleyerek tüketebilirsiniz. İkinci yöntem, çim suyu sıkma makinesi alarak suyunu çıkarmaktır. Üçüncü yöntem ise blender. Mutfağınızdaki blender’ınıza buğday çimlerini ve biraz suyu koyarak çim suyunu elde edebilirsiniz. Blender ile bu işlemi yapacaksanız, içmeden önce bir tülbentten geçirip süzmeyi unutmayın.

Her şey kuralına uygun olmalı: Dikkat etmeniz gerekenler

thelifeco.com/tr

Buğday çimlerini direkt güneşe maruz bırakmamalı ve küflenmeye karşı her gün mutlaka kontrol etmelisiniz. Buğday alırken aşurelik buğday almamaya ve mümkünse organik buğday almaya da özen gösterin. Kullandığınız toprağı tekrar kullanmayın çünkü buğday, yetişirken topraktaki tüm besinleri alıyor. Her çimlendirmede mutlaka yeni toprak kullanın. Aksi tavsiye edilmedikçe günde yarım ya da 1 çay bardağı çim suyu içmelisiniz. Çimlerinizi kestikten sonra 7 güne kadar buzdolabında saklayabilirsiniz.

Unutmayın, buğday çimi direkt yenen bir bitki değildir, sıvı halde ya da salataya eklenerek tüketilir. O yüzden buğday çimi nasıl yapılır diye anlattık.

Şifa olsun!Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?