Propolis Nedir

Arı Poleninden Çok Daha Fazlası: Propolis

Favorilerime
Ekle

Doğadan gelenin, doğal olanın kıymetini bilmeye başladığımız son yılların en popülerlerinden biriyle daha karşınızdayız bugün: Propolis.

Belki bugüne kadar adını hiç duymadınız belki de adını çok duymanıza rağmen ne olduğunu tam olarak bilmiyorsunuz. Belki bir merak, bir cesaret aldınız bile ama evde öyle bir köşede duruyor, ne yapacağınızı, nasıl kullanacağınızı kestiremiyorsunuz.

Olabilir.

İşte bugün propolis nedir, faydaları nelerdir, nerelerde ve nasıl kullanılır bir bir anlatıyoruz. Aklınızda hiç soru işareti kalmasın, gönül rahatlığıyla faydalarından yararlanın.

İçindekiler

 • Propolis nedir?

Propolis, en basit tanımıyla arıların ürettiği doğal bir madde aslında.

Kovan hazırlanırken kovanın yalıtımı için bu maddeyi kullanan arılar, kovanın iç kısmının da temiz kalmasını yine propolis sayesinde sağlıyor, kovanı dışarıdan gelecek zararlı madde ve mikroorganizmalara karşı bu şekilde koruyorlar.

Sık sık arı poleniyle karıştırılsa da aslında arı poleninden oldukça farklı bir madde olan propolisin rengi de arının faydalandığı bitkiye farklılık gösterebiliyor ama genel olarak kahverengi tonlarında oluyor.

Peki, propolisin içinde neler bulunuyor? Propolis B1, B2, C ve E vitamini bakımından oldukça zengin bir madde olmakla kalmıyor, aynı zamanda demir, kalsiyum, magnezyum, çinko ve bakır gibi maddeleri de içinde barındırıyor.

 • Propolisin faydaları nedir?

 

 • Propolis, içindeki vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemimize ilaç gibi geliyor ve güçlendiriyor.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için de grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı vücudu koruyor, oluşmuş hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırıyor.
 • Diş eti iltihaplanmalarında, ağız içinde çıkan yaralarda hızlı bir iyileştirici etki yaratıyor.
 • Propolis, sadece diş eti iltihaplanmalarında değil, vücutta oluşan iltihaplı hastalıkların birçoğunda olumlu etkilerde bulunuyor. Bu sayede ülser, mide iltihaplanması gibi rahatsızlıkların da üstesinden gelmenize destek oluyor.
 • Hücreleri yenileme sürecini hızlandırması nedeniyle yaraların hızlıca kapanmasına yardım ediyor.
 • Tıpkı kovanı koruduğu gibi vücudu da koruyarak bakteri ve mantar nedeniyle oluşabilecek hastalıklara yakalanma riskini en aza indiriyor.
 • Ağız kenarları başta olmak üzere vücudun çeşitli yerlerinde oluşabilen uçukları tedavi edici özellikler gösteriyor.
 • Güçlü antioksidan özelliği sayesinde cilt sağlığına iyi geliyor, şampuana katılarak değerlendirildiğinde saç derisinin de sağlıklı olmasını sağlıyor.
 • Kulakta oluşan ağrı ve iltihaplanmaları iyileştirici etkilerde bulunuyor.
 • Son ve en önem verilen faydasıysa, propolis kansere yakalanma riskini azaltarak, C vitamini başta olmak üzere içindeki birçok yararlı bileşen sayesinde oluşmuş olan kanserli hücrelerin de büyüyüp çoğalmasını engelliyor.
 • Propolisin kanser üzerindeki etkisi nedir?

Propolisin faydalarını sıralarken kansere karşı vücudun yanında yer aldığından söz ettik, bunun nereden çıktığını da hemen anlatalım istedik.

Prof. Hui-Fen Liao ve bir grup onkologun yaptığı araştırmaya göre, propolisin etken maddelerinden biri caffeic acid penetil ester.

Adı bize oldukça karmaşık ve yabancı gelse de tanıyınca çok seveceğiniz bu etken madde, kanserli hücrelerin yayılma hızını düşürerek kanserin ilerlemesini engellemede oldukça büyük bir role sahip olabiliyor. Öyle ki, bilim insanlarının yaptığı bu araştırmada, kanser türüne göre farklılık gösterse de %47 ila 52 arası bir oranla hücrelerin büyüme hızının yavaşladığı görülüyor.

Bu araştırmayı destekleyen bir başka araştırmaysa şöyle: Belirli bir süre düzenli ve yetereli miktarda propolis kullanıldığında, vücudun farklı bölgelerinde oluşmuş olan tümörlerin büyüme hızı yavaşlıyor ve yine türünden türüne değişse de tümörlerin büyüme hızı yaklaşık ½47,5 oranında baskılanıyor.

Bunlar gibi propolis ile ilgili yapılan daha birçok araştırmaya göre propolisin sağlık konusundaki iddiası büyük anlayacağınız.

Önemli bir not: Biliyoruz siz yaparsınız ama biz yine de söylemeden geçmeyelim. Kanser gibi ciddi rahatsızlığı olanlar başta olmak üzere herkes, propolis de dahil herhangi bir ürünü tedavi amaçlı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalı ve doktorunun önerileri doğrultusunda hareket etmeli. Sağlığınızı ihmal etmeyin, kendiniz için iyi bir şey yapmak isterken vücudunuza bilmeden zarar vermeyin.

Unutmayın, herkesin bünyesi aynı maddeye birbirinden çok farklı reaksiyonlar gösterebiliyor. Aman diyelim.

 • Propolis nasıl kullanılır?

Propolis nedir ne değildir, faydaları nelerdir uzun uzun öğrendiğimize göre sıra geldi nereden alıp nasıl kullanacağınızı öğrenmeye.

Propolisi güvendiğiniz aktarlardan bulabilirsiniz. Kendisi, piyasada genelde iki şekilde bulunuyor, biri gördüğünüz küçük kahverengi parçalar şeklinde olan katı hali, diğeri de damla şeklinde olan sıvı hali.

Genel olarak damla şeklinde olanları tercih ediliyor. Çünkü propolis suda çözünen bir madde değil. Bu yüzden sıvı içinde çözünmüş halini almak, etkilerini görebilmeniz açısından önemli.

Nasıl kullanacağınıza gelirsek, diş eti ya da boğaz iltihaplanması gibi durumlardan şikayetçiyseniz propolis ile gargara yapabilirsiniz.

Eğer diğer faydalarından yararlanmak için tüketecekseniz bir çay bardağı kadar çayın içine 15 damlayı geçmeyecek şekilde ekleyerek içebilirsiniz.

Olur da katı propolis alırsanız onu da yine rendeleyip toz haline getirerek içeceklerinize ekleyebilirsiniz. Ancak dediğimiz gibi damla şeklinde olanları kullanmanız daha doğru olacaktır.

Son kez uyarımızı tekrarlayalım, propolis dahil herhangi bir ürünü tedavi amaçlı kullanmadan önce mutlaka ama mutlaka doktorunuza danışın. Özellikle, herhangi bir maddeye karşı alerjiniz ya da ciddi bir rahatsızlığınız varsa asla ama asla doktorunuzun önermediği hiçbir ürünü kullanmayın.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bir beslenme uzmanı ve/veya diyetisyene danışmadan hiçbir beslenme programını ya da diyeti uygulamamalısınız. Ciddi, kronik bir rahatsızlığı olanların kendi doktorlarına da danışmaları gerektiğini hatırlatalım.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

4

bestofwesd12 Ekim 2018 17:02
https://www.youtube.com/watch?v=7dkT7VFKei0 burdan seyredebilirsiniz...
Yanıtla
bestofwesd12 Ekim 2018 17:01
Merhaba, Ben amatör ve hobi olarak arı bakıyorum. 10-12 kovanım var butik olarak kısıtlı miktarda propolis tentürü yani sıvı propolis üretiyorum. isteyen olursa temin edebilirim. veya sizler kendiniz propolis extratı yapmak isterseniz youtube da videosunu koydum ve detaylı açıkladım , saygılarımla...
Yanıtla
bayanx23 Mart 2017 18:42
PROPOLİS MÜTHİŞ BİR ÜRÜNDÜR. ANNEM 66 YAŞINDA 1 SENE BOYUNCA KULLANDI. MİDESİNDE AŞIRI GASTRİT VARDI İLAÇ KULLANMASI GEREKİYORDU. İLAÇ YERİNE PROPOLİS KULLANDI ..ŞİMDİ İSTEDİĞİ YEMEĞİ YİYOR.ACI EKŞİ VS.. PAMUK GİBİ OLAN SAÇLARININ %25-30 U SİYAHLADI..SIRTINDA KAŞINTI VARDI SANIRIM ALERJİK Bİ DURUM..TAMAMEN GEÇTİ. BEN 8-9 AYDIR KULLANIYORUM..İLK GÖRDÜĞÜM ETKİ KADINLIK HORMONUNU DESTEKLEDİĞİ İÇİN REGLİ ARTIRDI. NORMALE DÖNDÜRDÜ..HEM DE İLK AY..İKİNCİ OLARAK YAĞ YAKIMINI HIZLANDIRDIĞI METOBOLİZMAYI DENGELEDİĞİ İÇİN KİLO VERDİRDİ..ÜSTELİK YEMEKTEN KISMADAN..YİYEREK..EN ÖNEMLİSİ DE KANSERDEN KORUMASI TEDAVİ ETMESİ YAYILIMINI ENGELLEMESİ….PROPOLİS ASRIN MUCİZESİ..ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER..1- ORGANİK SERTİFİKALI OLMALI (KONTROLSÜZ, İÇİNDE KALINTI OLAN ÜRÜNLERİ SAKIN ALMAYIN ORGANİK SERTİFİKASI OLANLARI TERCİH EDİN YOKSA PROPOLİS YERİNE ZEHİR İÇERSİNİZ) 2- SU BAZLI OLMASINA DİKKAT EDİN..3- ARI ÜRÜNLERİNE ALERJİNİZ OLUP OLMADIĞINI KONTROL ETTİRİN..
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?