leipzig-mekanlari

Yolu Leipzig'e Düşen Herkesin Mutlaka Gitmesi Gereken 6 Nefis Mekan

Favorilerime
Ekle

Almanya'nın Saksonya eyaletine bağlı küçük ama aynı zamanda büyük bir sanat merkezi olan Leipzig'deyiz bu sefer. 59.000'lik nüfusu ile Leipzig, Berlin'den yaklaşık 2-3 saatte uzaklıkta. Bir hafta sonu kaçamağı hatta günübirlik için bile gitmeye uygun bir yer.

16. yüzyıldan itibaren kültürel alanda yaşanan gelişmelerle kent bu alanda öncü bir konuma gelmiştir. Ticaret, fuar, üniversite, kitap, kültür ve sanatla beraber anılmaktadır. Köklü bir tarihe olan bu şehirde bir sürü ilkler de vardır. Basım yayın matbaa alanında öncü olan şehirde dünyannın ilk kitabı ve ilk günlük gazetesi basılmıştır. Ayrıca ilk ruh bilim laboratuvarı da bu şehirdedir.

Bunlarla yetinmeyen Leipzig, klasik müzik denilince akla gelen Johann Sebastian Bach'ın da memleketidir. Goethe'nin Faust eserini yazdığı yerdir ayrıca. Hatta sizi daha fazla bekletmeden Faust'un bir çok bölümünü yazdığı hala günümüzde de gidebileceğinizi mekanı tanıtalım. Bu küçük ama dolu şehirde yeme içme alanında da oldukça güzel alternatifler var.

Kısa bir kaçamak için Leipzig'de gidebileceğiniz mekanları sizler için derledik.Keyifli ve lezzetli zamanlar.

Auerbachs Keller

Listenin en gözdesi. 15.yy'dan beri varlığını korumayı başarmış, tarihinde sayısız insanı ağırlamakla beraber edebiyatın en önemli isimlerinden biri olan Johann Wolfgang von Goethe'nin müdavimi olduğu hatta meşhur "Faust" eserinin bir bölümünü yazdığı ve buradan ilham aldığı yerdir burası. Faust’un birinci bölümünde, Mephistopheles ve Faust içki varilinin üzerine çıkmadan önce öğrencilerle burada içiyor. Şu an Goethezimmer (Goethe odası) olarak adlandırılan yerde bir ağaç gövdesine resmedilmiş ve yazara da tam olarak burada ilham geldiği bilinilmektedir. Bir pasaj içinde yer alan bu yere mutlaka gelmelisiniz.

Pasaj girişinde sizi Faust'tan sahneler karşılıyor heykeller ile. Merdivenlerle aşağı indiğinizde 2 yer görüyorsunuz. Restoran kısmı ve şarap tavernası olarak anılan yeri. İlk kısımda geleneksel Saksonya mutfağından lezzetler tadabilirsiniz. İkinci kısım ise asıl en eski olan yer. Burası ise sadece özel günler, davetler kutlamalar için açılan kısım. 4 farklı odacıktan oluşuyor. Hepsi farklı isimlerde ve muhteşem freskleri ile görsel bir şölen yaşatıyor. Böyle bir yerin fiyatı da tabi ki oldukça pahalı. Salatalar, sebze yemekleri yaklaşık 15-20 euro civarı et içeren ana yemekler de 30 euro civarı. Ama buraya kadar gelmişken restoran kısmında kendinizi şımartıp burada bir öğününüzü geçirin derim. Geleneksel yemekler dışında dünya mutfağından da seçkiler bulabileceğiniz şahane bir yer burası. Es geçmeyin lütfen.

Adres: Mädler-Passage Grimmaische Str. 2-4, 04109 Leipzig, Almanya Telefon:+49 341 216100

Zum Arabishchen Coffe Baum

cofee-baum

Listenin ikincisi ve yine çok önemlilerinden birine geldi sıra. Avrupa kıtasının ikinci, Almanya'da açılan "Arap Kahve Ağacı" ismiyle anılan ilk kahvehanesi özelliğini taşıyor burası. Bizim bildiğimiz kahvehane değil tabii ki. 4 kattan oluşan bu yer hala günümüzde Leipzig'in en meşhur en kaliteli yerleri arasında gösterilmektedir. Müze, alışveriş ve kafe kısmından oluşmaktadır.Katlar odalardan oluşmakta ve kahvenin tarihi ile ilgili bilgiler ve görseller içermektedir. Ücretsiz şekilde müzesini gezebilirsiniz. Çıkarken de dokusunu korumuş gösterişten uzak ama şık Kafesinde güzel bir kahve içip tatlınızı yemelisiniz. Ben oraya özgü "Coffe Baum Spesiyal" kahvesinden içtim. Sıcak ve soğuk olarak servis edilen içeceği oldukça çok beğendim kahve sevmeyen biri olarak. İçerisinde kahve,süt,muz ve çikolata bulunuyordu. Sıcak olarak tercih ettiğim kahvenin yanında yine Leipzig'e özgü bir minik turta şeklinde olan leipziger lerchen tercih ettim ve çok sevdim. Buraya da uğramadan buradan dönmeyin sakın.

Adres: Kleine Fleischergasse 4, 04109 Leipzig, Almanya

Zill's Tunnel

zills-tunnel

Leipzig'in popüler restoranlarından biri olan burası hem yerellerin hem de gelen insanların merak edip uğradığı bir yer. Dar bir sokakta yer alan bu yerin hem dışarıda hem içeride yeri bulunmaktadır. Hava güzelse dışarıda oturup dar sokakta gelen geçeni izlerken gelen akordeon sanatçılarını dinlemenizi tavsiye ederim. Burada da geleneksel Saksonya yemeklerini tercih edebilirsiniz. Sirke, baharatlar ve otlarla marine edilip pişirilmiş sığır eti yanında kırmızı lahana ve patates ile servis edilen "Sauerbraten" tercih ediyorum ben. Oldukça lezzetli. Fiyatları normalin biraz üstünde.

Adres: Barfußgässchen 9, 04109 Leipzig, Almanya

Kartoffelhaus No1

kartoffelhaus

Patates evi olarak adlandırılan bu yer 1996 yılından bu yana varlığını sürdürmektedir. Berlin'de de bir şubesi olan bu yerde her şey patates üzerine kurulu. Çorbadan salataya ana yemeğe kadar her şey genel olarak patatesten. Menüde kısıtlı olarak farklı yemekler de bulunuyor. Alkollü alkolsüz içecek bulunan bu yerde atıştırmalık tercih edebilirsiniz

Oraya özgü yaptıkları patates, kumpiri andırıyor. Fakat burada sıcak servis ediliyor. 15-20 çeşit hali var. Sebzeli, mantarlı, etli, tavuklu gibi. Ben mantarlı ve tavuklu olanı tercih ettim. Beğendim. Fakat kumpirden alıştığımız için benim için yavan kaldı. Daha fazla malzeme olmalıydı. Ama farklı seçenekler yanında içecekle güzel bir öğleden sonra atıştırmalığı olabilir.

Adres: Barfußgäßchen 12, 04109 Leipzig, Almanya

Prime Burger

prime-burger

Biraz da geleneksel yerden çıkıp fast food yiyelim ama aynı zamanda güzel olsun derseniz burası tam size göre. Sokak lezzeti konseptiyle yola çıkılan bu yer grill bar olarak geçiyor. Hamburgerleri ve değişik soslu ve garnitürlü kızartmaları meşhur.

Aktif karbon kullanılarak yapılan son zamanlarda burada da gitgide popülerleşen siyah ekmekle yapılan "WM-BURGER" muhteşemdi. Sıcak cheddar peyniri, domates,kırmızı soğan ve sosların uyumuyla et muhteşemdi. Sürekli olan bir hamburger mi yoksa menüde kısa süreli mi vardı emin değilim. Ayrıca elma kızartmasıyla, barbekü soslu hindili patates kızartması buranın en sevilen ve değişik spesiyallerinden.

Adres: Große Fleischergasse 4, 04109 Leipzig, Almanya

Frittz

tripadvisor

tripadvisor

Gelelim listenin son mekanına . Burası da patatesle ilgili. Patates burada çok seviliyor her hali ile. Frittz'de birbirinden lezzetli soslu patates kızartmaları var. Burada oldukça popüler. Ye kalk yapabileceğin gibi eline alıp sokaklarda patatesinle de dolaşabilirsin. Tatlı patates kızartması, biftek soslu patates kızartması, acılı peynirli patates kızartması, vanilya soslu ve Hint soslu gibi değişik soslu patatesler bulunmaktadır. 5-8 euro olan bu kızartmalardan denemelisin.

Adres: Hainstraße 21-23, 04109 Leipzig, Almanya


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?