Buharda Kuşkonmazlı Limonlu Somon Tarifi

Şaşırtıcı Faydalarından Nasıl Pişirildiğine: Kuşkonmaz

Favorilerime
Ekle

Her ne kadar Türk mutfağından biraz uzak kalsa da kuşkonmaz, dünyanın birçok yerinde yetiştirilen bir bitki. Şık ziyafetlerden aile yemeklerine kadar her alanda kendini gösterir. Yemeklerde kullanılmasının yanında süs çiçeği olarak da yetiştirilen kuşkonmaz türleri, ev dekorasyonlarında ferah ve şık bir hava yaratmak isteyenler tarafından sıklıkla tercih edilir.

İçindekiler

 • Kuşkonmaz nedir?

kuskonmaz-nedir-faydalari-shutter-12

Kuşkonmaz, birçok türü bulunan ve geniş kullanım alanıyla her an karşımıza çıkabilen bir bitki türüdür. Kuşkonmaz bitkisi sebze olarak kullanılabilir ve farklı yemeklerde kendine yer bulur. Süs bitkisi olarak da kullanılan kuşkonmaz, ince ve zarif yapraklarıyla yaşam alanlarına estetik bir hava katar. Eski uygarlıklardan beri hayatımızın bir köşesinde kendini gösterir. Dünyada en çok Fransa, İtalya, Çin ve Amerika; Türkiye’de ise Silivri kuşkonmaz yetiştiriciliğinin öne çıktığı yerlerdir.

 • Kuşkonmazın faydaları nelerdir?

 • Kuşkonmaz, romatizma ve kemik rahatsızlıklarıyla mücadelede en sık önerilen doğal ilaçlar arasındadır.
 • Hem lezzetiyle hem de güzelliğiyle birçok kişinin kalbinde yer edinen kuşkonmaz, yüksek oranda potasyum içermesi sayesinde kalp hastalıklarına iyi gelir.
 • Mideyi rahatlatmasının yanında sindirim sistemini de güçlendirmesi bakımından hazımsızlığı azaltır.
 • Hamilelerin alması gereken besinlerden biri de folattır. Kuşkonmaz, folat değeri bakımından daha sağlıklı bir gebelik dönemi için önemlidir.
 • Sağladığı tokluk hissi, kilo vermek isteyenler için kuşkonmazı eşsiz bir seçenek haline getir. Hayalinizdeki vücuda kavuşmanızda en büyük yardımcılarınızdan biri olur.
 • Kuşkonmazın kan şekerinin kontrolünde de büyük etkisi vardır.
 • Diyabet hastalığı riskini ve etkilerini azaltır.
  • Kuşkonmaz nasıl yetiştirilir?

  kuskonmaz-nasil-yetistirilir-shutter-14

  Farklı toprak türlerine karşı uyum gösterebilse de kumlu ve hafif kireçli topraklar kuşkonmaz bitkisinin yetiştiriciliği için en uygun topraklardır. Asitli toprakları sevmeyen bitkinin sulaması konusunda dikkat edilmesi gerekir. Aşırı sulamalar çeşitli hastalıklara ve kurumalara yol açabilir. Az miktarda su ile sık sık sulamak en iyisidir. Yazların kurak olduğu bölgelerde sulama genellikle yağmurlama şeklinde yapılır. Gübreleme konusunda farklı çeşitler, zamansal olarak sırasıyla kullanılır ve düzenli olarak gübrelemek verimin artmasını sağlar. Ayrıca toprakta oluşacak zararlı bitkiler de olabildiğince ortadan kaldırılmalıdır. İlk iki yıl ürün vermeyen bitki, üçüncü yılının ilkbaharında hasat edilir.

  Evlerde süs olarak kullanılan kuşkonmaz çiçeğinin yetiştirilmesi biraz daha kolaydır. Aşırı soğuk ya da sıcak sevmeyen bitki, direkt olarak da gün ışığı almamalıdır. Sıcak günlerde günde en az 2 kez su ister. Suyun bütün toprağa ulaşması gerekir. Tabakta biriken su ise her gün dökülmelidir. Bunun yanında 3 yılda bir toprağı değiştirilmelidir.

  İklim konusunda seçici olmadığı için dünyanın birçok yerinde yetiştirilebilir.

  • Kuşkonmaz nasıl yenilir, tüketilir?

  Hollandez Soslu Kuşkonmaz Tarifi

  Hollandez Soslu Kuşkonmaz Tarifi

  Kuşkonmazın üst kısmındaki sert bölüm sıyrılır ve yumuşak kısım yemeye hazırlanır. Çok fazla pişirilmemesi gereken bitki, çiğ yenebileceği gibi haşlama, kızartma, buharda pişirme gibi birçok yöntemle de sofralara misafir olabilir.

  "Kuşkonmaz nasıl pişirilir?" diyenleri şu içeriğimize, kuşkonmazla yapılan yemek tarifleri arayanları ise şu listemize bekleriz.

  Afiyet olsun.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?