http://theinstapic.com/tag/kuzug%C3%B6be%C4%9Fi | theinstapic

Görüntüsüyle Şaşırtan, Faydalarıyla Kendine Hayran Bırakan Lezzet: Kuzu Göbeği Mantarı

Favorilerime
Ekle

Salatasından kavurmasına, güveçte pişeninden kremayla muhteşem uyumu yakalayanına... Mantar, mutfaklarımızın, yemek tariflerimizin vazgeçilmez lezzetlerinden ama bildiğiniz gibi kendisi aynı zamanda en dikkat edilerek tüketilmesi gereken yiyeceklerden biri.

İmparator mantarından kuzu göbeği mantarına, öyle de çok çeşidi var ki insan öğrenince şaşırmadan edemiyor, hangileri yenebilir hangileri tehlikelidir tereddütte kalıyor. Bakınız: Türkiye’de Yenilebilir ve Yetiştirilebilir Mantar Çeşitleri

Bugün de tam böyle bir lezzetle, tezgahta görseniz "Bu nasıl bir mantar" diye düşünmeden edemeyeceğiniz, tanıdıkça ise çok seveceğiniz bir mantar çeşidiyle tanıştırmak istiyoruz sizi: Kuzu göbeği mantarıyla!

Kendisi görüntüsüyle ilk kez gören herkesi şaşırtacak kadar farklı, kendine has lezzeti, kırmızı etle yarışır proteini ve birçok faydasıyla hayran olunası kadar nefis bir yiyecek.

Buyursunlar, kuzu göbeği mantarı nedir, faydaları nelerdir öğrenmenizin, kuzu göbeği mantarı nasıl pişirilir, nasıl kullanılır keşfetmenizin şimdi tam zamanı!

Kuzu göbeği mantarı nedir?

Kuzu göbeği mantarı, "morchellaceae" olarak anılan bir familyanın en ilginç üyelerinden biri. Kendisi kuzu göbeği mantarı dışında morel mantarı, höbelen mantarı ve döbelen mantarı gibi isimlerle de anılabiliyor. Ülkemizde en çok Ege, Akdeniz ve Karadeniz'in kıyı bölgelerinde; çam, akçaağaç, kayın, fındık gibi ağaçların altında yetişiyor.

İlkbahar aylarında toplanıp tezgahlarda sergilenmeye başlanan kuzu göbeği mantarları, krem ve kahverengi tonlarındaki rengi, bal peteğine benzeyen şapkalı kısmı ve içi boş silindir sapları ile diğer mantarlardan kolayca ayrılabiliyor. Nadir bulunan mantarlar arasında gösterildiğinden ve besin değeri çok yüksek olduğundan ekonomik değerinin de bir hayli fazla olduğu biliniyor.

Dünya üzerinde ise en çok Fransız mutfağı yemeklerinde kullanılması ile bilinen kuzu göbeği mantarı, faydaları kırmızı etle yarışır düzeyde olduğu için halk arasında "şifalı mantar" olarak da anılıyor. Yenebilir mantarlar arasında yer alsa da elbette onu güvenilir yerlerden temin etmek ve asla pişirmeden yememek gerekiyor. Peki

Kuzu göbeği mantarının faydaları nelerdir?

Kuzu göbeği mantarını kısaca tanıdığımıza göre geçelim bizi en çok ilgilendiren kısımlardan birine, yani kuzu göbeği mantarının faydalarına... Buyursunlar, kuzu göbeği mantarı ne işe yarıyor birlikte öğrenelim.

Vitamin ve mineraller bakımından çok zengin olan kuzu göbeği mantarı, vücuda protein sağlama konusunda da oldukça iddialı

 • 1 adet kuzu göbeği mantarının neredeyse 1 kilogram kırmızı etten alacağınız proteine dek protein içerdiği söyleniyor. Proteinin yanı sıra içinde bolca B1,B2 ve C vitaminleri ve kalsiyum, potasyum, sodyum,çinko mineralleri de bulunuyor.
 • Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

 • Tüm bu içindeki maddeler sayesinde antioksidan özellikler taşıyan kuzu göbeği mantarı, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
 • Beynin sağlıkla çalışmasına destek oluyor

 • Bu özelliği sayesinde vücutta zihin açıcı bir etkisi bulunuyor.
 • Kansızlığa iyi geliyor

 • Vücutta demir eksikliğine bağlı olarak oluşan kansızlık, yani anemi problemine çözüm oluyor.
 • Vücudun hastalıklara karşı direncini artırıyor

 • Güçlü antioksidan özellikleri sayesinde sadece grip, nezle gibi hastalıklara karşı değil birçok kanser türüne karşı da vücudu koruyor.
 • Kan şekerinin dengelenmesine destek oluyor

 • Kuzu göbeği mantarı bu özelliği sayesinde diyabete iyi geliyor.
 • Kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde sürmesini sağlıyor

 • Bu sayede kalp ve damar sağlığını da koruyor, kalp krizi, felç, damar tıkanıklığı gibi çeşitli kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudumuzun yanında yer alıyor.
 • Göz sağlığını koruyor

 • Özellikle ileri yaşlarda kendini gösteren katarakt problemi başta olmak üzere birçok soruna karşı göz sağlığını da koruduğu biliniyor.
 • Kuzu göbeği mantarı nasıl pişirilir, nasıl kullanılır?

  Kuzu göbeği mantarını ilkbahar aylarında semt pazarlarında, büyük marketlerde kolayca bulabilirsiniz. Gerçek ve tehlikesiz olduğundan emin olduğunuz kuzu göbeği mantarlarını temin ettikten sonra nasıl pişireceğinize karar vermeniz de önemli.

  Eğer aldığınız mantarlar çok sert ise öncesinde suda haşlama işleminden geçirebilir, ardından sotelemeyi seçebilirsiniz. Eğer mantarlarınız çok sert değilse doğrudan soteleyerek de değerlendirebilirsiniz. Kuzu göbeği mantarının dünyada en çok tüketilen şekillerinden biri de onu buharda, yavaş yavaş pişirmektir aklınızda bulunsun.

  Sotelediğiniz ya da buharda pişirdiğiniz mantarları doğrudan yiyebileceğiniz ya da garnitür olarak değerlendirebileceğiniz gibi isterseniz börek gibi farklı hamur işlerinin içine de dahil edebilirsiniz.

  Eğer "Ben fırında kaşarlı mantar yapmak istiyorum" derseniz kuzu göbeği mantarının bunun için hiç uygun olmayacağını da söylememiz gerekir ne yazık ki. Kuzu göbeği mantarını fırında ya da mangalda pişirmemeniz çok daha iyi olacaktır.

  Kuzu göbeği mantarının zararları nelerdir?

  Kuzu göbeği mantarının bilinen ciddi bir zararı bulunmuyor, ancak tabii ki her mantarda olduğu gibi bu mantarı yemeden önce de dikkat etmeniz gereken önemli konular bulunuyor. Öncelikle mantar ve benzeri ürünlere alerjiniz olmadığından emin olmanız gerekiyor. Aldığınız kuzu göbeği mantarının mutlaka zehirsiz, gerçek bir kuzu göbeği mantarı olduğundan da emin olmanız hayati önem taşıyor.

  Kuzu göbeği mantarı faydaları güçlü bir mantar türü olduğundan fazla tüketmemek gerekiyor. Aşırı tüketilmesi durumunda protein başta olmak üzere birçok yararlı madde ve etki vücudunuza aşırı geleceğinden mide ağrısından bulantı ve kusmalara kadar birçok yan etkiyle karşılaşabilirsiniz, aman diyelim.

  Siz siz olun, mantar gibi tehlikeli olma ihtimali yüksek yiyecekleri tüketmeden önce mutlaka bu işin uzmanı kişilere danışın, eğer ciddi bir rahatsızlığınız, düzenli olarak kullanmanız gereken ilaçlar varsa doktorunuza da danışmayı unutmayın ve onların söylediklerinin aksi bir davranışta bulunmayın, bizden uyarması.

  Kuzu göbeği mantarı nasıl yetiştirilir?

  youtube

  youtube

  Kuzu göbeği mantarını tüm yönleriyle tanıdık ama sizin aklınızda bir de "Kuzu göbeği mantarı nasıl yetiştirilir?" sorusu oluşmuş olabilir. Yetiştirilmesi zor bir bitki olması kuzu göbeği mantarının diğer mantarlardan daha pahalı olmasının en önemli sebeplerinden biri.

  Öncelikle kuzu göbeği mantarını tohumdan yetiştirmek için belirli ağaçların çevrenizde olması ve tohumları bu ağaçların dibine eklemiz gerekiyor. Özellikle karaçam ağaçlarının dibinde yetiştirilmesi öneriliyor.

  Tohumları bu ağaçların dibine ekmek de yeterli olmuyor tabii. Ekimden önce toprağı yabani otlardan tamamen arındırmış olmanız da sağlıklı yetişebilmeleri için önemli.

  Aynı şekilde toprağı alçı, odun külü gibi farklı malzemelerle de karıştırmanız ve zenginleştirmeniz gerekiyor. Ortam sıcaklığının da 15 ila 20 santigrat derece arasında olması önemli.

  Ekim için en ideal zamanların ise sonbahar ya da yaz sonu olduğu biliniyor.

  Sözün kısası, kuzu göbeği mantarını yetiştirmek çok emek ve özen gerektiren bir işlem olduğundan evde yetiştirmeniz pek mümkün değil. Siz, siz olun mantar gibi zehirleyici etkileri olabilecek yiyecekleri evde, konuya çok da hakim olmadan yetiştirmeye çalışmayın. İşi uzmanlarına bırakın ve tüketmek istediğinizde yine güvenilir insanlardan, kurumlardan kuzu göbeği mantarınızı temin edin.  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?