kayisi-receli-yeni

En İyisini Yapmak İçin: Kayısı Reçelinin Püf Noktaları

Favorilerime
Ekle

Yılın dört gözle beklediğimiz, iple çektiğimiz zamanları geldi! Yaz aylarının güzelliklerini sofralarımızda ağırlamaya başladık bile. Mevsimin en nefis meyvelerinden biri de dalında tatlı tatlı kızarmış kayısılar... Hem lezzetleriyle hem de say say bitmeyen faydalarıyla kayısıların lezzeti diğer mevsimlere farklı yöntemlerle taşınıyor. Kurutuluyor, kompostosu yapılıyor. En nefisi de reçeli hazırlanıp dilenen zamanda afiyetle tüketiliyor.

Kayısıların zamanı bitmeden onlardan şahane reçeller yapmak için kollarımızı sıvayalım hadi. Tüm detaylarıyla karşınızda kayısı reçelinin püf noktaları!

Kayısı reçelinin püf noktaları

kayisi-recelinin-puf-noktalari

Kayısı reçelinin en mühim püf noktalarının başında kayısı seçimi geliyor. Tezgahlarda gözümüze çeşit çeşit kayısılar karşılıyor. Bunların arasında reçel için en uygunlarının başında alyanak ve şekerpare olarak tabir edilen kayısı çeşitleri geliyor. Sert ve hafif ekşimsi kayısılar kullandığınız zaman reçelleriniz tam istediğini kıvamda ve lezzette olmayabilir, bu tarz kayısılardan reçel yaparken daha fazla şeker ilave etmeniz gerekebilir. Çok olmuş ve yumuşacık kayısılar da reçelden beklediğiniz o nefis kıvamı vermeyebilir. Bu tarz kayısılar daha çok kayısı marmeladı yapımı için uygun oluyor.

kayisi-recelinin-puf-noktalari-1

Nefis tazecik kayısılarınız elinizdeyse güzelce yıkayıp toz, kir ve saplarından arındırın. Kayısılarınız minik boyutlardaysa çekirdeklerini çıkarıp iki yarım parça olarak bırakabilirsiniz. Daha büyüklerse bıçak yardımıyla keserek daha küçük boyutlara getirebilirsiniz.

kayisi-recelinin-puf-noktalari-2

1 kg kayısı için 3 su bardağı kadar şeker tam kıvamında ve nefis olması için yeterli olacaktır. Kayısınız ekşi ve sertse bu miktarı biraz daha arttırarak reçelinizi yapabilirsiniz. Buradaki en mühim püf nokta kayısıları en az bir gece şekerle dinlendirmek. Bu sayede şeker eriyip kayısılarla beraber sulu bir hale gelecektir. Ekstra su ilavesi olmadan pişirmenizi sağlar.

kayisi-recelinin-puf-noktalari-3

Ertesi gün tencerenizi ocağa alın ve pişirmeye başlayın. Eğer gerekiyorsa içerisine 1 su bardağı kadar da su ilave edebilirsiniz. Ocaktan almadan 5 dakika önce içerisine limon suyu ya da limon tuzu ilave edip 5 dakika kadar kaynatın. Daha uzun süre kaynatmayın çünkü lezzetinde hafif ekşimeler olabilir ya da kıvamı çok koyulaşabilir. Bu da reçelin en mühim noktalarından biri. Bir diğer püf noktası ise ocaktan aldıktan sonra reçelinize mutlaka 1 tatlı kaşığı tereyağı ilave etmek. Bu sayede reçeliniz hem rengini koruyor hem de daha uzun süre bozulmadan dayanıyor.

kayisi-receli-yeni

Reçeliniz ilk sıcağını attıktan sonra strelize edilmiş cam kavanozlara alıp sıkıca kapatıp ters çevirin. Kavanozun içerisinde soğuduktan sonra serin ve kuru bir yere kaldırın. Reçelleriniz afiyetle tüketilmeye hazır!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?