Un Helvasının Topaklanmaması İçin Ne Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Helva tarifi denince akla ilk irmik, arkasından da hemen un helvası gelir. O nefis dokusuyla, damakta nefis bir lezzet bırakan tatlılığıyla, çayla, dondurmayla afiyetle yenendir. Üstelik çok az malzeme kullanarak nasıl da nefis tariflerin ortaya çıktığının da kanıtı gibidir kendileri. Un helvasının en önemli aşaması da ununu kavurmak ve ardından şerbetle buluşturmak pek tabi. Ancak tam da bu aşamasında birçoğumuz problem yaşıyor, un helvamızı istediğimiz kıvamda yapamıyoruz.

Bu ufak püf noktaları sayesinde un helvanızın topaklanmasını engelliyoruz. İster sütlü un helvası yapın, isterseniz de klasik bir un helvası bu püf noktaları çokça işinize yarayacak. Buyurmaz mıydınız?

Un helvasının topaklanmaması için ne yapılır?

un-helvasi-yaparken-unun-topaklanmamasi-icin1

Un helvasının ilk ve en önemli aşaması yağı eriterek başlıyor. Yağınız henüz çok sıcak olmadan kavurma işlemine başlamanız gerekiyor. Yağınızı eritirken diğer yandan ununuzu bir kabın içerisinde güzelce eleyin. Birkaç kez elemeniz un topaklarını engellemenize yardımcı olacaktır. Hafif sıcak haldeki yağa unu azar azar ilave ederek, bir yandan da hızlı hızlı karıştırmaya başlayın.

un-helvasi-yaparken-unun-topaklanmamasi-icin2

Unu eledikçe hızlı hızlı karıştırırsanız ununuz tereyağının içerisinde topak yapmadan nefis bir şekilde kavrulmaya başlayacaktır. Bu tarifin en önemli püf noktası çok yüksek olmayan, orta kısık ateşte, unu sabırla ağır ağır kavurmaktan geçiyor. Ununuzu ne kadar uzun süre kavurursanız lezzeti o kadar nefis olacaktır.

un-helvasi-yaparken-unun-topaklanmamasi-icin3

Sıra geldi en önemli ikinci püf noktasına. Şekerli şerbetini ilave ederken de un da topaklanma problemi yaşanabiliyor. Bu nedenle şerbetin çok sıcak ya da soğuk olmamasına özen gösterin. Aksi takdirde şerbet una tam yedirilmeyecektir. Kesilmeler ve topaklanmalar oluşabilir. Bu aşamada da şerbeti azar azar ilave etmeye özen gösterin mutlaka.

un-helvasi-yaparken-unun-topaklanmamasi-icin4

Bundan sonrası ise bolca kavurmaya bakıyor. Şerbet unla tamamen bütünleştiğinde herhangi bir topaklanma riski kalmıyor. Kıvamını güzelleştirmek için bu aşamada uzun uzun kavurun. İçine de dilerseniz ceviz, fındık, fıstık gibi yemişler ilave edin.

un-helvasi-yaparken-unun-topaklanmamasi-icin5

Ve helvanız hazır! Dilediğiniz biçimde servis edebilirsiniz. Üzerini süsleyerek, biraz da tarçın ekleyerek servis edebilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık diyoruz!Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Zekiye ''Bodgener6 Temmuz 2020 3:11
Olcu koymamıssınız.. Ne kadar un, ne kadar yag, ne kadar seker ve su.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?