Merak Konusu: Konserveler ve Reçelleri Nerede ve Nasıl Saklanmalı?

yemek.com
Cemre Özgüzel
Boyum ocağa yetişmeden yemek yapmaya başlamışım. Hala yetişmiyor.
Cemre Özgüzel
254559 takipçi1327 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Mart 30
Zeynep Çetin
Mart 31
Filiz BadgeAdvertisement
4
Filiz Makarna
Haziran 26, 2020
10 dakika
Duygu Arslan
Mart 9, 2020

Yaz ayları geldiğinde biberlerimizden nefis konserveler yapıyoruz, çeşit çeşit reçeller hazırlıyoruz. Salçalarımız, mis kokulu domates soslarımız kavanozlanıyor. Peki bu kavanozlama işlemini yaparken onları nerede ve ne şekilde saklamalıyız dersiniz? Özellikle çok uzun süre dayanmalarını istediğimiz ürünler için bu püf noktalarını bilmek mutlaka şart. Saklama kısmı konserveleri hazırlamak kadar önemli! Hadi kolları sıvayın. Kışlık konserverlerinizi hazırlarken bu aşamalara mutlaka çok dikkat edin.

Konserveler nerede ve nasıl saklanmalı?

recel-kavanoza-sicak-mi-soguk-mu-konur2

Reçel saklamak istiyoruz, bezelye, patlıcan gibi nefis sebzelerin konseverlerini hazırlamak istiyoruz. İlk yapacağımız şey mutlaka ama mutlaka cam kavanozlar kullanmak. Bu kavanozları steril hale getirmek ise en önemli aşamalardan biri. Steril hale getirmek için cam kavanozlarınızı tencerede kaynayan bir suyun içerisine yerleştirip bir süre bekletebilirsiniz. Sıcak suyun içerisinde iyice temizlenecektir. Hemen ardından çıkarıp soğumaları için temiz bir havlunun üzerine alın. Kavanozlarınız oda sıcaklığına gelsin, tertemiz olsunlar.

ohiothoughtsblog.blogspot.com

ohiothoughtsblog.blogspot.com

Gelelim ikinci aşamaya... Konserve ve reçellerinizin çok uzun süre dayanmaları için vakumlanmaları gerekiyor. Yani hava ile temaslarının kesilmesi gerekiyor. Peki ama bunu ev şartlarında nasıl yapmamız gerekiyor? Özellikle reçellerinizi hazırlarken, reçelin ilk sıcağının geçmesini bekleyin. Ardından steril edilmiş kavanozlara pay edip kapaklarını sıkıca kapatın. Ters çevirip oda sıcaklığında soğutun. Aynı durum diğer konserveler için de geçerli. Bu sayede kavanozlar vakumlanacak ve içlerindeki ürünler daha uzun süre dayanacaktır.

kavanozda-domates-kurusu

Saklama aşamasında ise kavanozları elinizden geldiğince kuru, serin ve hava almayan ortamlarda saklamaya çalışın. Bu mutfaklardaki dolaplarınızın içleri olabilir, varsa kilerleriniz olabilir. Kapağını açtığınız ürünleri de buzdolabında saklayabilirsiniz. Bu önerilerimize mutlaka dikkat edin, emeklerinizin keyfini uzunca süreler doya doya sürün. Şimdiden ellerinize sağlık!

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?