limon-otunun-faydalari-nelerdir-2021

Doğal Bir Stres Savar Olarak Anılan Limon Otunun Merak Uyandıran Faydaları ve Kullanımı

Favorilerime
Ekle

Yaprakları adeta limon gibi kokuyor, o mis gibi kokusunun ardında birçok fayda barındırıyor. Bugün halk arasında oğul otu, melisa otu gibi isimlerle de anılan limon otunu tüm yönleriyle tanıma zamanı!

Limon otunun faydaları nelerdir öğrenince hem şaşıracak hem de bu etkilerinden yararlanabilmek için en yakın zamanda denemek isteyeceksiniz. Zira kendisi içeriğindeki yararlı maddeler sayesinde vücuda neredeyse tepeden tırnağa olumlu etkilerde bulunuyor. Ancak onu nasıl kullanabileceğinizi de bilmeli, sizin için olası bir yan etkisi, zararı var mı öğrenmelisiniz.

İşte tüm bunlar için limon otu nedir, faydaları nelerdir, nasıl kullanılır, limon otunun zararı var mıdır anlatmaya başlıyoruz, toplanın!

Limon otu nedir?

limon-otu-nedir-2021

Yaprakları naneye benzediği için limon nanesi olarak da anılan limon otu, başta Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü yerler olmak üzere hem dünyada hem de Türkiye'de pek çok yerde yetiştiriliyor. Çiçeklenme dönemlerinde beyaz renkli çiçekler açarak bal arılarını kendine çeken bu hoş kokulu bitki, oğul otu, melisa otu isimleriyle de biliniyor. Doğru koşullarda yetiştirildiğinde bitkinin boyu yaklaşık 1,5 metreye kadar uzayabiliyor. Limon otu bitkisinin özellikle limon kokulu yaprakları farklı şekillerde değerlendirilebiliyor.

Limon otunun faydaları nelerdir?

limon-otunun-faydalari-nelerdir-2021

Başta doğal malzemelerden destek almayı sevenler olmak üzere limon otunu gün geçtikçe daha popüler hale getiren lezzetinden çok faydaları aslında. Limon otunun en yaygın olarak bilinen faydalarıysa şöyle:

 • Limon otu içeriğindeki uçucu yağlar, kalsiyum, potasyum gibi mineraller, A ve C vitaminleri, tanenler ve besin lifi sayesinde doğru şekilde kullanıldığında bağışıklık sistemini güçlendirici bir etki oluşturuyor.
 • Vücudu hastalıklara karşı korurken zararlı maddelerin de vücuttan uzaklaştırılma sürecini hızlandırıyor.
 • Limon otu, kan dolaşımının da sağlıklı bir şekilde devam etmesine destek oluyor.
 • Bu özellikleri sayesinde sinir sisteminin de sağlıkla çalışmasına yardımcı oluyor.
 • Stres ve kaygıya iyi geldiği biliniyor.
 • Limon otu strese bağlı uykusuzluk probleminin ve baş ağrılarının da önüne geçiyor.
 • Doğal bir ağrı kesici etkisi gösteren limon otu sadece baş ağrılarında değil kadınların regl dönemlerinde yaşadığı ağrı ve sancıların da hafiflemesinde olumlu etkiler gösteriyor.
 • Düzenli kullanıldığında hafızayı güçlendirici etkiler oluşturduğu söyleniyor.
 • Vücudun çeşitli yerlerinde oluşabilen iltihaplanmaların daha hızlı iyileşmesine destek olan limon otu, uçuk sorunu yaşayanlara da destek oluyor.
 • Sindirim sisteminin çalışmasını sağlıklı bir şekilde devam ettirmeye destek olan limon otunun özellikle hazımsızlık ve şişkinlik gibi sorunlara iyi geldiği söyleniyor.
 • Hücrelerin yenilenmesine destek olan limon otunun cilt sağlığını olumlu yönde etkilediği, harici olarak kullanıldığında cilde parlaklık ve canlılık verdiği biliniyor.
 • Saçlarda da kepek sorununa çözüm olan limon otu, deri döküntülerinin, solgun saçların da önüne geçmeye yardımcı oluyor.
 • Son olarak limon otunun kabızlık sorununa da destek olduğu biliniyor.
 • Limon otu nasıl kullanılır?

  limon-otu-nasil-kullanilir-2021

  Limon otu bitkisi nasıl kullanılır sorusuna gelince, en yaygın kullanım şekilleri arasında çayını demleyip içme ve harici olarak yağını değerlendirme yer alıyor. Limon otu çayı demlemek için aktarlardan kurutulmuş limon otu temin ederek işe başlayın. 1 su bardağı suya 1 çay kaşığı limon otu olacak şekilde miktarı ayarlayın. Suyun içine kuru limon otunu ekleyip kaynatın ve yaklaşık 8-10 dakika demlenmesini bekleyip süzerek tüketin.

  Limon otu yağını ise yine güvenilir aktarlardan ya da doğal ürün satışı yapan mağaza ve/veya online satış sitelerinden temin edebilirsiniz. Bu yağı zeytinyağı, badem yağı gibi diğer yararlı yağlarla bir araya getirerek saç ya da cilt maskesi olarak değerlendirebilir, stres alma özelliğinden faydalanmak için banyo suyunuza ya da odanızın farklı noktalarına birkaç damla damlatarak da kullanabilirsiniz.

  Bunun dışında limon otunun aromasından faydalanmak için onu mutfaklarınızda bir baharat olarak değerlendirebilir, yemeklerden salata soslarına, marinasyondan hamur işlerine dek birçok farklı tarifte değerlendirebilirsiniz, aklınızda bulunsun.

  Limon otunun zararları, yan etkileri nelerdir?

  limon-otu-zararlari-2021

  Limon otunun faydalarından, nasıl kullanıldığından söz ettik ama onu kullanmaya başlamadan önce aşağıdaki noktalara da dikkat etmeli, doktorunuzla konuşmalı ve sağlığınız için en doğrusunu öğrenerek hareket etmelisiniz. Limon otuyla ilgili dikkat etmeniz gerekenler şöyle:

 • Hamilelik dönemindeki kadınlar düşük riskinden korunmak için limon otunu hiçbir şekilde tüketmemeli. Bebek ve çocuklarda da limon otu hiçbir şekilde kullanılmamalı.
 • Aynı şekilde yüksek tansiyon hastaları başta olmak üzere kronik, ciddi bir rahatsızlığı bulunanlar, düzenli olarak kullandığı ilaçları olanlar da tüketmemeli.
 • Daha önce hiç limon otu kullanmamış olanlar ve vücudu kolayca alerjik reaksiyonlar gösterenler doktorlarına danışmadan hareket etmemeli, doktorlarının kendileri için yaptığı önerileri göz önünde bulundurmalı.
 • Son olarak her şeyde olduğu gibi limon otu tüketiminde de aşırıya kaçılmamalı, günde 1 fincandan fazla tüketilmemeli. Unutmayın, her şeyin fazlası zarar. Fayda sağlamak isterken sağlığınıza farkına varmadan zarar vermeyin, aman dikkat.

 • Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?