Faydalarıyla Beyaz Sarımsağı Dahi Unutturacak Kadar İddialı: Siyah Sarımsak

Favorilerime
Ekle

İlk kez görenler şaşırmadan edemiyor, tadına bakanlar ise beyaz sarımsak ile arasındaki farkları öğrenmek istiyor... Bugün konumuz: Siyah sarımsak!

Aslında uzunca bir süredir dünyanın çeşitli yerlerinde kendisi oldukça bilinen bir lezzet ama ülkemizde bilinirliği son yıllarda artmış durumda. Peki her yerde karşımıza çıkmaya başlayan bu siyah sarımsak nedir dersiniz? Gelin hep birlikte siyah sarımsağın faydaları nelerdir öğrenelim, siyah sarımsak nasıl tüketilir ve kullanılır, beyaz sarımsak ile arasındaki farklar nelerdir hep birlikte keşfedelim.

Onu tanıyınca ön yargılarınız yıkılacak, en yakın zamanda siyah sarımsak alıp denemek isteyeceksiniz, eminiz.

Siyah sarımsak nedir?

siyah-sarimsak-shutter-1

Rengiyle ilk kez gören herkesi şaşırtan siyah sarımsak, uzun yıllardır Uzak Doğu ülkelerinde kullanılan, ülkemizde de son yıllarda popülerliği artan bir yiyecek. Özellikle Kastamonu-Taşköprü'de üretilen siyah sarımsak en çok rağbet görenler arasında, aklınızda bulunsun.

Beyaz sarımsağın özel yöntemlerle kurutulmasıyla elde edildiği söylenen siyah sarımsak, beyaz sarımsağa göre çok daha kokusuz olmasıyla da kolayca farkını ortaya koyabiliyor. Rengi ve kokusu dışında içeriğindeki yararlı maddelerin zenginliği sayesinde de çokça tercih ediliyor.

"O maddeler neler?" diyenleri hemen aşağıya doğru alalım, siyah sarımsak ne işe yarar anlatmaya başlayalım.

Siyah sarımsağın faydaları nelerdir?

siyah-sarimsak-faydalari-shutter-2

 • Siyah sarımsağı mutfaklarımızda kullanmaya alışık olduğumuz beyaz sarımsaktan ayıran en temel özellik antioksidan bakımından beyaz sarımsaktan çok daha zengin olması.
 • Bu özelliği sayesinde siyah sarımsak, vücudu toksinlerden arındırıyor.
 • Antioksidan özelliklerinin etkisiyle birçok hastalığa yakalanma riskini de azaltıyor.
 • Hücrelerin yenilenme sürecine olumlu etkilerde bulunuyor.
 • Düzenli tüketiminde cilt sağlığı üzerinde dahi olumlu etkiler oluşturabiliyor, hücre yenilenmesini desteklediğinden ciltte yaşlanma karşıtı bir etki oluşturuyor.
 • Siyah sarımsağın içinde kalsiyumdan fosfora birçok mineral ve yine vücudumuzun ihtiyacı olan B1 ve C vitaminleri başta olmak üzere birçok vitamin de bulunuyor.
 • Doğru şekilde tüketildiğinde bu vitamin ve minerallerin de etkisiyle siyah sarımsak, antiseptik ve antienflamatuar özellikler gösteriyor. Başka bir ifadeyle iltihaplanmaların hızlıca iyileşmesine destek oluyor, vücudu bakterilere karşı koruyucu bir etki gösteriyor.
 • Tıpkı beyaz sarımsak gibi kolesterolün dengelenmesine yardımcı oluyor.
 • Tansiyon üzerinde de dengeleyici etkileri olduğu biliniyor.
 • Antioksidan özellikleri sayesinde siyah sarımsak, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor.
 • Beyin sağlığını da olumlu yönde destekleyen besinler arasında yer alıyor, özellikle hafıza üzerinde güçlendirici özellikleri bulunduğu söyleniyor.
 • Son olarak güçlü bir antioksidan kaynağı olduğundan siyah sarımsak stres, strese bağlı uykusuzluk ve yorgunluk gibi sorunlara da çözüm olabiliyor, vücuda zindelik veriyor.
 • Siyah sarımsak nasıl tüketilir, nasıl kullanılır?

  siyah-sarimsak-nasil-kullanilir-shutter

  Siyah sarımsağın faydalarını görünce onu denemek isteyebilir, "Siyah sarımsak nerede bulunur?, "Siyah sarımsak nasıl kullanılır?" düşünmeye başlamış olabilirsiniz. Bu sorularınıza da hızlıca yanıt vermiş olalım: Siyah sarımsağa büyük marketlerden, organik ve doğal ürün satışı yapan mağaza ve online alışveriş sitelerinden kolayca ulaşabilir, bazı güvenilir aktarlarda da onu bulabilirsiniz. Ancak dikkat, satın alacağınız yerin güvenilir bir yer olduğundan emin olun.

  Peki siyah sarımsağı aldıktan sonra ne yapıyoruz, onu beyaz sarımsak kullandığımız her türlü tarifte gönül rahatlığıyla kullanabiliyoruz aslında. Yemeklerinize ya da salatalarınıza her zaman kullandığınız sarımsak gibi ilave edebilir, onu hazırladığınız nefis sosların içine dahil ederek hem renginden hem tadından hem de faydalarından yararlanabilirsiniz. Eğer siyah sarımsağı düzenli olarak tüketmek istiyorsanız bir diş siyah sarımsağı doğrudan da yutabilirsiniz tabii, tercih sizin.

  Önemli bir not: Siyah sarımsağın bilinen ciddi bir yan etkisi, zararı bulunmuyor ancak kronik bir rahatsızlığı olanlar, düzenli olarak ilaç kullananlar, beyaz sarımsağa alerjisi olanlar başta olmak üzere herkesin temkinli davranmayı elden bırakmaması gerekiyor. Siyah sarımsak da dahil olmak üzere ilk kez tüketeceğiniz her besin öncesi mutlaka doktorunuza danışın ve doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir ürünü tüketmeyin, aman diyelim.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?