Fonksiyonel Bir Besin: Kırmızı Pancar

Favorilerime
Ekle

Hepimizi bildiği ve tüketmeyi çok fazla tercih etmediği kırmızı pancar ve pancar suyunun sağlıkla ilgili fonksiyonel bir gıda olduğunu bilseydiniz tüketme konusunda yine isteksiz olur muydunuz? Gelin kırmızı pancarı beraber daha iyi tanıyalım.

Kırmızı pancarlar ve pancar suyu son dönemde yapılan araştırmalar nedeniyle popülerliği gün geçtikçe artan bir fonksiyonel gıda özellikle atletik performansı artırmasındaki etkinliği, kan basıncını düşürebilmesi ve kan akışını artırabilmesi bu yönüyle tanınmasına neden olduğunu söyleyebilirim.

Diyebilirsiniz günlük hayatta kullandığımız şeker pancarından ne farkı, sonuç olarak aynı ailenin bir üyesi? Doğru aynı ailenin üyesi ancak genetik yapısı ve besleyicilik değerleri bakımından farklıdır. Şeker pancarları beyaz renklidir ve yaygın olarak şekerin çıkarılması ve üretilen yiyeceklerin tatlandırılmasında kullanılır. Ancak diğer pancar türlerinin ve kırmızı pancarın böyle bir özelliği yoktur, bu özelliği nedeniyle şeker pancarından ayrılır.

Bununla birlikte pancarında beslenme programlarının bir parçası olduğu çalışmalarda tüketilmesinin obezite , genel ölüm, demans, diyabet ve kalp hastalığı riskini azalttığını ve sağlıklı bir cilt ve saçlar için önemli olduğu ve en önemlisi daha fazla enerji sağlayarak daha az kilo alımıyla ilişkili olduğu gözlemlenmiştir.

Sizce sağlıkla ilişkili yararlılığı fazla olan bir besinin, beslenme programlarımızın bir parçası olmasına özen göstermemiz gerekmez mi? Unutmayın mucizevi bir besin yoktur, biyoyararlılığı yüksek olan besinler vardır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?