Mideniz de Bağırsaklarınız da Huzur Bulsun: Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Favorilerime
Ekle

Karın ağrısı öyle bir problem ki hem oluşma nedenleri çok fazla hem de hepimizin başına her an gelebilecek kadar yaygın. Tam da bu yüzden bugün size karın ağrısı neden olur, karın ağrısına ne iyi gelir anlatalım, böyle bir sorunla karşılaştığınızda neden oluşmuş olabileceğini hemen anlayıp gerekli önlemleri alın istedik.

Eğer sizin de sık sık karnınıza ağrı giriyorsa, midenizde bir rahatsızlık olduğunu düşünüyorsanız ya da sebebini bildiğiniz başka bir sorun nedeniyle karnınız ağrıyorsa aşağıdakileri bilmenizde ve karın ağrısına iyi gelen yiyeceklerden destek almanızda fayda var.

Her şeyden önce ise yapmanız gereken tabii ki içinizde en ufak bir şüphe bile varsa doktorunuzun yolunu tutmak ve onun önerileri doğrultusunda hareket etmek.

Sağlık dolu upuzun bir ömrünüz olsun diyor ve başlıyoruz.

Karın ağrısı neden olur?

karin-agrisi-neden-olur-1

Başta da söylediğimiz gibi karın ağrısının o kadar çok ve o kadar farklı sebebi var ki sorunu doğru tespit etmek bu problemle baş edebilmenin en önemli aşamalarından biri. Bu nedenle eğer karın ağrısı sorunuyla çok sık karşılaşıyor ve sebebini bir türlü keşfedemiyorsanız mutlaka doktorunuzdan bu konuda yardım almalısınız diyor ve karın ağrısı neden olur sorusuna verilebilecek en temel sebeplerle sizi baş başa bırakıyoruz.

Eğer karın ağrısı çekiyorsanız sebebi aşağıdakilerden bir ya da birkaçını yaşıyor olmanız olabilir:

 • Fazla yağlı, baharatlı yiyeceklerin aşırı miktarda tüketimi
 • Yukarıdaki sebebe bağlı oluşan hazımsızlık
 • Reflü, gastrit gibi mide rahatsızlıkları
 • Gıda zehirlenmesi
 • Şiddetli mide bulantısı
 • Laktoz intoleransı
 • Şiddetli grip hali ya da zatürre
 • Şiddetli menstruel ağrı
 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • Bağırsakların sağlıklı çalışmaması (kabız ya da ishal olma gibi problemler)
 • Yumurtalıklarda yaşanan sorunlar (kist oluşumu gibi)
 • Safra kesesinde oluşan taşlar
 • Apandisit rahatsızlıkları (iltihaplanma gibi)
 • Karaciğer rahatsızlıkları
 • Karın ağrısına ne iyi gelir?

  karin-agrisina-ne-iyi-gelir

  Yukarıdan da anlayabileceğiniz gibi karın ağrısının çok kolay anlaşılabilir sebepleri olabildiği gibi çok ciddi hastalıklar nedeniyle oluşan karın ağrıları da mevcut. Bu nedenle aşağıdaki yiyeceklerin tedavi edici bir özellikte olmadığını, sadece karın ağrısını yatıştırıcı bir etki oluşturabileceklerini söyleyelim. Eğer ciddi bir probleminiz varsa, yeniden hatırlatmak isteriz ki yiyeceklerden önce doktorunuzda çözümü aramalı ve asla sağlığınızı riske atmamalısınız.

  Karın ağrısına ne iyi gelir sorusuna cevap olabilecek, ağrılarınızı hafifletecek besinler ise şöyle:

  Muz

  Eğer sindirim problemleri nedeniyle hazımsızlık yaşıyor ve bu nedenle karın ağrıları ile sık sık baş etmek zorunda kalıyorsanız beslenme düzeninizin içine daha fazla muzu dahil ederek bundan kısa sürede kurtulabilirsiniz. Besin lifi açısından oldukça zengin olan muz, bağırsak hareketlerinizin düzenlenmesine yardımcı olacaktır.

  Elma püresi

  Tıpkı muz gibi elma da besin lifi bakımından oldukça zengin gıdalardan. Elmayı doğrudan ısırarak yemek yerine püre haline getirerek yemeniz ise karın ağrısı sorunu yaşadığınız bu süre içinde midenizi çok yormamanızı sağlayacak, kolay sindirilebilir olmasıyla midenizi bir kez daha rahatlatacaktır.

  Zencefil çayı

  Karın ağrılarınız kaslarınızın kasılması nedeniyle oluştuysa antioksidan etkisi kuvvetli zencefil çayı ile kaslarınızın gevşemesine ön ayak olabilir, bu sayede karın ağrılarından daha hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz. "Zencefilin çayını nasıl demleyeceğim ki?" derseniz sizi hemen şöyle alabiliriz: Zencefil çayı

  Nane

  Şiddetli mide bulantısı nedeniyle ya da sindirim sorunları yüzünden karın ağrısı çekiyorsanız nane de size destek olacak ve midenizdeki bulantının azalmasını, buna bağlı olarak da ağrının dinmesini sağlayacaktır. Doğal bir ağrı kesici olarak da bilinen naneyi dilerseniz salatanızın içine taze taze ilave ederek tüketebilir dilerseniz çayını demleyip içebilirsiniz. Nane çayı ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz sizi şöyle de alabiliriz: Nane çayı

  Sirkeli ballı su ya limonsu ballı su

  Hazımsızlık problemleri yaşayanların yardımına koşan en bilinen malzemelerden ikisi de sirke ve limon. Yalnız dikkat, eğer reflü, gastrit gibi çeşitli mide rahatsızlıklarınız varsa sirke ve limon gibi ciddi derecede zarar verebilecek malzemelerden kesinlikle uzak durmalısınız. Geçelim böyle problemleri olmayanlara, bir su bardağı suya çeyrek limonun suyunu sıkıp 1 tatlı kaşığı kadar bal ilave ederek tüketebilir ya da limon yerine 1 yemek kaşığı kadar sirke koyarak da benzer bir karışım hazırlayabilirsiniz. Bu içecek, hazımsızlık problemi çekenlerin daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde sindirim yapabilmesine yardımcı olacak ve bu sayede karın ağrılarını önleyecektir.

  Yoğurt

  Yoğurt, bildiğiniz gibi özellikle kabızlık sorunu yaşayanlara sıkça önerilen yiyeceklerden biri. (Bakınız: Kabızlık Sorununu Yok Ederken Göbek de Eriten Mucize Yoğurt Kürü) İçindeki birçok yararlı madde sayesinde bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini sağlayan yoğurt, aynı zamanda midenin de rahatlamasını sağlıyor. Bu da sindirim ve boşaltım problemleriyle oluşan karın ağrılarından kurtulmanızı sağlıyor.

  Minik bir not: Eğer regl döneminde şiddetli karın ağrıları çekiyorsanız şu içeriğimiz de size yardımcı olacaktır: Regl Dönemi Ağrısına İyi Gelen Özel Bitki Çayları


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?