Çatlamış Yumurta Nasıl Haşlanır

Dağılmayacak ve Tam Kıvamında Olacaklar: Çatlak Yumurta Nasıl Haşlanır?

Favorilerime
Ekle

Buzdolabında sadece çatlak yumurta var ve haşlarken dağılacağından korktuğunuz için ondan çoktan vazgeçtiniz bile... Yanlış. Çünkü aslında çatlak yumurtaları birkaç püf noktasıyla sanki sağlam yumurta pişiriyor gibi haşlayabilirsiniz.

Kısacası bu basit yöntemleri kullanarak çatlamış olan yumurtaları dağılmadan, tam kıvamında pişirebilir; kahvaltılarda, salatalarda ya da farklı yemek tariflerinde kolaylıkla kullanabilirsiniz.

  • Çatlamış yumurta dağılmadan nasıl haşlanır?

Çatlamış Yumurta Nasıl Haşlanır
  • Çatlak yumurtaya limon sürün

Bir dilim limonu alın ve çatlamış yumurtanın çatlak yerine nazikçe sürün. Ardından sıcak suyun içine bir kaşığın içine koyarak yavaşça bırakın. Burada dikkat etmeniz gereken nokta suyun kaynar olmaması.

  • Çatlamış yerine sirke sürün

Bir diğer benzer yöntem ise sirke kullanmak. Yine yumurtanın çatlak yerine sirke sürün ve sıcak ama kaynamamış suya yumurtayı yavaşça bırakın. Her zaman yaptığınız gibi haşlayın. Yumurtanın dağılmadan, tadı bozulmadan, tam kıvamında haşlandığını göreceksiniz.

  • Çatlak kısma sarımsak sürün

Bir diğer yöntem de çatlak bölgeye bir diş sarımsak sürmek. Sarımsağın kabuk kısma denk gelmesine, iç kısma değmemesine dikkat edin ve ardından sıcak suya yumurtanızı bırakarak usul usul haşlayın.

Nefis haşlanmış yumurtanız hazır oldu bile!

  • Yumurtanın haşlanırken çatlamaması için ne yapmalı?

yumurta-haslama-3

Önceden çatlamış yumurtaları israf etmek yerine nasıl tam kıvamında haşlayabileceğimizi öğrendik. Peki sıcak suyla buluştuğunda çatlayan ve suya dağılan yumurtaları ne yapacağız?

Şu yöntemleri uygulayarak haşlanan yumurtaların çatlamasını kolayca önleyebilirsiniz.

  • Buzdolabından çıkan yumurtalar bir anda sıcak suya girdiğinde sıcak-soğuk tepkimesinden dolayı suyun içinde çatlayabilir. Bunu önlemenin yolu ise yumurtaları sıcak suyla buluşturmadan önce oda sıcaklığında bekletmek.
  • Yumurtayı haşlayacağınız suya bir tutam tuz ya da çok az miktarda sirke ekleyebilirsiniz. Böylelikle sudaki küçük hava baloncukları yumurtanın kabuğunu zorlaması ve çatlatması zorlaşır.
  • Bir iğne yardımıyla yumurtanın sivri yerinde küçük bir delik açabilirsiniz. Böylece yumurtanın içindeki hava delikten dışarı çıkarak yumurtanın şişip çatlamasının önüne geçiyor.
  • Yumurtayı haşlamadan önce hafifçe limonla ovalamak da çatlama riskini azaltıyor.
  • Son olarak yumurtayı bir kaşık yardımıyla suya dik olarak bırakmayı ve su kaynayınca ocağın altını kısmayı unutmayın deriz.

Yumurta haşlama sürelerini ve püf noktalarını öğrenmek için şu içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz: Tam Kıvamında Pişmeleri İçin Bunları Bilmek Şart: Yumurta Nasıl Haşlanır?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?