Mışıl Mışıl Uyuyun: Huzursuz Bacak Sendromuna Ne İyi Gelir?

Favorilerime
Ekle

Huzursuz bacak sendromu, toplumun büyük bir kesiminde görülen ve kişinin hayat, özellikle de uyku kalitesini kötü yönde etkileyen bir rahatsızlık. Ayakları kontrol etmeyi sağlayan sinir sisteminde yaşanan bir sorun olarak tanımlanabilecek huzursuz bacak sendromunun nedeni ise tam olarak bilinmiyor ama beynin bazı bölgelerinde kandan demir alımının azalması ve dopamin adlı sinir ileticisinin etkisinde azalma sonucu yaşandığı söyleniyor.

Kişiyi bacaklarını karşı konulamaz bir hareket etme isteğiyle sıkıntıya sokan huzursuz bacak sendromu çoğunlukla gece saatlerinde ortaya çıkıyor ve kişi gece yatağa yattığında bacaklarında geçmek bilmeyen bir karıncalanma ve uyuşma hissi beliriyor. Bu da kişide sürekli bacaklarını hareket ettirme isteği uyandırıyor, dolayısıyla uykuya dalmak zorlaşıyor, kişi gece kalkıp evin içinde yürüyerek bu hissi üzerinden atmaya çalışıyor. Uykusuz geceler yorgun günleri beraberinde getiriyor ve bu uzun dönemde hayat kalitesinin düşmesine sebep oluyor. Kısacası huzursuz bacak sendromundan muzdarip olan kişi uzun yolculuklara çıkamıyor, uzun süre sabit bir yerde oturamıyor, sinemaya gidemiyor, gece uyuyamıyor.

Huzursuz bacak sendromunun tedavisi tam olarak bilinmese de kas gevşetici bitkisel yöntemler ve doğal malzemelerle onun verdiği sıkıntıyı azaltmak aslında mümkün.

Huzursuz bacak sendromu belirtileri

huzursuz-bacak-sendromu-ocak-2021

Her 10 kişiden 1'inde görülen huzursuz bacak sendromunu genelde romatizmayla karşılaştırılıyor. Ancak şu belirtileri yaşıyorsanız huzursuz bacak sendromundan muzdarip olmanız çok yüksek bir ihtimal. Bu durumda ilk olarak bir nöroloji doktoruna görünmenizi tavsiye ederiz.

 • Bacakları istemsizce hareket ettirme dürtüsü
 • Uyku durumunda gelen bacak seğirmesi
 • Özellikle gece saatlerinde gelen bacaklarda uyuşma, elektriklenme, karıncalanma hissi
 • Bacaklarda gerilme, ağrı ve kaşınma; ani üşüme ya da yanma
 • Hareket edilmesi takdirinde bu sıkıntıların azaldığını gözlemleme
 • Huzursuz bacak sendromuna ne iyi gelir?

  hardal-tohumu-shutter

  Huzursuz bacak sendromunun tedavisi genelde hastanın hikayesi dinlendikten ve hastalığın sebebi tespit edildikten sonra belirleniyor. Örneğin huzursuz bacak sendromuna demir eksikliğinin yol açtığı tespit edildiğinde anemi tedavisine başlanıyor.

  Bunun dışında birçoğu kas gevşetici özelliğe sahip tamamen doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri de mevcut. Bunları üstelik evde kolayca uygulayabilirsiniz.

  Hardal tohumu

  Huzursuz bacak sendromunu yıllar boyunca çeken kişilerin birçoğu çareyi hardal tohumunda bulduğunu iddia ediyor. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'nun da önerisi olan hardal tohumu bir kür halinde tüketiliyor.

  Bunun için bir çay kaşığı siyah hardal tohumunu birkaç yudum su ile günde sabah ve akşam olmak üzere iki defa aç karnına çiğnemeden yutabilirsiniz. Bunu 2 hafta sürdükten sonra kürü haftada bir kez olmak üzere uygulayın ve toplam 1 ay olduğunda kürü uygulamayı bırakın.

  Çörek otu yağı

  İbrahim Saraçoğlu'nun bir diğer önerisi ise çörek otu yağı. Soğuk sıkım çörek otu yağını uyumadan önce bacaklarınıza masaj yaparak yedirebilirsiniz.

  Hemen satın almak için şuraya tıklayabilirsiniz: Yemeksepeti Mahalle

  Hindistan cevizi yağı

  Kan dolaşımını artırarak damarları rahatlatan Hindistan cevizi yağı huzursuz bacak sendromu şikayetlerini azaltan bir başka doğal bir yöntem. Bu yağı bacaklarınıza dairesel hareketlerle masaj yaparak iyice yedirmelisiniz.

  Hemen satın almak için şuraya tıklayabilirsiniz: Yemeksepeti Mahalle

  Elma sirkesi

  Alkali bir besin olarak elma sirkesine şans vermek isterseniz bir bardak ılık suyun içine bir çorba kaşığı ekleyebilir ve yatmadan önce bu karışımı içebilirsiniz. Ayrıca elma sirkesini masaj yöntemiyle bacaklarına uygulayanlar da yok değil.

  Hemen satın almak için şuraya tıklayabilirsiniz: Yemeksepeti Mahalle

  Papatya çayı

  Kasları gevşeten, sinirlerdeki gerginliği alan papatya çayını gece uyumadan 2 saat önce içebilirsiniz. Ayrıca aktarlarda bulabileceğiniz papatya yağını bacaklarınıza sürmeyi de deneyebilirsiniz.

  Hemen satın almak için şuraya tıklayabilirsiniz: Yemeksepeti Mahalle

  Nane çayı

  Benzer olarak kasları gevşetmek için yatmadan önce bir fincan nane çayı içebilir ya da yüksek oranda mentol içererek kaslardaki huzursuzluğu yatıştıran nane yağını bacaklarınız ve baldırlarınıza sürebilirsiniz.

  Hemen satın almak için şuraya tıklayabilirsiniz: Yemeksepeti Mahalle

  Lavanta sabunu

  Dünyaca ünlü doktor Mehmet Öz'ün tavsiyesi ise yatmadan önce çarşafın altına bir kalıp lavanta sabunu yerleştirmek. Mehmet Öz'e göre sabunda yer alan sodyum klorür ciltten vücuda giriyor ve kasları gevşeterek huzursuz bacak sendromunun verdiği rahatsızlığı hafifleterek gece mışıl mışıl uyumanızı sağlıyor. Detayları şu içeriğimizde bulabilirsiniz.

  Hemen satın almak için şuraya tıklayabilirsiniz: Yemeksepeti Mahalle

  Not: Huzursuz bacak sendromunun asıl tedavisi için önce mutlaka bir nörolojiste danışmanız gerektiğini yeniden hatırlatalım. Ayrıca yukarıdaki maddelere vücudunuzun alerjik tepki vermesi ihtimaline karşı düzenli olarak kullanmadan önce yine bir uzmandan onay almanızda fayda var.  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?