Halk Arasında Diyet Dostu Kilo Düşmanı Olarak Bilinen 10 Doğal Yöntem

Favorilerime
Ekle

Mart ayının gelmesiyle bilikte kilolarınız gözünüze daha bir batmaya başladıysa yalnız değilsiniz!

Bu aralar, hemen hepimiz aynı kaygıları daha fazla hisseder olduk, doğruya doğru. Hangi diyetisyene gitsem, nasıl bir diyet yapsam, ne zaman spora başlasam telaşı sardı dört bir yanımızı zaten, siz de fark etmişsinizdir.

Tam şu sıralar çevrenizde spor salonuna yazılanların, öğle yemeklerinde salata yemeye başlayanların, birbirlerine diyetisyen önerenlerin artması da hep bundan.

Eğer siz de bu aralar böyle bir telaş içindeyseniz yaklaşın böyle. Uzun yıllar konuşulan, halk arasında en çok bilinen ve kullanılan, diyet dostu ve kilo düşmanı olması sayesinde neredeyse efsaneleşen yöntemler neler, keşfedelim birlikte.

En çok bilinen, en çok sevilen: Limonlu su

pinterest

Suyun içine konulan limon dilimlerinden ibaret, kolay hazırlanan, ferah ferah içilen bir içecek kendisi, biliyorsunuz.

İşte bu içecek, halk arasında bilinen ve en yaygın olarak kullanılan zayıflama yöntemlerinden biri. Peki işe yarıyor mu?

Tek başına kullanıldığında elbette size kesin bir başarı vadetmiyor. Ancak gelin görün ki bu su, içindeki pektin lifi sayesinde daha geç acıkmanıza, yani kendinizi daha uzun süre tok hissetmenize neden oluyor.

Üstelik bu kadarla da kalmıyor, kan dolaşımını artırma, antioksidan özelliği göstererek bağışıklık sistemini güçlendirme ve selülitleri engelleme gibi mucize etkiler de gösteriyor.

Sözün kısası, siz siz olun, özellikle de zayıflamak istiyorsanız limonlu suyunuzu her daim yanınızda bulundurun.

Faydaları hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz sizi limonlu suyun faydalarını anlattığımız yazımıza da bekleriz.

Diyetlerin olmazsa olmaz ismi: Yeşil çay

Yeşil çay, içindeki kafein ve gösterdiği antioksidan özelliği sayesinde vücudu temizleme, metabolizmayı hızlandırma ve dolayısıyla zayıflamaya yardımcı olma konusunda yanınızda.

Diyetlerin vazgeçilmez ismi olan yeşil çayı aktarlardan ve marketlerden de kolayca bulabiliyorsunuz bildiğiniz üzere.

Ancak hemen uyaralım, günlük hayatınızda başka hiçbir değişiklik yapmaz ve tüm gün yeşil çay içerek zayıflamaya çalışırsanız istediğiniz sonuçlara ulaşamaz ve hatta sağlığınızı tehlikeye atabilirsiniz. Yeşil çay içecekseniz günde 2-3 bardağı geçmemeye özen gösterin ve onu sadece diyetinizin ya da sporunuzun bir destekçisi olarak kullanın.

"Yeşil çay başka ne işlere yarar ki?" derseniz sizi hemen yeşil çayın faydalarını uzun uzun anlattığımız yazımıza doğru alabiliriz: Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir, Yeşil Çay Nasıl İçilir?

Hep söylenen: Yemeklerden önce su içmek

Zayıflama çabasına girdiğinizde, etrafınızdan en çok duyduğunuz sözlerden biri kuşkusuz "yemeklerden önce su iç". Peki, bu yöntem neden bu kadar ünlü, gerçekten işe yarıyor mu?

Yemeklerden yaklaşık yarım saat önce 1 bardak su içmek, midenizde yemeklere daha az yer kalmasını sağlıyor bu sayede siz de yemek boyunca daha az yiyerek doyabiliyorsunuz. Bu da porsiyonlarınızı azaltarak kilo vermenize destek oluyor.

Ancak bu küçük hamleden daha önemlisi gün boyunca su içmeniz aslında. Çünkü su, vücudu temizlemekten tutun da hücrelerin düzenli çalışmasına destek olmaya kadar birçok olumlu etki gösteriyor. Bu sayede kilo vermenize de yardımcı oluyor tabii.

Bu yüzden, zayıflamak istiyorsanız hemen doktorunuza gidin ve vücudunuza gereken günlük su miktarını öğrenip her gün o kadar su içmeye başlayın.

Tatlı krizlerinin en masum çözümü: Tarçın

Tarçın, özellikle tatlı yeme isteğini yok etmesi sebebiyle pek sevilen zayıflama destekçilerinden. Dünya Sağlık Örgütü tarafından da onaylanan bu özelliği sayesinde tarçın, ister toz ister çubuk olarak diyetlerde sıkça kullanılanlardan.

Günde 1 çay kaşığı toz tarçın tüketerek açlık hissinizi bastırabilir, tatlı krizlerinize çözüm bulabilirsiniz. Tabii, canınız tatlı istediğinde 1 çay kaşığı tarçını öylece ağzınıza atmayın. Alın bir çubuk tarçın, 1 litre suyun içinde bir gün boyunca bekletin ve renklenen bu suyu afiyetle tüketin.

Dilerseniz yine çubuk tarçını ya da az miktardaki toz tarçını içtiğiniz bitki çaylarının içine ekleyebilirsiniz de.

Sözün kısası, kan şekerini dengeleyen bu güzele, diyetinizde yer vermeyi unutmayın. Tarçın diyeti nedir, ne değildir daha detaylı öğrenmek için de şu yazımıza bir göz atın: Kilo Kontrolü Sağlamada Etkili Tarçın Diyeti

Alkali su da derler: Karbonatlı su

Son zamanlarda adı daha sık duyulmaya başlayan diğer bir zayıflama yöntemi de karbonatlı ya da alkali su. 1 litre suyun içine yaklaşık 2 çay kaşığı kadar karbonat atılarak hazırlanan bu su, vücudun asit seviyesini dengeleyerek vücuttaki şişkinliklerin azalmasına neden oluyor.

Ancak, çok fazla tüketildiğinde mide ve bağırsaklarda gaz, ağrı gibi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle tedbiri elden bırakmamak ve aşırıya kaçmamak büyük önem taşıyor.

Karbonatlı suyu tüm artıları ve eksileriyle öğrenmek için "Karbonatlı Su Zayıflatır mı?" yazımıza göz atabilir, doktorunuza danışarak bu yöntemin sizin için uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Aman ağzınız yanmasın: Acı biber

Acı biber yemek, zaten birçok insan için ayrı bir zevk, ayrı bir tutku. Bir de bunun üzerine zayıflattığına dair yapılan açıklamalar gelince daha da seviliyor kendisi.

Peki, acı biber yemek gerçekten zayıflatıyor mu?

Acı biberin içinde kapsaisin adlı bir madde bulunuyor. Bu madde, vücudumuzun sıcaklık ve basınç seviyelerini düzenlemede önemli bir rol oynuyor. Bu da zayıflama sürecinde acı biberin bize destek verebildiği anlamına geliyor.

Tabii her şeyi tıka basa yiyip, spor yapmadan, sadece acı biberi daha fazla tüketerek kimse zayıflayamaz. Acı biber, sadece doktorunuzun onayıyla yaptığınız diyetlerin destekçisi olabilir.

Son bir iyi haber de verelim: Uzmanlar, daha uzun bir yaşamın sırrının da acı biberden geçtiğini söylüyor.

Ezberinde olmayan var mı: Az az, sık sık yemek

overlookedbeauty

Artık bunu uzun uzun anlatmaya bile gerek olmayacak kadar iyi biliyorsunuz, biliyoruz. İşte bu yöntem de zayıflamanın anahtarlarından biri aslında.

Çünkü az az, sık sık yiyerek kan şekerinizin dengesini daha kolay bir şekilde sağlayabiliyor, bu sayede de vücudunuzu koruma altına almış oluyorsunuz.

Tabii az az ve sık sık derken 2 saatte bir donut'lar, cupcake'ler yemenizden bahsetmiyoruz. :)

Öylece çöpe attığınız her gün için üzülebilirsiniz: Mısır püskülü çayı

naturalhealthtopics.blogspot

Annelerimizden hatta anneannelerimizden bildiğimiz yöntemlerden biri de mısır püskülünden çay yapmak.

Bu yöntem, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan tutun da zayıflamaya kadar birçok konuda başvurabileceklerinizden. Neden mi?

Çünkü mısır püskülü çayı, idrar söktürme ve kan şekerini dengeleme konusunda tam bir uzman sayılıyor, bu sayede kilo vermek istediğinizde en büyük destekçilerinizden oluyor.

Nasıl yapabilirim derseniz hemen anlatalım: Ya mısır koçanlarından elde edebileceğiniz ya da güvendiğiniz bir aktardan alabileceğiniz mısır püsküllerini küçük parçalara ayırın ve bir bardak suya 2 tutam ya da 2 tatlı kaşığı gelecek şekilde ölçülendirin. Ardından suyu kaynatın ve kaynayan suyun içine mısır püsküllerini atarak yaklaşık 15-20 dakika demlenmesini bekleyin. Ardından çayınızı süzüp afiyetle içebilirsiniz.

Kütür kütür de ne yenir: Yeşil elma

greenapplecorporatewellness

Diyet yaparken elde taşınmadığında, kütür kütür yenmediğinde sanki zayıflanmayacakmışçasına elden düşürülmeyen yiyeceklerden biri elma. Özellikle de şöyle sulu sulu, diş kamaştıran yemiş elmalar...

Peki, neden ve nasıl diyete destek oluyorlar?

Elma, özellikle de yeşil olanı, C vitamini açısından oldukça zengin. Bu da ona antioksidan özellik kazandırıyor ve vücudu zararlı maddelerden koruyor. Bunun üzerine bir de diğer birçok tatlı ve meyveye göre düşük kalorili olması da devreye girince, zayıflama sürecinde en çok tercih edilebilecek yiyeceklerden oluyor.

O zaman kütür kütür yemeye devam! :)

Aman dikkat: Ballı sirkeli ılık su

huffingtonpost

Halk arasında en yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biri de ballı sirkeli su. Özellikle elma sirkesiyle uygulanan bu yöntem, sirkenin içinde bulunan asetik asitin etkilerinden faydalanmak için yapılıyor aslında. Çünkü asetik asit, yemeklerin glisemik indeksini düşürerek iştah kapatıcı bir etki gösteriyor.

Ancak ballı sirkeli ılık su pek de güvenilir zayıflama yöntemlerinden değil. Özellikle de sabah aç karnına içildiğinde midenize büyük zarar verebiliyor. Bu nedenle uygulamanız birçok uzman tarafından onaylanmıyor.

Eğer sirkenin bu faydasından yararlanmak isterseniz onu salata sosu olarak kullanmayı deneyebilirsiniz. Aman diyelim, zayıflamak uğruna sağlığınızı tehlikeye atmayın.

Önemli bir not: Siz yaparsınız biliyoruz ama biz yine de hatırlatmak istedik. Tüm bu yöntemleri ya da duyduğunuz diğer yöntemleri denemeden önce mutlaka doktorunuza danışın ve onun tavsiyeleri doğrultusunda hareket edin. Başkasında yararlı olan bir yöntem, sizde işe yaramayabilir, hatta sağlığınızı tehlikeye atabilir. Aman dikkat.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bir beslenme uzmanı ve/veya diyetisyene danışmadan hiçbir beslenme programını ya da diyeti uygulamamalısınız. Ciddi, kronik bir rahatsızlığı olanların kendi doktorlarına da danışmaları gerektiğini hatırlatalım.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?